فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود مقاله بازنگري در قانون اساسي

دانلود مقاله بازنگري در قانون  اساسي

معمولا بعد از گذشت زمان مسائلي براي جامعه پيش مي آيد كه در قانون اساسي راه حلي براي آن پيش بيني نشده و يا راه حل پيش بيني شده در آن، پاسخگويي مشكلات مستخدمه نيست براي اينكه قانون اساسي، پاسخگوي نيازههاي جديدي باشد و به منظور روز آمد كردن آن روش باز نگري در قانون اساسي ضرورت مي يابد.

شيوه بازنگري در قانون اساسي با آيين تجديد نظر در قوانين عادي متفاوت است. غالبا شيوه تجديد نظر به گونه اي پيش بيني شده است كه نتوان به سهولت و با ابزار تجديد نظر قانون عادي، آن را تغيير داد.

به طور كلي تجديد نظر در اكثر كشورها مشروطه به دو شرط زماني و موضوعي است. به اين معني كه در برخي كشورها بايد از دوره تصويب قانون اساسي يا باز نگري در آن مدت زمان معيني بگذرد تا تجديد نظر ممكن باشد. از لحاظ محدوديت موضوعي نيز در پاره اي از كشورها تجديد نظر در بعضي موضوعات قانون اساسي ممنوع مي باشد. مثلا  به موجب اصل يكصدوسي ونهم قانون اساسي ايتاليا نوع نظام جمهوري نمي تواند موضوع باز نگري در قانون اساسي قرار گيرد.

بازنگري در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران

تجربه ده ساله فعاليت هاي اجرايي در جمهوري اسلامي ايران، نارساهايي را در قانون اساسي آشكار نمود از آنجا كه در قانون اساسي چگونگي بازنگري در آن پيش بيني نشده بود در سال 1368 جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و اعضاي شوراي عالي قضايي، با نگارش  نامه اي از امام خميني (ره) در خواست صدور مجوز براي تجديد نظر در بعضي از اصول قانون اساسي نمودند. امام (ره) نيز در پاسخ، هياتي را مامور تجديد نظر در قانون اساسي نمودند. اين هيات كه به «شوراي باز نگري قانون اساسي» معروف شد. پس از انجام تغييرات لازم در قانون اساسي، موارد اصلاح شده به  همه پرسي گذاشته شد و مردم نيز آن را تاييد كردند.

در اين باز نگري، چگونگي اصلاح يا تتميم قانون اساسي مشخص شد. به موجب اصل يكصد و هفتاد و هفتم، مقام رهبري پس از مشورت با مجمع تشخيص مصلحت نظام، طي حكمي خطاب به رئيس جمهوري موارد اصلاح يا تتميم قانون اساسي را به شوراي باز نگري قانون اساسي پيشنهاد مي نمايد.

مصوبات شوراي بازنگري پس از تاييد و امضاي مقام رهبري بايد از طريق مراجعه به آرا عمومي به تاييد اكثريت مطلق شركت كنندگان در همه پرسي برسد.

محتواي اصول مربوط به اسلامي بودن نظام و ابتداي كليه قوانين و مقررات براساس موازين اسلامي و پايه هاي ايماني و اهداف جمهوري اسلامي ايران و جمهوري بودن حكومت و ولايت امر و امامت و نيز اداره امور كشور با اتكا به آرا عمومي و دين و مذهب رسمي ايران تغيير ناپذير است.

قوانين عادي

معمولا تصويب قوانين عادي در همه كشور ها با تشريفات خاصي، در صلاحيت مجالس قانونگذاري است در جمهوري اسلامي ايران عالي ترين مرجع قانون گذاري شوراي اسلامي است به موجب اصل  هفتادويكم قانون اساسي: «مجلس شوراي اسلامي در عموم مسايل در حدود مقرر در قانون اساسي مي تواند، قانون وضع كند.»

لكن صلاحيت مجلس در قانونگذاري نامحدود نيست،  يعني مجلس نمي تواند قوانيني وضع كند كه با اصول و احكام مذهب رسمي كشور يا قانون اساسي مغايرت داشته باشد. چنانكه اصل هفتاد و دوم قانون اساسي اشعار مي دارد: «مجلس شوراي اسلامي نمي تواند قوانيني وضع كند كه با اصول و

شامل 5 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
maghaleh_712954_8433.zip14k

دانلود تحقیق قوه قاهره و مسئولیت مدنی

دانلود تحقیق قوه قاهره و مسئولیت مدنی مسئولیت مدنی به معنای اعم شامل مسئولیت قراردادی و غیرقراردادی می‌شود. در مسئولیت قراردادی شخص بموجب قرارداد، تعهدی را بر عهده می‌گیرد، ولی بواسطه عدم اجرای تعهد (کلاً یا جزئاً) یا در ارتباط با اجرای قرارداد به دیگری خسارت وارد می‌کند و لذا مکلف به جبران آن می‌باشد . به عبارت دیگر مسئولیت قراردادی، بر اثر نقض قرارداد موجود بین دو یا چند نفر و ورود خسارت به طرف دیگر قرارداد، محقق ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,500 تومان

دانلود تحقیق ثمن و شرایط صحت آن

دانلود تحقیق ثمن و شرایط صحت آن ثمن در حقوق ایران بر هر مالی اعم از وجه نقد، طلب، منفعت، حق مالی و ... اطلاق می‌گردد. اما در حقوق خارجی، غالباً ثمن به صورت وجه نقد پیش‌بینی شده است . صحت بیع منوط بوجود شرایطی در ثمن است که معمولاً نویسندگان تحت عنوان شرایط مبیع بدان پرداخته‌اند. از مهمترین شرایط ثمن معلوم و معین بودن است که به تفصیل به آن پرداخته خواهد شد. بین دو اصطلاح معلوم و معین تفاوت است. رعایت این شرط از ج ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه