دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پاورپوینت رویکرد استوار در مسائل جایابی و تخصیص با داده های غیر قطعی

دانلود پاورپوینت رویکرد استوار در مسائل جایابی و تخصیص با داده های غیر قطعی

فهرست مطالب:

مفاهیم عدم قطعیت و لزوم به کار گیری روش استوار

مساله جایابی و تخصیص نقاط لجستیکی

چند رویکرد استوار در حل مساله

معرفی مساله، متغیر ها و پارامتر ها

فرمولاسیون مدل

مدل سازی با نرم افزار GAMS

جواب های مدل

نتیجه گیری

-----------

چکیده:

-در این تحقیق، مساله جایابی و تخصیص نقاط لجستیکی در حالت گسسته در شرایطی که داده ها در شرایط عدم قطعیت هستند مورد بررسی قرار می گیرد.

-بدین منظور از رویکرد بهینه سازی استوار(Robust Optimization) استفاده شده است. زیرمجموعه های زیادی از این رویکرد می تواند مورد استفاده قرار گیرد، در این مقاله رویکرد regret  مورد بررسی قرار گرفته است.

-برای حل مدل قطعی ارائه شده و مدل استوار برای حالت غیر قطعی در سایز مساله کوچک از نرم افزار GAMS استفاده شده است و نتایج در انتها آورده شده است.

- در ادامه  و در مسائلی با سایز بزرگ می توان از الگوریتم های فراابتکاری مانند ژنتیک الگوریتم در حل این مساله استفاده نمود.

مفاهیم عدم قطعیت و لزوم به کار گیری روش استوار:

اهمیت موضوع از آنجا روشن ترمی شود که:

1- اکثر اطلاعات مورد استفاده در بهینه سازی، در واقعیت بیشتر از نوع غیر قطعی هستند که موارد زیر از دلایل این موضوع است:

اندازه گیری، تخمین خطاهای ناشی از عدم توانایی اندازه گیری دقیق ،شرایط محیطی،فرآیند های تکنولوژیکی، خطاهای پیاده سازی که از عدم توانایی پیاده سازی جواب دقیق ناشی می شود.

2- در واقعیت هم، میزان اندکی انحراف از مقدار واقعی ممکن است باعث شود جواب ما را از حالت بهینه خارج کند و شاید حتی بی معنا شود.

 با توجه به 2 مورد مطرح شده در بالا از لزوم کاربرد روش Robust Optimization روشن تر می شود.

- موضوع و ایده اصلی در تمام این مسائل بهینه سازی با داده های غیر قطعی است.

- موضوع بهینه سازی تصادفی(Stochastic Optimization)  از مدت ها قبل و از زمان Dantzing مطرح بوده است ولی موضوع مطرح شده در بهینه سازی استوار با بهینه سازی تصادفی متفاوت است.

 موارد اصلی بررسی شده در بحث به دو دسته کلی زیر تقسیم می شوند:

 1-داده غیر قطعی چیست و چگونه می توان آن را دسته بندی نمود.

 2-چگونه می توانیم روش های مرسوم بهینه سازی مرسوم را برای داده های غیرقطعی نیز به کار ببریم.

- در بهینه سازی تصادفی(Stochastic optimization) داده ها، مقادیری غیر قطعی فرض می شوند که به صورت تصادفی حضور دارند و در ساده ترین حالت این اطلاعات تصادفی از توزیع پیشرفته آماری خاصی پیروی می کنند. در بسیاری از موارد توزیع شناخته شده نیست.در این بحث احتمال اینکه محدودیتی برقرار باشد مطرح است.

- این گونه مسائل تا حدودی به نظر می رسد که نسبت به Robust Optimization محدودتر باشد. در کل، اگر داده های غیر قطعی از طبیعت تصادفی برخوردار بودند و توانستیم توزیع احتمال مربوط به داده ها را کشف کنیم و حاضر به تحمل هزینه خطای احتمالی در محدودیت ها شدیم این روش کاربرد خواهد داشت. با توجه به شروط مطرح شده می توان دریافت که فضای حل ما محدود می شود. هر دو موضوع Robust Optimizationو Stochastic Optimization مکمل یکدیگر هستند و معایب و مزایای مربوط به خود را دارند ولی Robust Optimization حالت کلی تری از مسائل بهینه سازی را دربر می گیرد.

 مروری بر ادبیات موضوع:

1963: مسئله جایابی-تخصیص تسهیلات توسط Cooper مطالعه شد وسپس Hakimi  آن رادر طراحی شبکه به عنوان ابزاری قدرتمند بکار برد.

1967: مشاهدات نشان دادند که عوامل اولیه  انتخاب مکان،به ترتیب اهمیتشان،موجود بودن نیروی انسانی،مکان و نزدیکی به بازار بودند.

در دهه 1970:تمایل به سمت فعالیتهای آگاهانه کسب و کار که افزایش اهمیت  ملاحظات غیراقتصادی  در تعیین موقعیت را به همراه داشت ،صورت گرفت.

1972: ملاحظات اولیه ای از قبیل ملاحظات محیطی ،کیفیت نیروی انسانی وغیره گزارش داده شد.

Revelle :نشان داد که قوانین دولتی شامل کنترل آلودگی ،فرصتهای یکسان و فعالیتهای مثبت وحفظ منابع و زیبا گرایی می تواند در انتخاب مکان نقش  داشته باشد.

1982:Murtagh&niwattisyamong مسئله جایابی-تخصیص ظرفیت داده شده را پیشنهاد کردند،که به عنوان یکی از تحقیقات بسیار مهم در این زمینه به شمار می آیند.

