فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود مقاله دردسرهاي بلوغ

دانلود مقاله دردسرهاي بلوغ

كودكان قابليت اين را دارند كه خودشان را كنترل كنند و ما هم بايد آنها را حمايت كنيم.

امروزه‌ شيوع‌ رفتارهاي‌ پرخطر جوانان‌ به‌ يكي‌ از مهمترين‌ و گسترده‌ترين‌ دل‌نگراني‌هاي‌ جوامع‌ بشري‌ تبديل‌ شده‌ و عليرغم‌ فعاليت‌هاي‌ سه‌ دهه‌ گذشته‌، رفتارهاي‌ پرخطر در سطح‌ جهان‌ داراي‌ رشدي‌ تصاعدي‌ بوده‌ است‌. علت‌ اين‌ رشد شايد اين‌ است‌ كه‌ هنوز كشورهاي جهان‌ به‌ اين‌ نتيجه‌ نرسيده‌اند كه‌ بايد انرژي‌ بي‌پايان‌ جوانان‌ را درك‌ كنند و به‌ خلق‌ فرصت‌هاي‌ واقعي‌ براي‌ آنها بپردازند.

رفتارهاي پرخطر بخشي جدا‌نشدني از زندگي نوجوانان هستند. دانشمندان بر اين باورند كه رفتارهاى پرخطر در نوجوانان مي‌تواند مسير رشد و نمو آنها را در نوجوانى به سمت اختلالات رفتارى و سوء‌مصرف مواد منحرف كند.

 با اين حال دكتر لارنس استين برگ از دانشگاه تمپل فيلادلفيا در تحقيقات خود در رابطه با ارتباط مغز و رفتار افراد به اين نتيجه رسيده كه شبكه مسئول براي كنترل رفتارهاي افراد تا زمان بزرگسالي به رشد كامل نمي‌رسد.

 اين در حالي است كه بخشي از مغز در جستجوي پاداشهاي اجتماعي و احساسي و مسئول رفتارهاي خارج از كنترل است. در نتيجه تلاشها براي آموزش كودكان در رابطه با عوارض رفتارهاي پرخطرشان ممكن نيست نتيجه‌بخش باشد.

نوجواناني كه تخليه هيجاني دارند ممكن است مسير تكاملي‌شان را به طريقي كه احتمال مشكلات سلامت روان را در بزرگسالي افزايش دهد، تغيير دهند.

همچنين برخي كودكان يك الگوي شخصيتي تكانشي را به ارث مي‌برند و در نتيجه اغلب از پيامدهاي طولاني مدت رفتارشان غفلت مي‌كنند اين به نوبه خود باعث مي‌شود آنها هم در نوجواني و هم در بزرگسالي مشكل داشته باشند.

به عقيده اين متخصص بهترين روش براي كمك كردن به نوجوانان براي امنيت آنها كنترل موقعيت‌هايي است كه شرايط را براي خطر كردن كودكان فراهم مي‌كند.

براي اين كار مي‌توان اجراي قوانين محدوديت براي فروش مشروبات الكلي، افزايش امكانات بهداشت روان و كنترل مواليد، بالا بردن سن رانندگي و سختگيري والدين را اجرا كرد. به عقيده اين متخصص افراد در سن بلوغ هنوز نياز زيادي به كنترل و حمايت والدين خود دارند و اين سنين زمان آن نيست كه پدر و مادرها رسيدگي به آنها را كاهش دهند يا قطع كنند.

بايد توجه داشت كه عدم آگاهي و احساس آسيب‌ناپذيري، خطرپذيري نوجوانان را توجيه نمي‌كند چون مطالعات نشان داده‌اند كه نوجوانان درست به اندازه يك بزرگسال خطر و ريسك را درك مي‌كنند اما در سنين بلوغ شبكه‌اي از مغز آنها براي خطر كردن و نوآوري فعال مي‌شود بخصوص در طبقات مرفه جامعه. در حالي كه نقش عوامل بيولوژيكي پشت اين ماجرا هنوز مشخص نيست. ولي همان طور كه مي‌دانيم تغييرات فراواني در سيستم دوپامين در دوره بلوغ صورت مي‌گيرد.

