فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

اطلاعیه فروشگاه

با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.

دانلود تحقیق بررسی وضعیت موجود برخورد با ترومای غیر نافذ به شکم بر اساس حل مسئله در بیمارستان امام حسین (ع)

دانلود تحقیق بررسی وضعیت موجود برخورد با ترومای غیر نافذ به شکم بر اساس حل مسئله در بیمارستان امام حسین (ع)

این تحقیق به دلیل شیوع بالای بیماران ترومایی در حوادث ترافیک و لزوم تشخیص سریع بیماران با ضایعات داخل شکمی  و بررسی نحوه برخورد پزشکان اورژانس با این بیماران  انجام شد.

در این مطالعه پرونده 250 بیمار ترومایی غیر نافذ به شکم ازنظر دموگرافی و مکانیسم تروما و ترومای همراه و بررسی های انجام شده و نتایج آن در اورژانس توسط پرسشنامه هایی به صورت گذشته نگر مورد بررسی قرار گرفت و در کنار آن نیز 33 پزشک مرتبط با این بیماران شامل 6 دستیار جراحی و27 دستیار طب اورژانس که در اورژانس مشغول به کارند نیز در مورد نحوه برخورد با چنین بیمارانی با پرسشنامه دیگری مورد سئوال قرار گرفتند. نهایتا جواب پرسشنامه تکمیل شده توسط این پزشکان  و بررسی های انجام شده آنها در پروندها با پاسخ های صحیح آن بر اساس کتب مرجع مورد امتیاز دهی قرار گرفت و با یکدیگرمقایسه شدند.

بر اساس این مطالعه پزشکان در پاسخ به پرسشنامه دچار 28.8% اشتباه ودرپرونده ها دچار 5.6% اشتباه شده بودند و به نظر کارایی پزشکان در صحنه عمل بهتر بوده. بیشترین اشتباهات در این بین, بیماران پایدار با شکم نرم بودند که در پرسشنامه دچار 58.4%اشتباه ودرپروندها دچار 10.6% اشتباه شده بودند که نشان می دهد بسیاری از پزشکان در پرسشنامه و پروندها در تحت نظر قرار دادن بیماران قبل از ترخیص( حداقل به مدت 6 ساعت) دچار غفلت می شوند. اما این اتفاق در پروندها کمتر اتفاق می افتد .

همچنین بسیاری از پزشکان اورژانس در پرسشنامه برای بیماران با علائم عمومی پایدار و تندرنس یا علائم شکمی غیر قابل اعتماد سیتی اسکن را ترجیح می دهند. ولی در پروندها بیماران را سونوگرافی  کرده و تحت نظر می گیرند که  بر اساس کتب مرجع هر دوروش صحیح است.  به نظر می رسد به دلیل انجام کار گروهی در اورژانس بسیاری از نقایص علمی پزشکان به وسیله همکارانشان تصحیح می شود و پزشکان با حساسیت بیشتری بیماران را بررسی میکنند                                                         

با توجه به شیوع روزافزون حوادث ترافیکی و بار جانی و مالی ناشی از آن به سیستم بهداشتی و درمان کشور و عوارض جبران ناپذیر آن برای بیماران و باتوجه به اینکه آسیب بلانت شکمی با مرگ و میر بالاتری نسبت به آسیب نافذ برخوردار است و تکیه بر علائم و معاینات بیماران و زمان و چگونگی استفاده از ابزارهای تشخیصی در تشخیص زود هنگام ضایعات داخل شکمی بر آن شدیم که با بررسی نحوه برخورد پزشکان اورژانس و جراحی با این بیماران به نقایص این شیوه کاری مطلع گردیم. همچنین با توجه به ورود بسیاری از بیماران ترومایی به اورژانس بیمارستان امام حسین(ع) لزوم برخورد بهینه با این بیماران احساس می شود.

 در این بررسی این نحوه برخورد با بیماران باتوجه به وضعیت بالینی آنها مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.و بیماران از نظر کارهای تشخیصی انجام شده بر روی آنها و نحوه اداره ی این بیماران توسط پزشکان اورژانس و مطابقت آن با گاید لاین ارایه شده در رفرانسهای اورژانس و جراحی نقاط نا منطبق و قابل بحث را شناخته ودر صورت امکان در صدد رفع ان بر امده و مو جب بهبود وضعیت این برخورد ها شویم.

