دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پاورپوینت خوردگی در فولادهای زنگ نزن و روشهای کنترل آن

دانلود پاورپوینت خوردگی در فولادهای زنگ نزن و روشهای کنترل آن
فولاد زنگ نزن گروهی از فولادهای پر آلیاژ، بر پایه سیستم های Fe-Cr،-C   Fe-Crو Fe-Cr-Ni   می باشند. برای زنگ نزن بودن، این فولادها باید حاوی حداقل 5/10 درصد وزنی کرم باشند. این میزان کرم باعث تشکیل یک سطح غیر فعال اکسیدی می شود که از اکسیداسیون و خوردگی فلز زیری، در شرایط محیط و غیر خورنده محافظت می کند.
فولادهای زنگ نزن دارای کاربردهای مختلفی از جمله استفاده در عملیات تولید نیرو، عملیات شیمیایی و کاغذ سازی، ساخت بسیاری از محصولات تجاری نظیر تجهیزات آشپزخانه و قطعات اتومبیل هستند. فولادهای زنگ نزن همچنین به طور گسترده در کاربردهای استیریل مثل فرآیندهای داروسازی، تولید لبنیات و غذا مورد استفاده قرار می گیرند.
 
 تاریخچه فولادهای زنگ نزن:
اضافه کردن کرم به فولاد و مشاهده اثرات مفیدآن بر مقاومت خوردگی، به طور کلی به فرنچمن برتیر فرانسوی نسبت داده می شود که در سال 1821، آلیاژی حاوی 5/1 درصد وزنی کرم جهت کاربردهای برشی را توسعه داد.
از سال های 1910 تا 1915 تلاش های زیادی برای تولید تجاری این آلیاژها انجام شد. اولین گزارش تولید اقتصادی فولاد زنگ نزن به هری بررلی نسبت داده شده است، او یک متالورژیست در شفیلد انگلستان بود.
اولین شمش فولاد زنگ نزن در سوم مارس 1915 به وسیله شرکت فرس استرلینگ در پیتسبرگ آمریکا ریخته شد. این موضوع سرانجام به ثبت اختراع شماره 1197256 در آمریکا توسط بررلی  منجر شد . فولادهای ساخته شده به کمک این اختراع به عنوان «اولین زنگ نزن» شناخته شدند.
 
 انواع فولادهای زنگ نزن و کاربرد آنها:
دسته بندی فولادهای زنگ نزن بر اساس فاز و یا فازهای متالورژیکی  می باشد. سه فاز اصلی موجود در فولادهای زنگ نزن، مارتنزیت، فریت و آستنیت است. فولادهای زنگ نزن دو فازی حاوی مقدار تقریبی 50% آستنیت و 50%  فریت هستند و دارای مزایای مناسب هر دو نوع فاز می باشند. نوع سختی رسوبی (PH) به این عنوان لقب گرفته است زیرا به کمک عملیات حرارتی پیر سازی، رسوب هایی در زمینه ایجاد شده که باعث سختی فولاد   می شود. فولادهای زنگ نزن دسته PH بیشتر به وسیلۀ فاز زمینه ای دسته بندی شده­اندکه در آن رسوب تشکیل می­شود، و شامل انواع مارتنزیتی، نیمه مارتنزیتی و آستنیتی هستند.
nانستیتوی آهن و فولاد آمریکا (AISI) از سیستمی با سه شماره که گاهی با یک حرف نیز همراه می شود برای تعیین نوع فولاد زنگ نزن استفاده می کند. برای مثال 304، 304 L، 410 و 430
 
انواع فولاد زنگ نزن:
مارتنزیتی (4xx)
فریتی (4xx)
آستنیتی (3xx و 2xx)
دوفازی (آستنیتی و فریتی)
سختی رسوبی (PH)
 
مقاومت خوردگی:
در بیشتر موارد، فولادهای زنگ به خاطر مقاومت در برابر خوردگی و یا مقاومت حرارتی انتخاب می شوند. به دلیل طبیعت غیر فعال لایه اکسیدی غنی ازکرم، فولادهای زنگ نزن در برابر خوردگی های معمولی که فولادهای C-Mn و فولادهای کم آلیاژ دچار آنها می شوند، مقاوم هستند.
 