در دوره‌هاي رشد اين تغييرات افرادي را كه به تازگي از نظر جنسي بالغ شده‌اند را تشويق به داشتن روابط جنسي مي‌كند كه اين امر در تنازع بقا بسيار مؤثر است.

دلايل خوبي وجود دارد كه نوجوانان مي‌خواهند به سمت پاداش و نوآوري‌هاي مختلف در زمان بلوغ بروند ولي ما نمي‌خواهيم كه آنها از راه‌هاي نادرست به اين سمت كشيده شوند در عين حال سيستم مسئول براي ساماندهي به احساسات و كنترل تكانه‌ها تا زمان بزرگسالي يا وقتي كه افراد به دهه سوم زندگي خود برسند رشد نمي‌كند چون كودكان قابليت اين را دارند كه خودشان را كنترل كنند و ما هم بايد آنها را حمايت كنيم.

به نظر نمي‌رسد تلاش براي معقول‌تر كردن رفتار نوجوانان آنها را از خطرپذيري باز دارد و برخي امور براي رشد و پيشرفت نياز به زمان دارند و چه بخواهيم چه نخواهيم قضاوت درست هم با يكي از اين امور است.

شيوع‌ اعتياد در ميان‌ دانش‌آموزان

شيوع‌ گسترده‌ مواد مخدر در جامعه‌ و به‌ تبع‌ آن‌ معتاد شدن‌ عده‌ زيادی‌ از افراد بويژه‌ جوانان‌ و نوجوانان‌ امروزه‌ به‌ صورت‌ يكی‌ از معضلات‌ تقريبا غيرقابل‌ حل‌ در ايران‌ در آمده‌ است‌.

گسترش‌ انواع‌ مواد مخدر ودر دسترس‌ بودن‌ و تغيير الگوی‌ شيوه‌های‌ مصرف‌ سبب‌ شده‌ كه‌ عده‌ زيادی‌ از جوانان‌ و نوجوانان‌ به‌ استعمال‌ اين‌ مواد گرايش‌ پيدا كرده‌ و زمينه‌ساز بروز مشكلات‌ فراوان‌ برای‌ خود، خانواده‌ و جامعه‌ شوند.

در گذشته‌ استعمال‌ مواد مخدر تنها مختص به‌ افراد بالای‌ ٥٠ سال‌ بود كه‌ علت‌ عمده‌ مصرف‌ آن‌ را مربوط‌ به‌ بالا رفتن‌ سن‌ و ابتلا به‌ انواع‌ و اقسام‌ بيماری‌‌ها می‌دانستند. طی‌ دو دهه‌ گذشته‌ سن‌ اعتياد به‌ بيست‌ سالگی‌ رسيد و امروزه‌ نيز با سير نزولی‌، سن‌ گرايش‌ به‌ مواد مخدر و استعمال‌ آن‌ به‌ دوره‌ نوجوانی‌ يا به‌ عبارت‌ ديگر ١٤ - ١٣ سالگی‌ رسيده‌ است‌.

يكی‌ از مسائلی‌ كه‌ طی‌ دهه‌ اخير مسوولان‌ مربوطه‌ را با چالش‌های‌ فراوانی‌ روبرو ساخته‌ و آنان‌ را به‌ ارايه‌ راهكارهای‌ پيشگيرانه‌ و بازدارنده‌ واداشته‌ بود، مساله‌ شيوع‌ مواد مخدر و گسترش‌ اعتياد در دانشگاه‌ها بود كه‌ خوشبختانه‌ با پيگيری‌های‌ مستمر اين‌ مساله‌ تا حدودی‌ كنترل‌ شد اما هيچ‌ گاه‌ از بين‌ نرفت‌.

