دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پاورپوینت فرآیندهای تصمیم گیری

دانلود پاورپوینت فرآیندهای تصمیم گیری

فرآیندهای تصمیم گیری:

یکی از مهمترین فعالیت ها در سازمان، تصمیم گیری است. تصمیمات ممکن است  راهبردی (مانند تصمیم درباره ادغام و یا خرید یک شرکت دیگر) و یا در ارتباط با فعالیت های روزانه کارکنان باشد (مانند تصمیم درباره رویه های جدید مبادلات تلفنی با مشتریان). تصمیمات ممکن است پس از ماهها جمع آوری و بررسی اطلاعات، و یا در زمان کم و بدون بررسی اتخاذ شوند. ممکن است تصمیمات به تنهایی، و یا از طریق مشورت با اعضای آگاه سازمان و یا در گروههای مشارکتی اتخاذ شوند. همچنین تصمیمات برحسب میزان اهمیت متفاوتند.
 
مدلهای منطقی تصمیم گیری:
در نظریه های کلاسیک رفتار سازمانی، تصمیم گیری فرآیندی کاملاً منطقی و عقلایی است. دست اندرکاران سازمان نخست مشکلی را که مستلزم تصمیم گیری است شناسایی کرده بعد از تعریف دقیق مسأله، همه اطلاعاتی را که ممکن است موجب بروز مشکل مورد نظر شده باشندجستجو می کنند. سپس تصمیم گیرنده مجموعه ای از راه حل ها را تعیین کرده آن ها را براساس معیار های معین اثر بخشی تصمیم،به دقت ارزیابی می کند. فرآیند تصمیم گیی با اتخاذ ، و سپس اجرای یک تصمیم بهینه به پایان می رسد.
اولين الگوي اوليه تصميم ← مدل تاريخي ← تصميم گيرندگان متوجه مشكل مي شوند و يك راه حل استفاده شده توسط ديگران را اتخاذ مي كنند
دومين الگوي اوليه تصميم ← مدل بيرون از قفسه ← يك جستجوي جسورانه و ارزيابي را ه حلهاي احتمالي خارج از سازمان (نظير مشاوره ) بود.
سومين الگوي اوليه تصميم ← ارزشيابي ← ارزيابي و اعمال يك راه حل از پيش معين شده بود اما هيچ توجهي به تعريف مشكل يا راه حلها ي مختلف ديگر نكرد.
چهارمين الگوي اوليه تصميم ← جستجو ← دربرگيرنده تدوين و اعمال مشكل ← توسط مديراني كه با مشكلاتي كه نسبتاً كم اهميت تلقي مي شوند برخورد مي كردند
نهايتاً فرآيند نوآ ← تنها الگوي اوليه تصميم كه كليه پنج مرحله تصميم گيري تجويزي را در بر مي گرفت .
 
تغییراتی در مدلهای منطقی:
فرآیند منطقی و عقلایی تصمیم گیری روشی آرمانی برای تصمیم گیری سازمانی است اما سالهای زیادی است که محققان دریافته اند این مدل منطقی نشان دهندهٔ واقعیت تصمیم گیری در سازمان نیست. از نخستین نظریه پردازانی که تغییراتی را در این مدل پیشنهاد دادند جیمز مارچ و هربرت سایمون بودند (مارچ و سایمون، ۱۹۵۸؛ سایمون، ۱۹۹۰). آنها رویکرد تصمیم گیری منطقی را مدلی بهینه نامیدند که در آن تصمیم گیرندگان تلاش می کنند بهترین راه حل را برای یک مشکل سازمانی پیدا کنند. طبق نظر مارچ و سایمون واقعی تر آن است که تصمیم گیری سازمانی فرآیندی رضایتمندانه محسوب شود که در آن تنها یک راه حل بهینه جستجو نمی شود بلکه راه حلی جستجو می شود که در آن موقعیت به اندازه کافی موثر باشد.
 
تحقیقات توصیفی درباره تصمیم گیری سازمانی:
پاول نات (1984) برای بررسی فرآیند تصمیم گیری، تعداد زیادی از مدیران سازمانهای خدماتی را مورد مطالعه قرار داد. او کار خود را با مطالعه مدل اصولی (مراحل فرموله کردن، بسط مفهوم، تفصیل، ارزیابی و اجرا) آغاز کرد و میزان استفاده از این مراحل منطقی را توسط  تصمیم گیرندگان سازمانی بررسی نمود. نات دریافت که تعداد اندکی از تصمیم گیرندگان این پنج مرحله اصولی را طی میکنند بلکه همانطور که در جدول ۱ - ۱۰ نشان داده شده مدیران فقط از بعضی جنبه های این فرآیند استفاده مینمایند. نات این الگوها را مدل های شبه اصولی تصمیم گیری نامید.
 
تصمیم گیری های کوچک:
یک  ضرب المثل قدیمی می گوید شتر اسبی است که گروه قالب کرده ایت.این ضرب المثل به دامهای تصمیم گیری گروهی اشاره میکند. اما واقعیت این است که عليرغم مشکلاتی که ممکن است بر این فرآیند. وجود داشته باشد بسیاری از تصمیمات سازمانی توسط گروه کوچک اتخاذ می شود. در این قسمت نخست مدلهای تصمیم گیری گروهی را توضیح می دهیم سپس عواملی را که موجب اثربخشی یا عدم اثربخشی تصمیم گیری گروه کوچک می شوند بررسی میکنیم.
 
مدلهای توصیفی تصمیم گیری گروه کوچک:
بیشتر مدلهای تصمیم گیری گروهی رشته منظمی از مراحل مختلفت است. برای مثال فیشر Fisher (1970) در مدل خود چهار مرحله را مشخص میکند: آشنایی، تضاد، نتیجه، و تقویت. در مرحله آشنایی اعضای گروه با یکدیگر و نیز با مسأله مورد نظر آشنا می شوند. در مرحله تضاد راه حل های ممکن برای مسئله مطرح ، و سپس مورد بحث قرار می گیرند. در مرحله نتیجه ، گروه تا حدی به توافق و اتفاق ارا می رسد و سر انجام در مرحله آخر یعنی تقویت ، تصمیم مورد تائید قرار می گیرد. مشابه این مدل ، مدل های دیگری از سوی بلز و استرادبک (195) و تابس (1978) ارائه شده است .
 
اثر بخشی تصمیم گیری گروه کوچک:
در مدل چند بعدی متوالی پول، الگو ها ارتباط مختلف گروه های کوچک در هنگام تصمیم گیری روشن می شود. اما این مدل در این باره که چه نوع ارتباط های موجب تصمیمات موثر می شوند چیزی به ما نمی دهد. آیا عقلانه تر ان است که گروه از مدل منطقی پیروی کند؟ آیا گروه باید بر راه حل ها تمرکز نماید؟ گروه چگونه نیروی خود را میان وظایف مختلف تقسیم می کند ؟ کدام الگو های تعمالی موجب اتخاذ تصمیم بد می شود؟ تعداد از نظریه پردازان گروه این سوالات را در مورد توجه قرار داده اند.

 

شامل 30  اسلاید POWERPOINTپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Decision-making_1920401_3881.zip1.1 MB