دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پاورپوینت ویژگی های معماری در اقلیم سرد

دانلود پاورپوینت ویژگی های معماری در اقلیم سرد

اقلیم:
اقلبم سرد: 

1- گرمای شدید دره ها در فصل تابستان و اعتدال آن در فصل زمستان .
2- مقدار و شدت تابش آفتاب در فصل تابستان زیاد ودر فصل زمستان بسیار کم است .
3- زمستانهای طولانی ، سرد و سخت بوده ، چندین ماه از سال زمین پوشیده از یخ است .
4- در سراسر این منطقه از آذربایجان تا فارس ، زمستان به شدت سرد است ، سرما از اوایل آذر ماه شروع وتا آخر فروردین ماه کم و بیش ادامه دارد .
5- میزان بارندگی در تابستان کم و در زمستان زیاد است و بیشتر به صورت برف میبارد .
6- به  طور کلی در این منطقه ، فصل بهار کوتاه است و زمستان و تابستان را از هم جدا میکند.

ویژگی های معماری بومی مناطق سرد :

uاگر چه میزان سرما و دوام آن در مناطق سرد متفاوت است . ولی به طور کلی ، اصولی برای جلوگیری از اتلاف حرارت ساختمان در قسمت های مختلف این مناطق رعایت شده ، یکسان و به طور عمده شبیه به اصولی است که در معماری مناطق گرم و خشک مورد توجه بوده است . با این تفاوت که در مناطق سرد منبع ایجاد حرارت در داخل ساختمان است . همچنین در این مناطق تا حد ممکن تلاش شده به شکل طبیعی یا با استفاده از بخاری های بزرگ ، گرمای ناشی از (حضور) افراد ، پخت وپز یا حتی حیوانات ، ساختمان گرم شود . اصول کلی و عمده ای  که در معماری بومی این مناطق رعایت شده عبارتند از :
1- استفاده از پلان های متراکم و فشرده 2- به حداقل رساندن سطح خارجی در برابر حجم مورد پوشش 3- استفاده از مصالحی با ظرفیت و عایق حرارتی خوب  4- به حداقل رساندن میزان تعویض هوای داخلی و تهویه طبیعی و در نتیجه جلو گیری از ایجاد سوز در داخل و خروج حرارت داخلی به خارج از ساختمان  5- انتخاب بامهای مسطح و نگهداری برف بر روی بامها به عنوان عایق حرارتی .
uتنها تفاوت بین معماری این منطقه و مناطق گرم وخشک ، تمایل و استفاده از حرارت ناشی از تابش آفتاب در داخل ساختمان در فصل زمستان است . البته این نیاز معمولا تحت تاثیر باد و سرمای ناشی از وزش آن بر ساختمان قرار میگیرد و در مجموع ، سعی شده سطح خارجی در حداقل ممکن نگه داشته شود . ولی در هر صورت برای استفاده از انرژی حرارتی حاصل از تابش آفتاب ، پوشش سطوح خارجی به رنگ تیره انتخاب شده و ابعاد پنجره ها نسبت به مناطق گرم و خشک افزایش یافته است.
 
اقلیم سرد : فرم ساختمان:
به دلیل سرمای شدید هوا این مناطق در فصل زمستان ، فرمهای باز یا فرم هایی که ضلع های شمالی - جنوبی آنها بلندتر از ضلع های شرقی - غربی آنهاست مناسب نیست و بهتر است فرم ساختمان فشرده و پلان آن مربع باشد . ساختمانهای دو طبقه که فرم آنها شبیه به مکعب است ، بهترین نوع ساختمان از نظر کنترل گرمای هوای داخلی در زمستان است.
 
اقلیم سرد : تهویه مورد نیاز:
با توجه به شرایط حرارتی در این مناطق و رابطه آنها با منحنی های جدول زیست - اقلیمی ساختمانی درمیابیم که استفاده از تحویه طبیعی یا انتخاب مصالح ساختمانی مناسب ، امکان کنترل طبیعی هوای داخل ساختمان را فراهم میسازد . البته در صورت استفاده از روش دوم ، باز هم برای خنک سازی ساختمان هنگام عصر وشب ، تهویه طبیعی مورد نیاز است . در هر صورت ، طرح ساختمان باید به گونه ای باشد که در آن ساختمان بتواند تهویه طبیعی ایجاد کند .
ولی در ماه های سرد زمستان - که فصل بحرانی مناطق سرد است - به دلیل سرمای شدید و رطوبت کم هوا باید ورود هوای خارج به داخل ساختمان به حداقل میزان ممکن رساند . یکی از مشکلات عمده در فصل زمستان ، جلوگیری از ایجاد تعریق بر روی سطوح داخلی است ، زیرا با استفاده از تهویه طبیعی نمیتوان از ایجاد تعریق جلوگیری کرد . چون ورود بدون کنترل هوای خارج به داخل ساختمان باعث به جریان افتادن هوای سرد و ناراحت کننده ( سوز ) میشود . همچنین به دلیل کم بودن رطوبت هوای وارد شده  رطوبت هوای داخلی نیز کاهش میابد و ممکن است باعث سوزش و خارش پوست بدن شود . در نتیجه برای جلو گیری از ایجاد تعریق باید رطوبت ایجاد شده در داخل را بدون کاهش دمای هوا از ساختمان خارج کرد بهترین راه حل نصب هواگش های برقی در قسمت هایی است که بخار آب تولید میشود (آشپزخانه) . البته جلوگیری از ایجاد تعریق در سطح شیشه پنجره ها تقربا غیر ممکن است . از این رو برای جلوگیری از خیس شدن دیوار زیر پنجره ها ، در قسمت کف پنجره باید تدابیری اندیشید . بنابراین ، تنها وظیفه ی تهویه طبیعی این مناطق در فصل زمستان ، تعویض هوای داخلی ساختمان به میزانی است که از ایجاد بوی بد جلوگیری کند . این میزان هوا معمولا اکسیژن مورد نیاز در داخل ساختمان را تامین میکند .
 
ضوابت و استانداردها:
یک مرکز شهری موفق باید کانون معاشرت و تعاملات اجتماعی، تجارت و همچنین فعالیتهای فرهنگی باشد، نه صرفا ترکیب کاربریهای غیر مرتبط و گسسته. یک راه برای ایجاد مرکز شهری زنده و پویا گره زدن نهادهایی مانند کتابخانه و موزه و... با فعالیتهای مدرن تجاری است و خرید به عنوان یک سیستم فعال شهری در تلفیق با سایر کاربری ها باعث ایجاد ارتباطات عملکردی قوی تری با حضور مردم می شود. به عنوان مثال امروزه در دنیا کتابخانه هایی طراحی می شوند که به صورت چند منظوره دارای محل خرید، باشگاه ورزشی، سالن اجتماعات و... نیز هستند، یعنی علاوه بر این که مراکز شهری دارای کاربری های چند منظوره هستند، هر کدام از اجزاء آنها نیز به نوبه خود میتوانند دارای فعالیت های چند منظوره باشند
 
1-سطح کل زيربناي مجموع واحدهاي مسکوني حداکثر معادل 120% نسبت به سطح زمين مجاز مي باشد.
2- سرانه زمين ناخالص به ازاي هر واحد مسکوني حداقل معادل 100 مترمربع مي باشد.
3- مساحت کوچکترين واحد مسکوني نبايد از 80 مترمربع کمتر باشد.
4- حداکثر سطح اشغال مجاز در همکف معادل 35% سطح کل زمين مي باشد. سطوح زيربناي نگهباني، گلخانه، دوش و رختکن و سرويس هاي بهداشتي و استخر و فضاي سرپوشيده تفريحي کودکان مسئول محدوده فوق نمي شو
5-احداث محل پارک اتومبيل به تعداد معادل حداقل 75% نسبت به تعداد واحدهاي مسکوني الزامي است.
6- حداقل سطح خالص پارکينگ به ازاي هر اتومبيل 12/5 مترمربع مي باشد.
7- حداقل عرض معابر دسترسي به محل هاي پارک 5/5 متر رعايت گردد.
8- مجموع سطوح تحت اشغال زيربناي ساختمانهاي مسکوني در همکف به 
اضافه سطح اشغال مسيرهاي اتومبيل رو و پارکينگ ها در شرايطي که
پارکينگ ها در محوطه روباز پيش بيني مي شود نبايد از 60 درصد سطح کل زمين بيشتر باشد
 
انواع خانه های چند طبقه (مجتمع ها):
1- بلوکها :
بلوکها شکلی فشرده و لایه لایه از ساختمان هستند که باعث ایجادتراکم سکونت بالا میشوند . فضاهای خارجی در داخل و اطراف ساختمان بر حسب شکل و عملکرد آن متفاوت اند.
 
