دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پاورپوینت متالورژی پودر

دانلود پاورپوینت متالورژی پودر

فهرست مطالب:

مقدمه
تاریخچه
تعریف پودر(اشکال واندازه)
شرح مختصری از روشهای تولید پودر:
1- مکانیکی 
2- واکنشهای شیمیایی
3- ته نشینی در الکترولیت
4- افشانش فلز مذاب
تف جوشی و (کوره های تف جوشی ):
1- کوره های تسمه ای یا کانوایر
2- کوره های پوشری ( هل دهنده)
3- کوره های  خلاء ( بچی )
عملیات تکمیلی 
دامنه استفاده  از متالورژی پودر
-------------------------
متالورژی پودر یکی از روشهای تولید و
شکل دهی فلزات است و یکی از روشهای بسیار جذاب می باشد که جذابیت آن ناشی
از قابلیت تبدیل مستقیم پودر به قطعات نهایی میباشد.
از جذابیت های این فرآیند قابلیت تولید قطعات پیچیده با کیفیت بالا، هزینه کم و مدت زمان بسیار کوتاه و ......می باشد .
 
تاریخچه:
استفاده از روش متالورژی پودر از زمان های بسیار قدیم رایج بوده است ، به طوریکه پودر طلا را با حرارت روی جواهرات می نشاندند . تاریخ نشان می دهد مصریان باستان در حدود 3000 سال پیش از میلاد مسیح ، پودر آهن را برای تولید سکه ها و ابزار آلات خود مورد استفاده قرار می دادند ، عصر جدید این صنعت بر اساس کوشش و آزمایشات کولیج دستیار ادیسون در سالهای 1930  بنیان گذاشته شده است . که ایشان رشته های تنگستن لامپ روشنایی را برای ادیسون می ساخت . این روش امروزه نیز برای تولید این سیم های نازک تنگستنی مورد استفاده است .
 
تعریف پودر(اشکال واندازه):
 در متالورژی پودر با دانه هایی سروکار داریم که از غبار
( 0/01 تا 1 میکرومتر) بزرگتر ولی  از ماسه0/1 تا 3 میلی متر کوچکتر باشند . بسیاری از پودر های فلزی از نظر اندازه قابل مقایسه با قطر موی انسان ( 25 تا 200 میکرومتر ) هستند . یکی از بهترین ابزار موجود برای بررسی ویژگی های پودر فلزات میکروسکوپ الکترونی  روبشی است که تصویر برخی از انواع پودر و پراکندگی ابعاد و اشکال آنها را نشان می دهد .
 
روشهای تولید پودرکه هرکدام به چند شاخه تقسیم میشوند:
1- مکانیکی 
2- واکنشهای شیمیایی 
3- ته نشینی در الکترولیت 
4- افشانش فلز مذاب
 
روش های مکانیکی (روش اصلی تولید پودر ): 
در روش مکانیکی چهار ساز و کار ضربه ، سایش ،برش ،و تراکم به کار گرفته می شود . درحالیکه در خرد کردن با ضربه اصابت لحظه ای و سریع ، عامل ضربه زننده به ماده و ایجاد ترک در آن باعث متلاشی شدن می گردد ولی در سایش ،خرد شدن ماده در اثر اصطکاک و به هم مالیده شدن مواد انجام می گیرد . برش خرد شدن از نوع کلیواژ (رخ برگی ) است و پودر های تولیدی به این روش درشت دانه هستند و زیاد کاربردی ندارند  و در نهایت از روش تراکم و نیروهای فشاری موادی که به اندازه کافی شکننده باشند به پودر های درشت دانه تبدیل می شوند . پودر های تولید شده به روش مکانیکی معمولاً شکل نا منظم دارند.
 
واکنش های شیمیایی (روش اصلی تولید پودر ):
روش های شیمیایی را می توان برای تولید تقریباً همه پودر ها مورد استفاده قرار داد که اندازه و شکل دانه های پودر نیز از طریق کنترل متغیر های واکنش قابل تنظیم می باشند . روش های شیمیایی تولید پودر شامل دانش های فاز جامد ، مایع و گاز است .
الف – تجزیه جامدات به کمک گازها 
ب-  تجزیه گرمایی
ج - ته نشین سازی از مایع
د-  ته نشین سازی از گازها
 
شرح تجزیه جامدات به کمک گازها :
یک روش کلاسیک تولید پودر فلزات از طریق احیای اکسیدشان 
است .احیای اکسید با انجام واکنش های ترموشیمیایی در مجاورت گازهای احیا کننده از قبیل منواکسید کربن و هیدروژن انجام می گیرد.
واکنش در دمای پایین انجام می گیرد .
محصول نهایی معمولاً پودری اسفنجی است
احیای اکسیدی مانند  در اتمسفر هیدروژن طبق رابطه زیر می باشد . 
روش احیاء با گاز برای تولید دیگر پودر های فلزی مولیبدن ، تنگستن و مس نیز مورد استفاده قرار می گیرد .  
 