با توجه به هزینه کم این طرح کمک قابل ملاحظه ای در ارتقای سطح کیفی اورژانسها خواهد داشت ودر کاهش زمان رسیدگی و بهبود ان تاثیر مهمی خواهد داشت.

 

بررسی ازنظر تروما به شکم باید در بیماران با علائم شکمی و یا غیر هوشیار همچون تروما به سر و یا مصرف الکل و داروهای مخشوش کننده حواس انجام گیرد. همچنین در بیماران با آسیب به نقاط دیگر بدن به خصوص سینه و لگن و آسیبهای جدی دیگری نقاط باید آسیب به شکم به صورت قوی بررسی گردد.(1)

اتومبیل بزرگترین علت ترومای بلانت شکمی است. آسیب موتوری در مرحله بعدی و سپس آسیب وسائل نقلیه با عابرین می باشد. که این آسیبها 75.50 % تروماهای بلانت شکمی را در بردارد و ضربه مستقیم به شکم 15% و افتادن از ارتفاع 9-6 % را شامل می شود. (2)

در برخورد اولیه با هر بیماری با ترومای به شکم در صورت نرمال بودن راه هوایی و تنفس و جریان خون در مورد نحوه تروما یا تصادف و کیفیت آن باید سئوال کرد و سابقه بیماری هایی همچون دیابت و بیماری قلبی و مصرف داروهای ضد انعقاد اطلاعاتی بگیریم.

هرچند بررسی های خونی وبیو شیمی استفاده محدودی در بیماران ترومایی دارد ولی معمولا همراه با کارهای دیگر تشخیص انجام می شود. همچون هماتوکریت که برای افت آن حداقل 1500 ml خون باید در عرض 90 دقیقه ازدست برد ولی به طور کلی چک سریال آن مفید است.در شمارش سلول خونی نیز فقط نشان دهنده استرس به صورت لکوسیتوز می باشد. آزمایشات پانکراس نیز حساسیت و اختصاصیت لازم را ندارند ومقدار کمبود باز در نمونه گاز خون شریانی هم به عنوان نشان دهنده شوک می باشد و نرمال بودن آن نیز نشان از رد آسیب شکمی نیست و باید همراه با علائمی بالینی توصیف شود. (2)

آزمایشات کبدی نیز در اطفال به صورت تست اسکرین مفید است توکسیکولوژی نیز در بسیاری مراکز به صورت روتین انجام می شود.(3)

رادیولوژی سینه و لگن گاهی اطلاعات مفیدی در زمینه تروما به شکم به ما می دهند. همچنین بعضی از این گرافیها در مراحل اولیه احیاء بیماران به صورت روتین انجام می شود.

شامل 37 صفحه فایل word قابل ویرایش


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
tahghigh_599826_7759.zip227.2k

دانلود مقاله درباره انواع کلسترول و درمان آن

دانلود مقاله درباره انواع کلسترول و درمان آن آیا تا به حال فکر کرده اید که آزمایش اندازه گیری چربی خون چیست؟ آیا می دانید کلسترول ، HDL ، LDL و تری گلیسیرید چیستند؟ آیا می دانید کلسترول چگونه به وجود می آید؟ منابع کلسترول کلسترول به دو طریق در بدن به وجود می آید: 1- بدن خودش کلسترول می سازد. بیشترین کلسترول را کبد می سازد و مقدار آن، روزانه در حدود 1000 میلی گرم می باشد. 2- کلسترول وارد شده به بدن، از طریق خوردن مواد غذایی از جمله: گوش ...

توضیحات بیشتر - دانلود 1,200 تومان

دانلود مقاله وضعيت مواليد و مرگ‌ومير كشور طي سال‌هاي 1375 تا 1386

دانلود مقاله وضعيت مواليد و مرگ‌ومير كشور طي سال‌هاي 1375 تا 1386 اشاره: مرگ و مير يكي از دو پديده ذاتي جمعيت و از عوامل اصلي جمعيتي است كه ثبات يا تغيير آن در جريان زمان_ در كنار ثابت ماندن يا تغيير عوامل جمعيتي ديگر، به خصوص باروري  سبب تغيير در حجم، توزيع يا تركيب جمعيت مي‌شود. در دوران پيش از كشاورزي نوسان‌هاي مرگ و مير، در كنار ثبات نسبي باروري، نقش اصلي را در افت و خيز جمعيت‌ها ايفا كرده است. تغييرات در سطح مرگ و مير(در كنار تغييرات بار ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه