دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پاورپوینت اندازه گيری با ميكرومتر

دانلود پاورپوینت اندازه گيری با ميكرومتر
با پیشرفت صنعت و لزوم اندازهگیری قطعات با دقتی بالاتر از کو لیس ، در سال1847 میلادی ژان پالمر فرانسوی وسیله اندازه گیری به نام میکرومتر طراحی کرد که اساس کار آن به وسیله پیچ و مهره ظریفی انجام می گرفت.
با سیر تکاملی در تکنیک اندازه گیری،  میکرومترها نیز در فرمها وطرحهای مختلفی ساخته شدند که در زیر به شرح نمونه هایی از آنها می پردازیم.
 
1-5 میکرومتر  خارجی:
میکرومتر خارجی به منظور اندازه گیری ابعاد خارجی قطعات کار با دقت1 0/ تا 001/  میلیمتر مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا آن را به صورت ورنیه دار، عقربه دار و دیجیتالی می سازند.
میکرومتر خارجی فکی ثابت دارد که روی کمان آن نصب شده است.
فک متحرک آن میله پیچی است که در داخل  سوراخ رزوه دار استوانه مدرج (غلاف) کار می کند. فک متحرک را میتوان در مواقع لزوم به وسیله اهرمی در موقعیت معین قفل کرد شکل( 1-5).
 
اجزاء مختلف میکرومترخارجی:
برای جلو گیری از سایش سطح فکهای اندازه گیری، سر آنها را از جنس فلزات سخت انتخاب می کنند.
پوستة خارجی که قسمت مخروطی آن مدرج است، به وسیله بوش مخروطی انتهای میلة پیچ روی آن سوار می شود.
با گرداندن یک دوره پوسته خارجی، میله پیچ به هم راه پوسته به اندازه گام پیچ حرکت طولی انجام می دهد. شکل 2-5 قسمتهای مختلف میکرومترها ی خارجی را نشان میدهد.
 
جغجغه:
برای جلوگیری از اعمال فشار بیش از حد فکها به سطوح اندازه گیری، در انتهای میله پیچ جغجغه ای تعبیه شده است. این جغجغه در حالت عادی پوسته مدرج را می گرداند، اما  در اثر تماس فک متحرک با سطوح کار و اعمال فشار زیاد، هرز کار می کند که فشار فکها به حد مطلوب رسیده است.  
شکل3-5 مکانیزم جغجغه را نشان می دهد.
جغجغه با فرم دیگری نیز ساخته می شود که در آن از نیروی فنر استفاده شده است. (شکل4-5).
در اثر تماس فک متحرک با قطعه کار، قطعة شماره4 از قطعه شماره2 خارج شده، هرزگرد می شود.
 
قفل میکرومتر:
مکانیزم قفل میکرومتر که به منظور تثبیت حرکت میله پیچ پیش بینی شده است، ممکن است به صورت پیچ، اهرم یا فشنگی پیچ دار باشد. در شکل 5-5 نمونه از قفل پیچی را مشاهده می کنید.
 
دقت میکرومترها:
در سیستم متریک از01% تا 001%میلیمتر و در سیستم اینچی از 001% تا  0001%
اینچ است. میکرومترهای خارجی میلیمتری را از نظر میدان اندازه گیری، در اندازه های 25-0 ، 50-25 ، 75-50 ، 100-75 و اینچی را از 1-0 ، 2-1 ، 3-2 اینچ میسازند.
همراه با میکرومتر میلة استا نداردی وجود دارد که در تنظیم صفر میکرومتر (کالیبره- کردن میکرومتر ) از آن استفاده می شود(شکل 7-5).
 
میکرومتریونیورسال:
لازم به توجه است که سوراخهای روی کمان در میکرومتر زیر به دلیل سبکی و جلوگیری از تغییر فرم ایجاد شده است. همچنین به منظور افزایش میدان اندازه گیری میکرومترها، فکهای قابل تعویض پیش بینی شده است.
با تعویض فک های ثابت در این میکرومتر دامنه اندازه گیری بسیارمتنوعی رامیتوان استفاده نمود .
 
