فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پروژه بررسی وضعیت کارخانه شیر پاستوریزه پگاه گلستان

دانلود پروژه بررسی وضعیت کارخانه شیر پاستوریزه پگاه گلستان

با توجه به نقش مهم شیر و فرآورده های لبنی در سلامت مردم جامعه و اهمیت روز افزونی که متخصصان به این ماده غذایی میدهند،کارخانجات بسیاری در زمینه صنعت و لبنیات مشغول به تولید محصول و دادن خدمات به مردم میباشند.

لذا در این پروژه به معرفی شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان پرداختم.

با بررسی واحد های این شرکت،اطلاعات مربوط به دوره کار ورزی را جمع آوری و با استفاده از این داده ها این پروژه را آماده نمودم.

اهمیت موضوع:

صنعت لبنیات با زنجیره ی ارزش طولانی و حلقه های متعددی که دارد،میتواند صنعتی موثر و کارآمد در هر اقتصادی باشد.صنعتی که می تواند با ایجاد ارزش افزوده ی اقتصادی و خلق شغل های متنوع و گوناگون راه حیل بی بدیل برای حل مشکلات کلان و خرده اقتصادی جوامع باشد.

یگ  گاوداری تولید کننده ی شیر،نیازمند نیروی کار از گروه های مختلف (کارگر،تکنیسین،دام­پزشک،مدیر و...)است و خوراک دام خود را از بازار تهیه میکند،خوراکی که معمولا خود نیازمند کارخانجاتی برای تولید آنها هستند(مکمل های غذایی، داروها، واکسن ها، علوفه ها و...).

اما زنجیره ی ارزش صنعت لبنیات به همین جا ختم نمیشود،تا بدین جا در این زنجیره علاوه بر واحد دامداری،کارخانجات تولیدکننده ی مکمل های غذایی دام،کارخانجات تولید کننده دارو و واکسن برای دام وجود دارند.

در ادامه ی ای زنجیره ی ارزش، شیر خام میباید به کارخانجات فرآوری مواد لبنی انتقال پیدا کند و در آنجا این ماده ی با ارزش میتواند به ده ها محصول دیگر لبنی تبدیل شود.اکنون شرکت های تولید کننده مواد افزودنی به این زنجیره ی ارزش اضافه میشوند،شرکت هایی که طعم دهنده ها،تثبیت کننده ها و نگه دارنده ها را تولید میکنند. در گام بعدی شرکت های تولید کننده مواد اولیه بسته بندی وارد این زنجیره ی ارزش میشوند.تولید کنندگان مواد پلاستیکی برای بسته بندی،تولید کنندگان کارتن های بسته بندی و... از آن جمله هستند.

و در پایان محصولات متنوع لبنی به فروشگاه های خرده فروشی حمل میشود. در این زنجیره ی ارزش که شما میتوانید نمایی شماتیک از آن را در ادامه ملاحظه فرمایید نباید از نقش و اهمیت شرکت های حمل و نقل و بانک ها غافل شد.

اگر توجه کنید هر کدام از عناصر اصلی و فرعی این زنجیره ارزش، خود به تنهایی زنجیره ی ارزش دیگری دارند و به وضوح میتوان، نقش بی بدیل صنعت لبنیات در توسعه ی اقتصادی جوامع را مشاهده کرد. به این زنجیره،نیروی انسانی متخصص و ماهر و نیمه ماهر فعال را اضافه کنید، تا تصور بهتری از توانایی های این صنعت در ایجاد رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال پیدا کنید. اشتغالی که میتواند با ایجاد انگیزه در بین جوانان یک جامعه، بهبود فضای کسب و کار، افزایش امید به آینده، کاهش جرم و جنحه و بسیاری نتایج مفید دیگر شود.

اهداف:

آشنایی علمی با مسائل شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان

تطبیق دروس تخصصی و تئوری با مسائل عینی

پیدا کردن مشکل و بیان راه حل با استفاده از آموخته های دانشگاهی

اندوختن تجربه برای ورود به بازار کار

قلمرو تحقیق:

شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان

دامنه زمانی مربوط به اجرای پروژه،سال تحصیلی94-93میباشد.