- ضمنا ،تحقیقات قابل ملاحظه ای در زمینه تئوری مسئله جایابی-تخصیص انجام شد.این قضیه دال بر این است که این مسئله یک مسئله NP hard است. بنابراین رویکردهای حل بسیاری برای مدلهای متفاوت در دهه های اخیر پیشنهاد شده است.

Logendran&terrel-  مسئله جایابی-تخصیص را در حضور تقاضای احتمالی برای ماکزیمم کردن سود خالص بکار بردند.

-مدلهای احتمالی برای توصیف بسیاری از موقعیتها کافی نبودند،در جاهایی که توزیعهای احتمالی تقاضاهای مشتریان نامعلوم یا نسبتا معلوم بودند.

- برای مثال:برای ساختن تعدادی شرکت آبرسانی در مناطق جدید برای سرویس دهی به مشتریان جدید که تقاضاهایشان نه به طور دقیق مشخص است ونه سوابق گذشته ای در دست است،اما می توان این تقاضاها را توسط کلماتی از قبیل زیاد،کم و یا عادی بیان کرد،در اینگونه موارد تئوری مجموعه فازی بهتر می تواند برای اینچنین اطلاعات مبهمی بکار رود.

Zadeh :تئوری مجموعه فازی را مطرح کرد و به طور وسیعی در مسائل بکار گرفته می شود.

Zhou&liu :مسئله جایابی –تخصیص ظرفیت داده شده  با تقاضاهای فازی مشتریان را مدلسازی کردند.

مساله جایابی و تخصیص نقاط لجستیکی:

-موضوع SCM از مسائل اساسی و مهم در سیستم های توزیع کالا محسوب می شود و در این راستا مسئله توزیع کالا به واسطه نقاط لجستیکی که در آنها کالا بعد از رسیدن به این نقاط از نقاط تامین، به نقاط تقاضا فرستاده می شوند از اهمیت خاصی برخوردار است، بررسی می شود.تغییر این نقاط پس از انتخاب نهایی مستلزم هزینه گزافی است.

- جهت انتخاب این نقاط باید عوامل زیر را از قبیل: سیستم توزیع، ظرفیت های ارسال و دریافت، هزینه های ارسال، هزینه های ثابت احداث نقطه لجستیکی و ... را در نظر داشت.بسیاری از این پارامترها که بر سیستم تاثیر گذار است به صورت غیر قطعی در مساله ظاهر می شوند. اگر این پارامتر ها را به قطعی در نظر بگیریم ممکن است جواب های غیر معقول بدست آید و باعث هدر دادن منابع سیستم شود.

-فلسفه استواری در راستای توصیف عدم حساسیت سیستم به نوسانات پارامترها مطرح شده است. قابل ذکر است که این نوسانات اجتناب ناپذیر است.

-در راستای نیل به این هدف پارامتر های مدل به صورت سناریو های گسسته مختلف ارائه می شود و هدف از مدل استوار بهینه سازی، بدست آوردن جواب بهینه مدل با توجه به تمامی این سناریو ها است و بدست آوردن جوابی است که در تمام شرایط بهینه استوار است.

- پارامتر های مدل و فرمولاسیون مدل جایابی و تخصیص در حالت گسسته در قسمت مثال عددی آورده شده است.

شامل 31  اسلاید POWERPOINTپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
ruikarde_ostavar_dar_masaele_jayabi_va_takhsis_ba__1969711_2702.zip1.8 MB

دانلود پاورپوینت برنامه ريزی استراتژيک صنعتی با استفاده از روش Miltenburg

دانلود پاورپوینت برنامه ريزی استراتژيک صنعتی با استفاده از روش Miltenburg عناوین : 1 – مروری بر مفاهیم مدیریت و برنامه ریزی استراتژیک 2 – سلسله مراتب تصمیمات استراتژیک در سازمان 3 – تعریف وظایف مختلف در یک کسب و کار 4 – معرفی وظیفه تولید و عملیات و تقسیم بندی آن 5 – معرفی استراتژی تولید صنعتی 6 – تقسیم پژوهشهای تولید صنعتی به دو حوزه  ” محتوا ”  و  ” فرآیند ” 7 – مرور کوتاهی بر &rdq ...

توضیحات بیشتر - دانلود 7,300 تومان

دانلود پاورپوینت روش های تحقیق در مدیریت - فصل اول مقدمات پژوهش

دانلود پاورپوینت روش های تحقیق در مدیریت - فصل اول مقدمات پژوهش آنچه در این فصل می آموزیم: تحقیق چیست؟ انواع تحقیق دو روش اجرای تحقیق تحقیق علمی و ویژگی های آن بنیاد های تحقیق علمی روابط همبستگی – روابط علّی لزوم آگاهی مدیر از تحقیق مدیران، محقّقان و مشاوران و ارتباط آنها   تحقیق چیست: جست و جو یا بررسی سازمان یافته، منظّم، متّکی به داده ها، نقّادانه، علمی در زمینه ای مشخّص با هدف یافتن پاسخ و راه حل مناسب   (Inquiry (noun: A systematic se ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,000 تومان

دانلود پاورپوینت روابط انسانی

دانلود پاورپوینت روابط انسانی انسان‌ها همچنان مهره‌هاي اصلي سازمان راتشكيل مي‌دهندبه طو ريكه موفقيت سازمان‌ها در تحقق اهدافشان،وابسته به نحوه نگرش آنها به انسان و چگونگي به كارگيري نيروهاي انساني است. روابط انساني و توجه به شخصيت انسان،گرچه ازقرن‌ها پيش مطرح شده بود اما تا قبل ازقرن بيستم پديده‌اي گمنام وناشناخته تلقي مي‌شدزيرا قبل ازانقلاب صنعتي ، ارزش انسان با ماشين‌آلات و ابزار مكاني ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,000 تومان