شرح تجزیه گرمایی :
این روش تولید پودر از تجزیه بخار و میعان آن بهره می گیرد .
شناخته شده ترین مثال ها در این خصوص تولید پودر های آهن و نیکل از کربونیل آهن ، و کربونیل نیکل است. کربونیل نیکل از ترکیب مونواکسید کربن و نیکل حاصل می شود و تشکیل این مولکول گازی نیاز به فشردن و گرمایش همزمان دارد. سرد کردن مولکول کربونیل تا دمای 43 درجه سانتی گراد باعث مایع شدن آن می شود و تقطیر جزء به جزء برای تخلیص آن مورد استفاده قرار می گیرد . گرمایش مجدد مایع در مجاورت یک کاتالیزور به تجزیه بخار و تولید پودر منجر می شود . پودر نیکل حاصل از این روش دارای دانه بندی ریز و خلوص 5/99 درصد و شکل نامنظم یا گرد است . دیگر فلزات مانند مس ، کروم ، پلاتین ، روریم ، طلا ، کبالت نیز جزو فلزاتی هستند که  فرآیند کربونیلی برای آنها قابل اعمال است .  
 
شرح ته نشین سازی از مایع :
اساس این روش بر تشکیل  رسوب فلزات و یا ترکیبات فلزی از نمک های محلول در آب مانند نیترات ، کلرید ، سولفات است .در این روش تولید پودر که آسان هم است نمک مورد نظر در آب حل شده و سپس به کمک ترکیب ثانویه ته نشین می شود . به عنوان مثال واکنش زیر که مربوط به محلول نیترات نقره است را در نظر بگیرید .
در این واکنش ، نقره ته نشین شده جمع آوری و از طریق آسیاب کردن به پودر تبدیل می شود . 
پودر فلزات مس، نیکل، کبالت مثالهایی از پودرهای تولید  شده به این روش هستند که درجه خلوص شان 8/99 درصد است .
 
شرح ته نشین سازی از گازها :
 تولید پودر بدون گذر از فاز مذاب و تماس با بوته های نگهدارنده انجام می شود و لذا یکی از منابع اصلی آلوده کننده از فرآیند تولید حذف 
می شود. بهره گیری از تقطیر بخار و تخلیص مواد ورودی به واکنش نیز خلوص محصول نهایی را نیز تضمین می کند . کلرید ها ، فلوریدها ، اکسید های فلزاتی از قبیل
وانادیم ، نایوبیم ، تنگستن ،هانینوم ، تیتانیم ، نقره ، نیکل و زیرکنیم نیز برای ته نشینی از گاز مناسبند . 
هرچند این روش تولید پر هزینه است ولی اندازه ، شکل و درجه کلوخه شدن دانه ها تابع شرایط واکنش گاز نیست . پودر تولیدی اغلب اسفنجی است .
 
روش های الکترولیتی (روش اصلی تولید پودر ):
پودر فلزات را می توان تحت شرایط مناسب بر سطح کاتدیک ظرف الکترولیز رسوب داد . پودر های خالص فلزات تیتانیم ، پالادیم ، مس و برلیم ،نمونه ای از  پودر های تولید شده به این روش هستند .مزیت این روش خلوص بسیار بالای فرآورده های پودری است . 
پودر های تولید شده به این روش معمولاً شاخواری یا اسفنجی است .
 
شامل 41  اسلاید POWERPOINT


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,300 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
metalorji_podr_2004738_2237.zip7.4 MB

دانلود پاورپوینت مواد و مصالح

دانلود پاورپوینت مواد و مصالح فهرست عناوین: گچ آهک سیمان شن و ماسه نسوزها خاک کاشی قیر آجر سنگ ها چوب شیشه پلاستیک ها ---------------- تاریخچه و مقدمه ای بر استفاده از گچ: گچ از قدیم الایام از گچ در ابنیه های مختلف استفاده می گردید. قدمت استفاده بشر از گچ به 5000 سال پیش باز می گردد. گچ از جمله مصالحی است که از ابتدا تا انتهای صنعت ساخت ساختمان مصرف می گردد.   منابع تهیه گچ: گچ از پختن و آسیاب کردن سنگ ...

توضیحات بیشتر - دانلود 9,300 تومان

دانلود پاورپوینت مباحثی در ترموديناميک توليد آهن

دانلود پاورپوینت مباحثی در ترموديناميک توليد آهن  احياء اکسيدهای آهن: احياء اكسيد آهن، يعني جريان واكنش از راست به چپ فقط درصورت ازبين رفتن تعادل شيميايي واكنش امكان‌پذير است. کنترل تعادل در جهت مورد نظر با ابزار زير انجام می شود : الف- جدا كردن اكسيژن يا آهن از سيستم باعث بهم خوردن تعادل و پيشرفت آن در جهت توليد اكسيژن و آهن مي‌شود. ب-  استفاده از تاثيرپذيري ثابت تعادل توسط تغيير درجه حرارت و فشار كل سيستم .  برای ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,000 تومان

دانلود پاورپوینت کوره کوپل

دانلود پاورپوینت کوره کوپل فهرست مطالب: بخش اول- کوره کوپل بخش دوم- مواد نسوز در کوره کوپل بخش سوم- خشک کردن و روشن کردن کوره بخش چهارم- اطلاعات تکمیلی کورههای کوپل ---------------------------------- بخش اول- کوره کوپل: ذوب کوره کوپل برای تهیه انواع چدن معمولی و چدن چکش خوار مناسب می باشد. اصولا دو نوع کوره کوپل وجود دارد: کوره کوپل سرد دم و کوره کوپل گرم دم. کوره کوپل سرد دم با حرارت هوای محیط و کوره کوپل ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,000 تومان