فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود تحقیق اهمیت ورزش

دانلود تحقیق اهمیت ورزش

ورزش بخشی از فرهنگ مردم جهان است که در طی قرون متمادی تاریخ بشر ایجاد شده و سیری تکاملی داشته است. امروزه ورزش به رشته های گوناگون تقسیم شده و برای حفظ سلامتی، رشد عضلات بدن، تفریح و سرگرمی و مسابقات استفاده می شود

بعضی رشته ها ی ورزشی دارای سابقه چند هزار ساله است و بعضی ها تاریخ طولانی ناپیدا دارد مانند آب بازی و اسپ دوانی و دوش و نبردهای تن به تن و بعضی ها تاریخ مشخص طولانی دارند مانند ورزشهای رزمی، جیمناستیک، کشتی و غیره. ورزشهای نيزهستند که تاريخ کوتاهتر داشته و از رشته های ديگری  ورزشي اقتباس شده اند

مهد پیدایش ورزشها را می توان در تمدنهای کهنی چون چین، هند، یونان، روم ملاحظه نمود. اینکه یک ورزش از کجا آمده مهم نیست بلکه مهم این است که ورزش مانند هنر باعث یکجا جمع شدن مردم و سلامتی و نشاط و دوستی انسانها می شود مثلا برای دیدن یک مسابقه ورزشی مانند فوتبال ممکن است صدها هزار و حتی میلیونها نفر از سراسر جهان جمع شوند و با طی مسافت طولانی و هزینه گزاف سفر با اشتیاق فراوان تا آخر مسابقه تماشاچی خوب باشد

 

تنها چیزیکه این جمعیت عظیم را جمع می کند ورزش و یا کدام نمایش هنری مانند موسیقی است که تقریبا باهم نزدیک اند و هر دو خوشی و سلامتی و جمع شدن انسانها را سبب می شوند

 

ورزش و هنر مرز ندارد و متعلق به عالم بشریت است. یک هنرمند و یک ورزشکار با اینکه مردم زادگاهش به او افتخار می  کنند و او را سخت دوست دارند، اما او همچنان در کل جهان طرفدار دارد و تمام انسانها او را دوست دارند.

 

امروزه ورزش يكي از اموري است كه به عناوين مختلف در جهان مطرح شده و گروه زيادي به اشكال گونگون با آن سروكار دارند. برخي از مردم، ورزشكار حرفه‌اي اند و گروهي ورزشكار آماتور. گروهي طرفدار و علاقمند به ورزش و ديدن برنامه‌ها، مسابفات و نمايش هاي ورزشي بوده، و عده‌اي نيز از راه ورزش امور زندگي خويش را مي‌گذرانند.

وزارتخانه‌ها و ادارات ورزشي فراواني تاسيس شده و مخارج زيادي صرف ورزش، ساختن استاديوم ها، مجتمع ها و باشگاه‌هاي ورزشي و نيزتهيه وسايل و لباسهاي ورزشي و يا تماشاي مسابقات ورزشي مي‌شود. بخش هاي قابل توجهي  از برنامه‌هاي تلويزيون، راديو، مجلات و ساير رسانه‌هاي گروهي، به ورزشي و اخبار ورزشي اختصاص دارد و خلاصه ورزش يكي از اموري است كه در جهان به صورت جدي مطرح بوده و از جهات مختلف داراي اهميت مي‌باشد، از جمله:

  • امروزه يكي از مشكلات جامعه بشري، مساله بي كاري و عوارض ناشي از آن است. بي كاري، به وي‍ژه براي نوجوانان و جوانان و به خصوص در ايام تعطيلات تابستاني مدارس و مراكز آموزشي، بسيار خطرناك و مضر است و بايد با آن مبارزه شده، يا به نحوي اوقات بي كاري را پر نمود كه مفيد كه بوده و با لااقل مضر نباشد. بسياري از انحرافات، از قبيل: اعتياد به مواد مخدر، دزدي و ايجاد مزاحمت، دعواها و درگيري‌هاي خياباني، انحرافات جنسي و ... زاييده بي كاري و ولگردي است.

مرحوم شهيد مطهري در كتاب تعليم و تربيت در اسلام، مطلبي تخت عنوان "زن و غيبت" دارد و مي‌فرمايد:

" زن ها در قديم مشهور بودند كه زياد غيبت مي‌كنند. شايد اين به عنوان يك خصلت زنانه معروف شده بود كه زن طبيعتش اين است و جنساً غيبت كن است؛ در صورتي كه چنين چيزي نيست، زن و مرد فرق نمي‌كنند. علتش اين بود كه زن- مخصوصاً زن هاي متعينات، زن هايي كه كلفت داشته اند و در خانه، همه كارهايشان را كلفت و نوكر انجام مي‌دادند- هيچ شغلي و هيچ كاري، نه داخلي و نه خارجي نداشت، صبح تا شب بايد بنشيند و هيچ كاري نكند. كتاب هم كه مطالعه نمي‌كرده و اهل علم هم كه نبوده، بايد يك زن هم شان  خود پيدا كند، با آن زن چه كند؟ راهي غير از غيبت كردن به رويشان باز نبوده، و اين برايشان يك امر ضروري بوده؛ يعني اگر غيبت نمي‌كردند، واقعاً بدبخت و بي چاره بودند".

شايد به واسطه جلوگيري از همين عوارض سوء بي كاري باشد كه مي‌بينيم در اسلام از "كار و انسان شاغل" بسيار تجليل شده است. احاديث فراواني در اين زمينه وارد شده كه توجه شما را به برخي از آن احاديث جلب مي‌نمايم:

  • امام علي (عليه السلام) فرمود:

اِنََََّْ الله يُحِبُ المُحتَرفَ الاَمينَ؛

خداوندا، انسان اميني را كه داراي حرفه است (و به آن اشتغال دارد) دوست مي‌دارد.

رسول اكرم صلي عليه واله فرمود:

اَلكادُّ لِعِيالِهِ كَالمُجاهِدِ في سبيل اللهِ ؛

كسي كه خود را براي اداره امور زندگي اش به مشقت مي‌اندازد، مانند كسي است كه در راه خدا جهاد مي‌كند.

رسول اكرم صلي عليه واله فرمود:

مَلعُونَ القي كَلَّهُ عَلَي النّاسِ ؛

هر كس كه سنگيني اقتصادي خود را بر دوش مردم بيندازد، ملعون است.

بدون شك، مردم و كشور بايد در پي ايجاد كار و اشتغال سالم براي همه باشند، ولي آيا هميشه امكان اشتغال براي همه و به ويژه جوانان و نوجوانان فراهم است؟ اگر اين امكان فراهم نشد، تكليف چيست؟ آيا ايجاد سرگرمي‌هاي سالم و مفيد نمي‌تواند از بسياري انحرافات جلوگيري كند؟

  • ورزش يكي از مفيد ترين و سالم ترين سرگرمي‌هايي است كه مي‌تواند اوقات فراغت جوانان و نوجوانان را پر كند.
  • ورزش، كسالت و تنبلي را از انسان زدوده و به وي نشاط و شادابي بخشيده، او را براي انجام كارها و وظايف فردي و اجتماعي آماده نموده و اخلاقش را بهبود مي‌بخشد.
  • ورزش، روحيه شجاعت، از خود گذشتگي، مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم را در انسان تقويت نموده، اراده وي را قوي مي‌سازد.
  • ورزش، توان رزمي‌انسان را افزايش مي‌دهد. بالا بودن توان جسماني نيروهاي نظامي‌و رزمي، تنها در زمان هاي گذشته كه جنگ ها با سلاح هاي سرد صورت مي‌گرفت، مورد توجه نبوده، بلكه امروزه نيز حائز اهميت فراوان است و تمرينات بدني قسمت عمده‌اي از آموزش هاي نظاميان و به ويژه كماندوها و نيروهاي ويژه را تشكيل مي‌دهد. همچنين افرادي كه از نقطه نظر بدني و جسماني، ضعيف و يا ناقص باشند، در ارتش پذيرفته نشده و گاه از خدمت سربازي نيز معاف مي‌گردند.
  • اهميت سلامتي و توانمندي جسماني بر كسي پوشيده نيست.