2-ترکیب خطی :
ساختار و شکل فضایی ساختمان :
این شکل در مجتمع های بلوکی شبیه به هم یا طرح های ساختمان کاملا متفاوت دیده میشود. فضاهای خارجی اطراف ساختمان با یکدیگر مشابه بوده یا اختلاف اندکی دارند.
 
3- بلوکهای سنگی :
از این ساختمان ها اغلب به شکل های مجزا استفاده میشود که میتوان آنها را بصورت طولی یا از لحاظ ارتفاع توسعه داد ولی در بین اتاق ها ، حوزه و میدان کوچکی دارند . اختلاف در محیط های اطراف ساختمان چندان چشمگیر نمیباشد.
 
4-توسعه به میزان گسترده:
با توسعه و برقراری ارتباط داخلی میان ساختمانهای بلوک سنگی برای ساخت بناهای بزرگ در مناطق وسیع ، توسعه این مناطق امری امکان پذیر است.
 
5- بلوک های زاویه دار:
این نوع ساختمانها جزو ساختمانهای  کاملا مستقل هستند که اغلب در فضا های باز و بصورت تکی ساخته میشوند . ساخت چنین بناهایی در شهرهای کوچک بسیار بارز بوده و اغلب در ترکیب با ساختمانها ودر جوار بناهای کم ارتفاع قرار میگیرند.
 
نمونه های مجتمع های مسکونی:
1-مجتمع دانی بروک
2-پِنس پِلیس
3- خانه سازی هَلِن

شامل 33  اسلاید POWERPOINTپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
POWERPOINT_1917482_5553.zip9.1 MB

دانلود پاورپوینت طرح مرمت و احیای مجموعه تاریخی مسعودیه تهران

دانلود پاورپوینت طرح مرمت و احیای مجموعه تاریخی مسعودیه تهران شامل اطلاعات کامل و نقشه های جامعی در مورد طرح احیا و مرمت این عمارت تاریخی می باشد عمارت مسعودیه یک ساختمان تاریخی مربوط به دوره قاجار است که در تهران، میدان بهارستان قرار دارد. عرصه مجموعه به مساحت ۱۵۶۰۰ متر مربع و به صورت زمین کشیده‌ای در جهت شمال شرقی جنوب غربی و به شکل ذوزنقه است‌. ضلع شرقی آن ۱۸۸/۵ متر، ضلع غربی۱۳۸/۵ متر و ضلع جنوبی ۸۶ متر است‌، با زایده‌ای (حیاط آبدارخ ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,500 تومان

دانلود پاورپوینت مبلمان شهری

دانلود پاورپوینت مبلمان شهری مبلمان شهری: با توجه به رشد شهر نشینی افزایش جمعیت و همچنین خدمات مربوط به آنان ایجاد زمینه و امکانات مناسب برای استفاده شهروندان در زمنیه ورزشی یا خدمات اصولی ترین مورد است که طراحی این مبلمان باید کاملا اصولی و تخصصی ایجاد شود در ایران طراحی این مبلمان باید منطبق با فرهنگ و آرگونومی مناسب و ایجاد و اندازه های مناسب انجام گیرد اما در مواردی تقلید بی جا از الگو های خارجی موجب نا کارآمدی این مبل ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,200 تومان

دانلود پاورپوینت گره چینی در معماری و انواع آن

دانلود پاورپوینت گره چینی در معماری و انواع آن گره: عبارتست از ترکيبی يکپارچه از نقش های هندسی متنوعی که در يک چارچوب مشخص به طور هماهنگ و مکمل قرار گرفته اند واگيره: کوچکترين جزء قابل تکرار هر گره به تنهايی در اجرای گره به کار نمی رود، بلکه پس از تکرار در جهت های خاص، گره نمايان می شود.   واحد گره (زمينه گره): قسمتی از گره است که از تکرار واگيره حاصل می شود و همه ويژگی های گره در آن آشکار است.   آلت گره: عبارتست از، هر واحد ...

توضیحات بیشتر - دانلود 7,000 تومان