روش تحقیق:

این پروژه با مشاهده مستقیم روش ها و فرآیندهای تولیدی،و مصاحبه حضوری با مدیران واحد های مختلف این شرکت تهیه شده است.

شیوه ی نگارش پروژه براساس فرمت تعیین شده توسط دانشکده علوم اقتصاد و اداری دانشگاه مازندران می باشد.

تعریف واژه ها و اصطلاحات:

شیر:

شیر، مایعی است که توسط سلول های شیر ساز غدد پستان در پستانداران تولید و به خارج ترشح میشود.اولین هدف از تولید و ترشح شیر تغذیه نوزاد پستاندار است و به همین دلیل یک غذای کامل است.شیر میتواند نیاز های بدن را بطور متعادل تامین نماید.عمده ترین ویژگی شیر وجه تمایز آن نسبت به سایر مواد غذایی،ترکیب پروتئین و املاح موجود درآن نظیر کلسیم و فسفر است.

ضرورت استفاده از شیر و فرآورده های پاستوریزه:

شیر با داشتن ویژگی ها و صفات ممتاز غذایی به سرعت در معرض آلودگی های گوناگون قرار دارد و اگر بهداشت آن در  مراحل مختلف شیر دوشی، جمع آوری،حمل و نقل،تبدیل و فرآوری در کارخانه،توزیع و مصرف رعایت نشود،میتواند بیماری ها و عوارض مختلفی را از حیوان به انسان و یا از انسان به انسان منتقل کند. مهمترین بیماری هایی که احتمالا از طریق مصرف شیر دام بیمار به انسان انتقال می یابد عبارتند از:

-تب مالت(بروسلوز)

-سل

-یستریوز (سقط جنین و عوارض چشمی)

-سالمونلوز(حصبه،شبه حصبه)

-اسهال خونی

-ناراحتی های گوارشی

از سال1930که استفاده از دستگاه های پاستوریزاسیون در فرآوری شیر متداول و عرضه فرآورده های غیر پاستوریزه در کشور های صنعتی ممنوع شد شیوع اینگونه بیماری ها به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

پاستوریزاسیون:

پاستوریزاسیون علمی است حرارتی(دمای75 درجه سانتیگراد به مدت 15 ثانیه)برای از بین بردن تمامی میکروب های بیماری زای شیر با حفظ حداکثر ارزش غذایی آن،از این رو زمان نگهداری شیر پاستوریزه محدود به چند روز است و باید بلافاصله پس از تولید تا به هنگام مصرف در یخچال نگهداری شود.

استریلیزاسیون:

روشی است حرارتی(142-138درجه سانتیگراد به مدت2تا4ثانیه)که طی آن تمام میکروب های موجود در شیر از بین می رود و چنانچه در شرایط مطلوب و استریل بسته بندی شود،قابلیت نگهداری نسبتا طولانی را در دمای محیط دارد.

از این رو دمای حرارتی بالا که سبب شوک و حذف میکروارگانیسم ها می شود و ویژگی های پاکت های بسته بندی استریل سب طولانی شدن مدت زمان نگهداری محصولات استریل می شود.

وجود افزودنی یا نگهدارنده محصولات استریل لبنی یک تصور ذهنی غلط می باشد که در جامعه رایج شده است.با توجه به اینکه شیر مورد استفاده جهت تولید استریل باید دمای بالایی را تحمل کند درجه کیفیت شیر مورد استفاده باید بسیار بالا باشد تا توان تحمل دمای بالا و عدم تغییر ماهیت در مدت زمان نگهداری طولانی مدت را داشته باشد.

هموژنیزاسیون یا هموژن کردن:

علمی است مکانیکی برای یکنواخت کردن چربی در تمام سطح شیر و جلوگیری از جدا شدن آن می باشد.

شامل 76 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,900 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
progeh_630241_8850.zip8.9 MB

آخرین محصولات فروشگاه