پيامبر گرامي‌اسلام ضلي عليه واله درباره حق بدن بر انسان مي‌فرمايد:

اِنَّ لِرَبُكَ حَقّاً، و اِنَّ لِجَسَدِكَ عَلَيكَ حَقّاً وَ لاَ هلِكَ عَلَيكَ حَقّاً

پروردگارت بر تو حقي دارد، و بدنت بر تو حقي دارد، و خانواده ات نيز بر تو حقي دارد.

آن چه در اين حديث ارزنده قابل توجه است، اين است كه پيامبر بزرگوار اسلام، تا بدان پايه براي جسم و بدن ارزش و اهميت قابل است و حق بدن  را در رديف حق پروردگار (آن هم بلافاصله بعد از آن) و در كنار حق خانواده (و حتي قبل از آن) ذكر مي‌فرمايد. زماني انسان مي‌تواند حق پروردگار و خانواده خويش را به بهترين نحوي ادا كند، كه از بدني سالم و نيرومند برخوردار باشد.

ورزش، كمك شاياني به‌ايجاد و تقويت سلامتي جسماني و رواني مي‌كند، و به افرادي كه با روش صحيح ورزش مي‌كنند و يا داراي كارهاي با تحرك مي‌باشند، سالم تر بوده و عمرشان از افرادي كه كارهاي بدون تحرك دارند بيشتر است.

 

شهيد دكتر سيد رضا پاك نژاد در كتاب اولين دانشگاه و آخرين پيامبر مي‌نويسد:

عضلات در حال ورزش 10 تا 18 برابر در حال استراحت احتياج به خون دارند، 20 دقيقه بيشتر قند و اكسيژن مصرف مي‌نمايند. 50 بار زيادتر گاز كربنيك دفع مي‌نمايند، و با توجه به همين ارقام، اهميت كار قلب هنگام ورزش روشن مي‌گردد. ...

در واكنش قلب در برابر كار عضلاني، مشاهده مي‌شود ضربان هاي دبي، حجم خون، فشار خون و حتي تركيبات فيزيكو شيميايي خون را دگرگون مي‌سازد. ضربان قلب هنگام كار بدني، يهني زماني  كه عضلات را به فعاليت مي‌داريم، 2-3 و حتي 4 برابر، و امكان دارد به 200 ضربه در دقيقه برسد. حجم  خون 2-3 برابر و دبي قلب 6-7 و حتي 8 برابر و گاه زادتر شود و دبي قلب از 4 ليتر در دقيقه ممكن است به 30 تا 35 ليتر در دقيقه برسد، در صورتي كه دبي قلب شخص سالم و ورزيده در حال معمولي 25 ليتر است. ...

حجم قلب ورزشكاران و كارگراني كه كار بدني سنگيني دارند، بدن شك افزايش مي‌يابد، اما اين افزايش به عقيده بسياري، فيزيولوژيك و كاملاً طبيعي است. در اثر فعاليت بدن، حجم قلب افزايش مي‌يابد، زيرا جدار بطن ها به ويژه بطن چپ ضخيم مي‌شوند؛ يعني همان طور كه كه عضلات بازو در اثر ورزش يا ابتلا به برخي بيماري‌ها قوي مي‌شود، عضلات قلب هم در اثر كار، قوي مي‌گردد و در نتيجه قدرت انقباض قلب زياد مي‌شود.

شامل 111 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,300 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
tahghigh_616864_4732.zip235.6k

دانلود مقاله اثرات فیزیولوژیکی ورزش بر بدن

 دانلود مقاله اثرات فیزیولوژیکی ورزش بر بدن ورزش و فعاليت جسماني ، روشي براي ارتقاء سلامت و پيشگيري از بيماريهاي جسمي و رواني است . افرادي كه از آمادگي و توان جسمي خوبي برخوردار هستند ، در فعاليت ‌ هاي اجتماعي و فردي موفق ‌ ترند . زيرا اين افراد از شادابي ، انرژي و سلامت بيشتري برخوردارند . در اين مقاله به اختصار به اثرات ورزش در سلامت جسم و سلامت رواني اجتماعي اشاره شده است؛ توجه به نتايج مفيد ورزش در نيروهاي مسلح از اهميت خا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,300 تومان

آخرین محصولات فروشگاه