دقت میکرومتر:
دقت میکرومترها به اندازة گام پیچ و تعداد تقسیمات                             
پوستة متحرک بستگی دارد و مقدار آن از رابطة زیر به دست می آید.
C        دقت  میکرومتر
p          گام پیچ غلاف
T         تعداد تقسیمات پوسته
 
در میکرومترهای میلیمتری معمولاً گام میله پیچ5/ میلیمتر و تقسیمات روی پوسته آن50 قسمت است که با توجه به رابطه فوق، دقت اندازه گیری آن01/ میلیمتر است.روی غلاف این میکرومترها علاوه بر تقسیمات 1 میلیمتری، تقسیمات 5/.میلیمتری نیز پیش بینی شده است . (شکل 10-5).
 
خواندن میکرومتر:
 برای خواندن اندازه میکرومتر ابتدا از روی درجه بندی غلاف در امتداد راستای لبة پوسته اندازه کا مل میلیمتر یا 5/ ..میلیمتر را می خوانیم ؛ سپس از روی تقسیمات قسمت مخروطی پوسته مقابل خط افقی روی غلاف صدمهای میلیمتر را تعیین کرده و آنها را با هم جمع می کنیم. شکلهای11-5  و12-5 مثالهایی از خواندن میکرومتر را نشان می دهد.
 
میکرومترهای خارجی ورنیه دار:
میکرومترهای خارجی ورنیه دار با دقت 001/ و002/ میلیمتر نیز  وجود دارد که در آنها مقابل درجه بندی پوسته،  ورنیه ای روی غلاف یا پوسته در نظر گرفته شده است. این ورینه، خواندن اندازه با دقت بالا را امکان پذیر می سازد. شکل 13-5میکرومتر خارجی با دقت001/ میلیمتر و شکل 14-5 میکرومتر خارجی با دقت 002/ میلیمتر را نشان می دهد.
 
میکرومتر اینچی:
در میکرومتر های اینچی گام میله پیچ اغلب40 /1" و معادل 025/ اینچ  و تعداد تقسیمات روی پوسته25 قسمت است .
که دقت اندازه گیری آن001 / اینچ خواهد بود. روی غلاف این میکرومترها یک اینچ به40 قسمت مساوی تقسیم شده است؛ بنابراین به ازاء یک دور گردش پوسته فک متحرک به اندازه 025/ اینچ و به ازاء4 دورگردش پوسته فک متحرک به اندازه " 100/="025/×4 حرکت خواهد کرد . (شکل 15-5).
 
تنظیم صفر میکرومتر:
در اثر کارکرد زیاد ممکن است لقی بین پیچ و مهره میکرومتر زیاد و همچنین سطح پیشانی فکهای ساییده شود. در هر دو حالت تنظیم صفر میکرومتر به هم خورده قادر به اندازه گیری و کنترل اندازه نخواهد بود.
لقی بین پیچ و مهره میکرومتر را میتوان با سفت کردن مهره تنظیم که برای همین منظور در انتهای غلاف تعبیه شده است، به حد مجاز رساند(شکل17-5).
 
تست تنظیم:
صفر بودن میکرومتر را می توان با اندازه گیری تکه های اندازه گیری نیز کنترل کرد. (شکل19-5).
 
صفرکردن پوسته وغلاف:
احتمال ساییده شدن فکها را می توان با بستن میکرومتر یا از طریق اندازه گیری میله استاندارد کنترل کرد. بدیهی است میکرومتر هنگامی قادر به کنترل صحیح خواهد بود که پس از بستن میکرومتر، خط صفر پوسته در امتداد خط افقی روی غلاف قرارگیرد؛ در غیر این صورت می توان با نگاه داشتن کمان و گردش جزیی غلاف به وسیلة آچار مخصوص آنها را به هم منطبق و میکرومتر را صفر  کرد. (شکل18-5)
 
روش اندازه گیری:
در موقع اندازه گیری با میکرومتر لازم است به نکات زیر توجه کنید:
1- سطوح اندازه گیری قطعه کار فکهای میکرومتر را ابتدا با تنظیف و سپس با صفحه کاغذ تمیز کنید . (شکل20-5)
 
شامل 64  اسلاید POWERPOINT


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Micrometr_1930667_3915.zip6.6 MB