فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود گزارش کارآموزی بهره برداری وتعمیرات خطوط شبکه شهری (اداره گاز استان گلستان شهرستان گرگان)

دانلود گزارش کارآموزی بهره برداری وتعمیرات خطوط شبکه شهری (اداره گاز استان گلستان شهرستان گرگان)

به منظور تحقق سیاسست ها و اهداف کلان وزارت نفت در زمینه اجرای پروژه های مهم وحیاتی به ویژه محقق ساختن سیاست جایگزینی گاز طبیعی با سایر حامل های انرژی و به طبع آن فعالیت های گسترده و هدفمندی که شرکت ملی گاز ایران در توسعه منابع گاز کشور توسعه امکانات پالایشی خطوط انتقال گاز و توزیع گاز در بخش های مختلف مصرف اعم از بخش مصارف خانگی صنایع ونیروگاه ها  عهده دارد ایجاب می نمود که ساختاری توانمند با قابلیت ارایه خدمات تخصصی مهندسی در کنار شرکت ملی گاز ایران ایفای نقش نماید.

در همین راستا شرکت انتقال گاز ایران به عنوان مطلوب ترین گزینه با ساختاری مهندسی وتخصصی و متشکل از مجرب ترین کارشناسان فنی ومهندسی تاسیس گردید و با بهره گیری از امکانات وسیع اجرایی خدمات پشتیبانی و ماشین آلات متنوع کلیه پروژه های عمومی را در زمینهای مهندسی طراحی بنیادی طراحی تفضیلی به ویژه در ارتباط در طراحی واجرای خطوط انتقال گاز ایستگاهای تقلیل فشار گاز در دامنهای مختلف از جمله ایستگاهای فشار شکنCGS   و TBS و همچنین جایگاهای CNG  را  در سراسر کشور منطبق با استانداردهای بین المللی به انجام رساند.

مشخصات گاز طبیعی

گاز هایی که برای تأمین انرژی حرارتی بکار می روند از هیدروکربن ها تشکیل شده.

قسمت اعظم گازهای طبیعی از گاز متان(CH4) واتان(C2H6) و پروپان(C3H8) و بوتان (C4H10) تشکیل یافته است که هر اندازه تعداد اتم ها به خصوص اتم کربن بیشتر باشد گاز سنگین تر و ارزش حرارتی آن بیشتر است.

گاز طبیعی شامل 85% گاز متان و 12% گاز اتان و 3% گاز پروپان وبوتان و ازت و غیره می باشد.

گاز طبیعی پس از آب زدایی و تصفیه در پالایشگاه های مخصوص بی رنگ وبی بو بوده که قبل از توزیع ، مواد بودار کننده به آن اضافه می نمایند که درصورت نشتی بتوان آن را تشخیص داد.مواد بودار کننده از ترکیبات گوگردی تشکیل یافته و معمولاً به صورت چکه ای در محل ایستگاه های ورودی به داخل لوله گاز افزوده میشود.

این ماده در داخل گاز مخلوط و تبخیر شده وهمراه آن می سوزد.

مسیر یابی و نصب خط لوله گاز:

 

مسیر یابی ابتدایی خط لوله با توجه به مشخصات داده شده در روی نقشه های 1.200 با نظارت مسئولین طرح تعیین میگردد. قبل از شروع کار حفاری ، نقشه های تهیه شده به شهرداری محل ارسال میشود. تا مجوز حفاری اخذ گردد ، چون تعیین مسیر خط لوله در روی نقشه های اشاره شده تقریبا تخمینی بوده و برای جلوگیری از حفاری های اضافی و احیاناً مسیر غلط قبل از شروع حفاری در نقاط مختلف سونداژ (حفاری یک یا چند محل موضعی در مسیر خط لوله) به عمل آمده و در صورتی که در مسیر لوله گذاری اشکال عمدهای مشاهده نشود عملیات حفاری و مسیر نهایی تعیین میگردد.

در صورتی که پس از عملیات سونداژ اشکالی از نظر مسیر پیش آمد با حضور مسئولین طرح می بایستی مسیر جدیدی که تغییرات اساسی در طرح اصلی ندهد انتخاب نمایید.

لوله گذاری گاز:

 

تا زمانی که وضعیت کانال از نظر عمق ، عرض و همچنین وضعیت آزمایش عایق کاری لوله ها شرایط هوا (از نظر باران و برف) مورد تایید بازرس قرار نگیرد ، هیچ لوله ای نباید در کانال گذارده شود.

کانل کنده شده باید عاری از کلوخ های درشت ، سنگ ، ریشه های درخت یا اجسام سخت دیگر باشد.

جوشکاری:

 

جوشکاری عملی است که با کمک گرمای ناشی از قوس الکتریکی و با استفاده از فلزات پر کننده باعث در هم آمیخته شدن قطعات مختلف به یکدیگر میشود.

کف کانال پس از پاکسازی با لایه ای از خاک نرم سرند شده با ماسه نرم به ضخامت 20 سانتیمتر پوشیده شود.ارتفاع کانال از روی لوله نباید کمتر از یک متر  باشد ،سپس بازرس از نوار پیچی بدون زخم و عیب لوله با دستگاه هالیدی دتکتور[1]   (وسیله ای که با استفاده از جریان برق محل های زخمی شده ی لوله را نشان می دهد ) اطمینان خاطر پیدا کرده و دستور پوشاندن لوله را  می تواند بدهد. پر کردن روی لوله ، با 15 سانتی متر خاک نرم انجام می شود ، سپس نوار زرد اخطار را روی خاک نرم نصب می کنند ، علت نصب نوار زرد اخطار به خاطر حفاری های آینده است که توجه حفارها را به وجود لوله گاز جلب می نماید.