 انواع خورد گی در فولادهای زنگ نزن:
1-خورد گی حفره ای و شکافی
2-خورد گی بین دانه ای
3-خورد گی محل جوش:   الف)حمله شیار چاقویی   ب)پوسیدگی جوش
4-ترک خوردگی تنشی
 
 1- خورد گی حفره ای و شکافی:
اگر فولاد زنگ نزن در محیطی که حاوی کلرید زیاد است مانند آب دریا یا محلولهای سفید کننده مورد مصرف در صنایع خمیر کاغذ، به کار رود اغلب خوردگی موضعی به شکل خوردگی حفره ای پیش می آید
که گاهی می تواند منتج به سوراخ شدن دیواره های لوله و یا سبب خوردگی شکافی مثلاً در اتصالات فلنجی گردد. این دو نوع خوردگی به هم ربط دارند.
 
راه حل:
پر کردن مواد با مواد مقاوم
استفاده از جوش به جای اتصال فلنچی
فولادهای زنگ نزن در مقابل خوردگی موضعی حساس اند مخصوصاً در حضور یون هالوژن. در بین هالوژنها، کلر خورنده ترین یون بوده و در ضمن از اهمیت بالایی برخوردار است.
افزودن سولفید، خوردگی را به مقدار چشمگیری بالا می برد که به علت حل شدن سولفید مزاحم در سطح فولاد است.
خوردگی موضعی تنها بعد از یک دوره نهفتگی، ظاهر می شود که در طی آن آغازش حمله تحقق می یابد. بعداً مرحله انتشار و رشد حفره فرا می رسد. آغازش و انتشار، هر دو به وسیله مکانیسمی انجام می
گیرند که شامل پیلهای خوردگی الکتروشیمیایی است.

شامل 30  اسلاید POWERPOINTپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
khoordegi_fooladhaye_zang_nazan_va_rahhaye_1995142_5564.zip8 MB

دانلود پاورپوینت جوش و آزمايشهای كنترل كيفی آن (بخش دوم)

دانلود پاورپوینت جوش و آزمايشهای كنترل كيفی آن (بخش دوم) بخش دوم  فرآيندهاي متداول جوشكاري سازه هاي فلزي مواد مصرفي در جوشكاري منابع توليد قدرت در جوشكاري با قوس الكتريكي نكات ايمني در جوش برق ------------------------ فرآيندهاي متداول جوشكاري سازه هاي فلزي: از ميان فرآيندهاي جوشكاري ، چهار فرآيند جوشكاري قوسي كه براي جوشكاري سازه هاي فلزي  ساختمان هاي مسكوني و صنعتي متداول است ، انتخاب شده است كه عبارتند از : 1-جوشكاري قوسي فلزي با الكترو ...

توضیحات بیشتر - دانلود 7,200 تومان

دانلود پاورپوینت تاسیسات جریان ضعیف

دانلود پاورپوینت تاسیسات جریان ضعیف  تلفن،تلکس،نمابر و نظایر آن؛ اعلام حریق و اعلام نشت گاز؛ زنگ اخبار،احضار،ارتباط با در ورودی(دربازکن)؛ پخش صوت، پیام رسانی؛ آنتن مرکزی تلویزیون،رادیو؛ سیستمهایی نظیر تلویزیون مدار بسته،دزدگیر،ساعت مرکزی؛ شبکه رایانه،سیستمهای چند رسانه ای؛ شبکه سیستم مدیریت ساختمان BMS،شبکه سیستم مدیریت انرژی EMS ------------------- کلیات: مدارهای هر یک از سیستمهای جریان ضعیف باید بطور مستقل کشیده شود ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,000 تومان

دانلود پاورپوینت ایمنی در جوشکاری

دانلود پاورپوینت ایمنی در جوشکاری تاریخچه جوشکاری: چون احتیاجات بشر اتصال و جوش در همه موارد را خواستار بوده لذا مثلاً از رومیهای قدیم فردی به نام پلینی از لحیم به نام آرژانتاریم وترناریم استفاده می کرد که دارای مقداری مساوی قلع و سرب بوده است و ترنایم دارای دو قسمت سرب و یک قسمت قلع می باشد. که هنوز هم با پرکنندگی مورد استفاده قرار می گیرند.  دقت و ترکیبات شیمیایی و دستگاههای متداول طلاسازی از قدیم الایام در جواهرات با چس ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,000 تومان