امروزه‌ مسوولان‌ با مساله‌يی‌ جديد روبرو شده‌اند كه‌ همان‌ راهيابی‌ انواع‌ مواد مخدر سنتی‌ و شيميايی‌ به‌ مدارس‌ بخصوص‌ در مقاطع‌ تحصيلی‌ راهنمايی‌ و دبيرستان‌ است‌. شايد بتوان‌ مدعی‌ شد كه‌ يكی‌ از علت‌های‌ رواج‌ اين‌ معضل‌ قابل‌ دسترس‌ بودن‌ انواع‌ مواد مخدر است‌. مواد مخدر به‌ قدری‌ فراوان‌ است‌ كه‌ هر كسی‌ می‌تواند با صرف‌ مدت‌ زمان‌ اندكی‌ در هر نقطه‌ از شهر نسبت‌ به‌ تهيه‌ و خريد اين‌ مواد اقدام‌ كند.

نكته‌ قبل‌ توجه‌ كه‌ نمی‌توان‌ آن‌ را ناديده‌ گرفت‌ انكار مسوولان‌ مربوطه‌ در امور آموزش‌ و پرورش‌ است‌ كه‌ همانند مسوولان‌ سال‌های‌ پيش‌ دانشگاه‌ها به‌ جای‌ حل‌ صورت‌ مساله‌ به‌ پاك‌ كردن‌ آن‌ می‌پردازند و حتی‌ منكر شيوع‌ اعتياد در ميان‌ دانش‌آموزان‌ می‌شوند.

دكتر «عليرضا شايان‌ مهر» جامعه‌شناس‌ درباره‌ پايين‌ آمدن‌ سن‌ اعتياد در كشور می‌گويد: ايران‌ در زمينه‌ اعتياد به‌ نسبت‌ جمعيت‌ و اعتياد از نوع‌ تزريقی‌ رتبه‌ اول‌ را در جهان‌ دارد. اين‌ مساله‌ به‌ گونه‌يی‌ است‌ كه‌ امروزه‌ شاهد پايين‌ آمدن‌ سن‌ اعتياد و راهيابی‌ آن‌ به‌ مدارس‌ مقاطع‌ راهنمايی‌ و دبيرستان‌ هستيم‌. بطوری‌ كه‌ اين‌ مساله‌ به‌ عنوان‌ يك‌ پديده‌ اجتماعی‌ و مهم‌ مطرح‌ است‌ و بايد به‌ ابعاد اجتماعی‌ آن‌ بيش‌ از يك‌ مساله‌ روانشناختی‌ توجه‌ كرد.

وی‌ می‌افزايد نوع‌ اعتياد و سن‌ گرايش‌ به‌ آن‌ تغيير كرده‌ است‌. در ٣٠ سال‌ پيش‌ بيشترين‌ گرايش‌ افراد به‌ ماده‌ مخدر ترياك‌ بود كه‌ از نظر سنی‌ نيز در گروه‌های‌ ويژه‌ بالای‌ ٥٠ سال‌ شيوع‌ داشت‌. البته‌ اين‌ گروه‌ نيز از دو طبقه‌ اجتماعی‌ مختلف‌ نظير طبقه‌ دهقانان‌ و افراد ضعيف‌ جامعه‌ كه‌ عمدتا در روستاها بودند و يك‌ عده‌ متمول‌ و اشراف‌زاده‌ تشكيل‌ می‌شد. اما امروزه‌ علاوه‌ بر پايين‌ آمدن‌ سن‌ اعتياد، نوع‌ مواد مخدر مصرفی‌ نيز تغيير كرده‌ است‌.

تبعات‌ گرايش‌ به‌ اعتياد

گرايش‌ به‌ سوی‌ مواد مخدر و استعمال‌ آن‌ تبعات‌ مختلف‌ و جبران‌ناپذيری‌ به‌ دنبال‌ دارد كه‌ می‌توان‌ به‌ ترك‌ تحصيل‌،گرايش‌ به‌ سمت‌ دوستان‌ ناباب‌، سرقت‌، نزاع‌های‌ خيابانی‌ و خانوادگی‌ و... اشاره‌ كرد.