در پایان هر روز کاری ، لوله هایی که در کانال خوابانده شده اند ، باید به وسیله درپوش بسته شوند تا از ورود آب و گل و یا اجسام دیگر جلوگیری به عمل آید.لوله گاز در هیچ نقطه ای نباید تحت تنش و یا فشار داخل کانال ، پس نصب لوله در داخل کانال بلافاصله می بایستی با نظر بازرس عملیات ، خاک ریزی انجام شود پس از نوار زرد ، در موقع پر کردن کانال خاک های ریخته شده در لایه های 30 سانتی متری  با دستگاه کمپکتور کوبیده شود و سعی شود تراکم 100% خاکریز به دست آید.در صورت عدم توجه به این مسئله در آینده به علت فشارهای وارده وبه خصوص بارندگی ،کانال ها نشت می کند که علاوه بر هزینه دوباره آسفالت کاری ،امکان تصادف وجود دارد.برای پر کردن کانال نباید از قطعات آسفالت ،خارو خاشاک ، علف و مواد پوسیدنی استفاده نمود.

 

جهت جوش کاری:

 

جهت جوش کاری به دو طریق انجام می شود؛ یکی جهت سربالا ودیگری جهت سرپائین.

منظور از جهت سربالا این است که جوشکار از پائین لوله شروع به جوش کاری کرده و به طرف بالا ادامه می دهد ودر صورتی که جهت سرپائین باشد بالعکس آن می باشد.

وضعیت جوش کاری لوله ها به 4 طریق انجام میشود:

1)محور لوله مورد جوش کاری ، موازی با صفحه افق بوده و در حال گردان بوده و الکترود جوشکاری ثابت می باشد.

2)محور لوله مورد جوشکاری ، عمود بر زمین و ثابت بوده و جوشکاری در محیط لوله انجام میشود.

3)محور لوله موازی با صفحه افق ثابت بوده و جوشکاری در محیط لوله انجام میشود.

4)محور لوله با صفحه افق ، زاویه 45 درجه ساخته ودر حال ثابت میباشد.

برای جوشکاری در هوای سرد به خصوص زیر صفر درجه سانتیگراد می بایستی محل جوش را قبلا گرم کرده،مقدار گرما بستگی به ضخامت و قطر لوله داشته و مزایای ان از بین بردن رطوبت در محل جوش و همچنین موجب کاهش سرد شدن جوش و احتمالا کاهش ترک جوش می باشد. معمولا برای ضخامت جداره لوله تا 0.275 اینچ ،50  درجه سانتی گراد و بیش از 0.275 اینچ ،100 درجه سانتیگراد کافی است.

به منظور ایجاد کیفیت مناسب جوشکاری مهندسین مسئول پروژه ها که در زمینه ی متالوزی جوش ، اطلاع کافی دارند که قبل از شروع کار می بایستی دستور العمل جوشکاری تهیه نمایند  این روش در شرکت ملی گاز نیز استفاده میشود.

در دستور العمل جوشکاری می بایستی موارد زیر مشخص گردد:

1)روش جوشکاری (جوشکاری با برق،اتو ماتیک یا دستی)

2)جنس فلز لوله و متعلقات آن

3)قطر و ضخامت جدار لوله

4)طرح سرجوش ها

5)نوع الکترود و تعداد پاس ها (لایه های جوش)

6)مشخصات الکتریکی ماشین جوش

7)وضعیت جوشکاری

8)جهت جوشکاری(سر بالا یا سر پایین)

9)فاصله زمانی بین هر پاس

10)نوع گیره ها (گیره داخلی-خارجی)

11)روش تمیز کردن پاس های جوش کاری

12)شرایط پیش گرم کردن

13)سرعت جوشکاری

 

برای لوله های API  5L و همچنین API 5LX و گرید های بالاتر می بایستی برای پاس یکی از الکترود های E 6010 وF.W.4 و  F.w.5 استفاده  ولی برای پاس ها ی دوم الکترود های SHIELDARC وLINCOLN نیز مجاز می باشند. هیچ الکترود دیگری مورد قبول نخواهد بود ، مگر توسط بازرس فنی کار فرما مورد تایید قرار گیرد.

فهرست مندرجات:

مقدمه ....

مشخصات گاز طبیعی ...

مسیر یابی و نصب خط لوله گاز ..

لوله گذاری گاز ....

جوشکاری .....

جهت جوشکاری ....

حفاظت کاتدی ....

تاریخچه ..

تعریف .......

اجرای عملی حفاظت کاتدی ....

سیستم آندهای فداشونده ....

تست پوشش ....

دستگاهها و وسایل مورد نیاز برای تست پوشش ......

بستر آندی موقت .....

مراحل اندازه گیری تست پوشش ...

اندازه گیری جریان الکتریکی حفاظت کاتدی ...

اندازه گیری پتانسیل لوله نسبت به زمین ...

اصول كلي حفاظت كاتدي ..

معيارهاي حفاظت كاتدي ...

مدار یک سیستم حفاظت کاتدی ..

طراحي بستر آندي و نصب ايستگاه حفاظت ....

نظارت بر سيستم حفاظت کاتدي .....

ایستگاه های گازرسانی ....

ایستگاه های تقویت فشار ...

ایستگاه های تقلیل فشار ....

ایستگاه های C.G.S ....

ایستگاه های T.B.S ....


شامل 26 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,600 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
kar-amuzy_615506_3540.zip426.1k

آخرین محصولات فروشگاه