دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پاورپوینت آبکاری فلزی غیر فلزات , دانش های بنیادین

دانلود پاورپوینت آبکاری فلزی غیر فلزات , دانش های بنیادین

آبکاری فلزی چیست:

آبکاری به مجموعه فرآیندهایی که تحت آن، سطح قطعات فلزی یا غیرفلزی با لایه‌هایی از فلز یا غیر فلز جهت دست‌یابی به سطوح مناسب برای کاربردهای صنعتی یا صنعتی تزئینی و کاهش هزینه تولید انجام می‌گیرند، گفته می‌شود. بدین‌ترتیب هر کالای فلزی قبل از ورود به بازار، باید آبکاری شود در غیر این صورت، قابلیت استفاده ندارد.
 
 
مزایای آبکاری:
مقابله با خوردگی و سایش:
از دیگر مزایایی که این صنعت دارد، بهداشتی کردن قطعات و جلوگیری از مشکلات زیست‌محیطی و زیباسازی و قطعات و کالاهاست.
درباره بهداشتی کردن قطعات می‌توان به نمونه‌هایی نظیر یراق‌آلات، شیرآلات بهداشتی، وسایل ‌آشپزخانه، لوازم ‌خانگی و زیباسازی قطعات و کالاها و نیز انواع لوسترها، صنایع روشنایی، خودکارها و خودنویس، صنایع میز و صندلی و تخت‌خواب اشاره کرد.
 
آبکاری بر روی غیر فلزات:
موضوع آبكاري الكتريكي روي مواد غير هادي از جمله انواع پلاستيكها، سراميك ها، شيشه ها ، چوب و چرم.... از ديرباز مورد توجه صنعت آبكاري بوده است.
نکته قابل توجه این است که در برای آبکاری در فلزات از الکترولیت و جریان برق استفاده می شود که در غیر فلزات امکان پذیر نیست.
 
آبکاری بر روی چوب:
تفاوت اصلي چوب با ديگر مواد غير هادي در ميزان تخلخل و وزن مخصوص آن مي باشد. تمام چوب ها داراي درصدي تخلخل مي باشند كه همين موضوع باعث ايجاد تفاوت اندكي در فرايند آبكاري آن نسبت به ديگر مواد غير هادي مي شود. يكي از روشهاي ايجاد پوشش استفاده از سيل كردن و پوشاندن تخلخل ها توسط پليمرهايي نظير پلي استر مي باشد.
در اين روش سطح چوب قبل از انجام آبكاري الكتريكي توسط رزين آب بندي مي شود تاكيفيت سطحي مطلوبي در پايان عمليات بدست آيد.
روش ديگر اچ كردن سطح چوب و سپس فعالسازي آن نظير پلاستيكها و اعمال پوشش هاي الكترولس و الكتريكي مي باشد. هر چه سطح متخلخل تر باشد، آب بندي بر روي سطح چوبي از پيوستگي و چسبندگي بهتري برخودار شده ولي از سوي ديگر كيفيت سطحي لايه آب بندي شده بر روي سطح چوب و در نتيجه كيفيت پوشش نهايي كاهش مي يابد لذا قدم اول در انجام فرايند آبكاري بر روي چوب اين است كه تخلخل قطعه مورد نظر به چه گونه است.
بنابر اين در دوحالت با آب بندي و ايجاد پوشش پليمري وبدون آب بندي، اچ و ايجاد پوشش الكترولس بطور مستقيم بر روي چوب، آزمايشها انجام شد و پوششهاي نيكل بر روي چوب داده شد. خواص پوشش از قبيل براقي، ضخامت، چسبندگي و ...... توسط ميكروسكوپ نوري و الكتروني مطالعه شد.
 
آبکاری روی پلاستیک ها:
آبكاري پلاستيك ها شامل دو مرحله است:
1. رسانا يا نيمه رسانا كردن قطعه و ايجاد قابليت هدايت الكتريكي روي سطح آن
2. آبكاري كردن قطعه (نشاندن لايه فلزي روي قطعه) با روش آبكاري الكتريكي
در مورد قطعات پلاستيكي اغلب با قطعات كوچك و سبك مواجه ايم.
 
آبکاری روی پلاستیک ها-روش قدیمی:
قديمي ترين روش، استفاده از لاك هاي هدايت كننده است. اين لاك ها كه از مخلوط رزين هاي آلكيدي، پي وي سي و اپوكسي با ذرات ميكروني گرافيت نقره يا پودرهاي فلزي تهيه مي شوند، از هدايت الكتريكي مناسبي برخوردارند. استفاده از پودر اكسيد مس يك ظرفيتي به جاي نقره متداول است كه پس از مخلوط كردن اكسيد مس و لاك هاي احيا كننده، در حين خشك شدن به مس فلزي تبديل مي شود و سطحي هادي ايجاد مي كند. اشكال عمده اين روش، بالا بودن هزينه آن است.
 
آبکاری روی پلاستیک ها-روش جدید:
ابتدا در سال 1963 با هاديسازي پليمر( ABS (Acrylonitril Butadiene Styrene محقق شد. اگر چه امروزه پليمرهاي ديگري نظير پلي پروپيلن، پلي سولفون، پلي اكريل اتر، نايلون و پلي كربنات ها با اين روش قابل آبكاري هستند ولي حدود 85درصد قطعاتي كه آبكاري مي شوند از ABS تشكيل شده اند و اين به دليل چسبندگي بسيار خوب لايه فلزي به اين ماده است.
 
شامل 20  اسلاید POWERPOINT


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,700 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Plating_1920962_2880.zip1.3 MB

دانلود پاورپوینت آلیاژها و مواد مغناطیسی غیر آهنی

دانلود پاورپوینت آلیاژها و مواد مغناطیسی غیر آهنی رفتار مغناطیسی مواد: رفتار مغناطیسی مواد عمدتاً به ساختار الکترونی آنها بستگی خواهد داشت, که می توانند دو قطبیهای مغناطیسی را ارائه دهند. تأثیرات متقابل بین این دو قطبیها نوع رفتار مغناطیسی را مشخص می کند. دو قطبیها- و گشتاورهای مغناطیسی: رفتار مغناطیسی موارد ناشی از حرکت الکترونهاست .هر الکترون در اتم دو گشتاور مغناطیسی دارد. یک گشتاور مغناطیسی از چرخش (اسپین) الکترون حول محور خود و دیگری ازحر ...

توضیحات بیشتر - دانلود 7,000 تومان