دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پاورپوینت نظام حقوق زن در اسلام

دانلود پاورپوینت نظام حقوق زن در اسلام

پیشگفتار:

از بيان استاد مطهري :
خوش وقتم که مجله زن روز درخواست مرا راجع به بحث در باره پشنهاد هاي چهل گانه آن مجله براي تغيير دادن قانون مدني ايران در مسائل مربوط به امور خانگي پذيرفت در اينجا گوشه اي از فلسفه اسلامي را با جوانان در ميان مي گذارم و اميدوارم بتوانم ذهن آنها را در باره مسائل مربوط بر روابط خانوادگي از نظر اسلام روشن کنم.
 
بخش اول- آيا خواستگاري مرد از زن اهانت به زن است:
پيشنهاد کننده آقاي مهدوي مي گويد طبق ماده ي 1034 کتاب نکاح و طلاق که بيان مي کند از هر زني که خالي از موانع نکاح باشد مي توان خواستگاري نمود ملاحظه مي شود که به موجب متده ي مزبور ازدواج به معني زن گرفتن براي مرد مطرح شده و او به عنوان مشتري و خريدار تلقي گرديده و در مقابل زن نوعي کالا وانمود شده است. اين قبيل تعبيرات در قوانين اجتماعي اثر رواني بدي ايجاد مي کند .
و مخصوصا تعبيرات مزبور در قانون  ازدواج بر روي رابطه ي زن و مرد اثر ميگذارد و به مرد ژست آقايي و مالکيت و به زن وضع مملوکي و بندگي مي بخشد. به دنبال اين ملاحظه ي دقيق رواني موادي که خود پيشنهاد کننده تحت عنوان خواستگاري ذکر مي کند براي اينکه خواستگاري جنبه ي يکطرفه و حالت ( زن گرفتن ) به خود ندهد خواستگاري را هم وظيفه ي زنان و هم مردان دانسته. اگر هميشه فقط بگوييم( زن گرفتن ) حيثيت زن را پايين آورده و او را به عنوان کالايي خريدني در آورده ايم .
غريزه ي مرد طلب و نياز است و غريزه ي زن جلوه و ناز.
از قديم الايام مردان به عنوان خواستگاري نزد زنان مي رفتند و اين از بزرگترين عوامل حفظ حيثيت و احترام زن بوده. اين يکي از تدبير حکيمانه و شاهکارهاي خلقت است که در غريزه ي مرد نياز و در غريزه ي زن ناز قرار داده . خلاف احترام زن است که به دنبال مرد برود اما براي مرد قابل تحمل است که به خواستگاري زني برود و جواب رد بشنود.
عجبا مي گويند چرا قانون مدني لحني به خود گرفته که مرد را خريدار زن نشان مي دهد. اولا اين مربوط به قانون مدني نيست, قانون آفرينش است , ثانيا مگر هر خريداري از نوع مالکيت و مملوکيت اشياء است؟ طلبه خريدار علم است , هنرجو خربيدار هنر است. آيا بايد نام اينها را مالکيت بگذاريم و منافي حيثيت علم و هنر به شمار آوريم؟
مرد خريدار وصال زن است نه خريدار رقبه اوست. رسم خواستگاري يک تدبير ظريفانه و عاقلانه براي حفظ حيثيت و احترام زن است .
 
بخش دوم -ازدواج موقت:
يکي از قوانين درخشان اسلام از ديدگاه مهب جعفري اين است که ازدواج به دو نحو مي تواند صورت بگيرد. موقت و دائم .
در درجه اول تفاوت اين دو در مدت ازدواج است ديگر اينکه از لحاظ شرايط آزادي بيشتري دارند که به طور دلخواه به هر نحو بخواهند پيوند مي بندند. مثلا در ازدواج دائم مرد بايد عهده دار مخارج روزانه زن باشد اما در ازدواج موقت بستگي به قرار داد طرفين دارد که ممکن است مرد نتواند يا نخواهد مخارج وي را تامين کند .
با بودن ازدواج دائم چه ضرورتي هست که قانوني به نام ازدواج موقت بوده باشد؟ و آيا ازدواج موقت به قول بعضي نويسندگان با حيثيت انساني زن و حقوق بشر منافات دارد؟
 
اين مطلب را تحت دو عنوان بررسي ميکنيم:
الف) زندگي امروز و ازدواج موقت
ب) مفاسد و معايب ازدواج موقت
چنانکه بيان شد ازدواج دائم مسئوليت بيشتري براي زوجين توليد مي کند به همين دليل پسر يا دختري نمي توان يافت که از اول بلوغ طبيعي که تحت فشار غريزه قرار مي گيرد آماده ازدواج دائم باشد.
کداميک ؟ رهبانيت موقت , کمونيست جنسي , يا ازدواج موقت ؟
آيا طبيعت حاظر است به خاطر اينکه وضع زندگي ما در دنياي امروز(با توجه به مشکلات مالي , تحصيلات عاليه , و ...) اجازه نمي دهد که در سن 16 يا 18 سالگي ازدواج کنيم , دوران بلوغ را به تاخير بياندازد و تا ما فارغ التحصيل نشده ايم غريزه ي جنسي از سر ما دست بردارد؟ آيا جوانان حاظرند يک دوره رهبانيت موقت را طي کنند و خود را سخت تحت فشار و رياضت قرار دهند تا زمان ازدواج دائم پيدا شود؟
 
شامل 34  اسلاید POWERPOINT


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,900 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
nezame_hoghughe_zan_dar_eslam_1967681_7569.zip366.2k