دكتر شايان‌ مهر در اين‌ رابطه‌ معتقد است‌: از مهمترين‌ تبعات‌ پايين‌ آمدن‌ سن‌ اعتياد

دكتر مطلق مدير كل دفتر سلامت خانواده و جمعيت ضمن اظهار مطلب فوق اضافه كرد، از آنجا كه نوجوانان و جوانان براي حفظ سلامت خود بويژه بهداشت باروري خود از اطلاعات و تجربيات كمتري نسبت به بزرگسالان برخوردار هستند و در معرض خطر بيشتري قرار دارند لازم است تا امنيت خاصي براي سلامت باروري نوجوانان و جوانان در برنامه‌هاي بهداشت باروري و پيشگيري از رفتارهاي پرخطر در نظر گرفته شود. وي با اشاره به جمعيت جوان گستردة كشور ما گفت: اين گروه هميشه در معرض رفتارهاي پرخطر و آسيب‌زا هستند و اگر برنامه‌هاي وزارت بهداشت در زمينه پيشگيري از رفتارهاي پرخطر اجرا شود بار بيماري‌هاي كشور در آينده كاهش خواهد يافت. دكتر مطلق افزايش آگاهي گروه سني 6 تا 25 سال در زمينه فعاليت‌هاي فيزيكي صحيح به ميزان 60 درصد تا پايان برنامه چهارم توسعه را يكي از اهداف اختصاصي گروه سنين مذكور در زمينه پيشگيري از رفتارهاي پرخطر در اداره سلامت نوجوانان و جوانان دفتر سلامت خانواده خواند و افزود: از برنامه‌هاي اين دفتر تغيير نگرش گروه سني 25-11 سال درخصوص مصرف سيگار و مصرف مواد است كه به 45 درصد خواهد رسيد. وي گفت: در بررسي‌هايي كه در استان سيستان و بلوچستان و استان خوزستان در سال 1384 انجام شده 48 درصد از جوانان اظهار نمودند كه دسترسي به مواد مخدر براي آنها آسان است و 22 درصد از جوانان درگيري فيزيكي داشتند. همچنين 46 درصد از پسران و 35 درصد دختران حداقل يك بار در چند ماه گذشته مورد زورگويي قرار گرفته‌اند. مدير كل دفتر سلامت خانواده و جمعيت درخصوص مركز ارايه دهنده خدمات دوستدار جوان در كشور گفت: گستردگي پوشش خدمات يك نقطه قوت است ولي كافي نيست و بايد مراكز غير دولتي در اين خصوص انجام وظيفه كنند. وي گفت: ضعف‌هايي كه در اين زمينه داريم يكي ضعف آموزشي است كه پسران در مقايسه با دختران خدمات آموزشي كمتري دريافت مي‌كنند. همچنين نوجوانان و جوانان متاهل غيردانش آموز از خدمات آموزشي كمتري در مقايسه با همسالان خود كه در مدرسه هستند برخوردارند و كمبود آموزش در مباحث روابط جنسي و

شامل 9 صفحه فایل WORD قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,800 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
MAGHALEH_731348_1741.zip13.6k

دانلود مقاله راهنمایی و مشاوره از دیدگاه مولوي

دانلود مقاله راهنمایی و مشاوره از دیدگاه مولوي اصول راهنمایی: 1- احترام به شخصیت فرد آدمی‌از اصولی است که در راهنمایی باید رعایت شود. تکریم مقام انسانی از مواردی است که خداوند تبارک و تعالی آن را به آدمی‌ارزانی داشته است. آیه 70 سوره ی نبی اسرائیل مؤید این مطلب است. و همانا فرزندان آدم را گرامی‌داشتیم و آنان را به مرکب برّ و بحر سوار کردیم و از غذاهای پاکیزه روزیشان دادیم و بسیاری از مخلوقات آنها را به نوعی برتری بخشیدیم. 2- ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه