فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت مطالعات معماری پایانه مسافربری

دانلود پاورپوینت مطالعات معماری پایانه مسافربری

پایانه ها همچون دیگر ساختمانهای بزرگ خدماتی، از ترکیب و کنار هم قرارگیری عناصر و اجزای مختلفی (که ممکن است کاربری متفاوتی نسبت به عملکرد اصلی مجموعه داشته باشند) حاصل آمده اند.

معیارهای فنی خاص طراحی انواع پایانه:

در یک تقسیم بندی کلی ،اجزا اصل پایانه (فارغ از هر گونه جهت گیری در تمرکز مکانی آنها ) مطابق الگوی زیر دسته بندی می شود:

عناصر اصلی:

(سالنهای پایانه ، سکوهای سوار و پیاده شدن)

عناصر پشتیبانی:

( توقفگاه ها، خدمات جانبی خودروها ، بخش اداری، شرکتهای حمل ونقل مسافر، انتظامات، خدمات رفاهی مسافران، خدمات رفاهی رانندگان)

عناصر ارتباطی:

(دسترسی ها، ورودیها ،راهروها، پله ها و سایر مفصل های ارتباطی )

تاسیسات:

(تاسیسات زیر بنایی ، فاضلاب ، سیستمهای سرمایش و گرمایش، پست آتش نشانی و امداد)

پایانه متمرکز:
کالبد معماری و مجموعه ای منسجم از روابط در هم تنیده ، تنها در مورد پایانه های نوع اول ( پایانه های متمرکز) دیده می شود.
هر چند اصول اولیه طراحی یک پایانه به عواملی از قبیل حجم و نوع سفرهای صورت گرفته (تعداد خودرو ها و سطح مسافران در تردد)، تعداد شرکت های حمل و نقلی ، وسعت اراضی تخصیص یافته برای طراحی ، راه های دسترسی ، همچنین تامین بودجه بستگی دارد، اما در ساختار طراحی همه آنها ، باید حداکثر ارتباط میان اجزا اصلی کالبد و کانونهای عملکردی ، در قالب کوتاهترین خطوط ارتباطی برقرار شود.

سالنها :

مهمترین جزئ هر پایانه که در ارتباط مستقیم با مراجعین قرار می گیرد ، سالنها هستند.در سالنها مجموعه ای در هم تنیده از فضاهای حرکتی و سکودیده می شود.
 
سالن عمومی:
در نظر گرفتن انواع تسهیلات رفاهی ( نوع اول و دوم) در این سالن ( بصورت مستقیم و بدون واسطه ) ضرورت دارد.دسترسی ها به این کاربری ها و جایگیری آنها در طرح نباید به گونه ای لحاظ گردد که فعالیت اصلی پایانه ( برقراری سفر)را تحت الشعاع قرار دهد.این استقرار به گونه ای است که استفاده کنندگان با مسیر جریانهای اصلی حرکت پیاده تداخل پیدا نکرده و فعالیت آنها مانع پیوستگی دید در سراسر محوطه پایانه نشود.
ارتفاع سالن در قیاس با طول آن در نظر گرفته می شود.این ارتفاع باید علاوه بر امکان بر قراری سیرکولاسیون هوایی در مجموعه ،موجبات تعادل اکوستیک در سالنها را فراهم آورد.تعبیه تاسیسات مکانیکی پایانه می توانند در سقفها و بصورت کاذب صورت بگیرد.در نقاطی که عمل نشستن در آن صورت می گیرد ارتفاع سقف را می توان کمتر در نظر گرفت.
ارتفاع سالن در قیاس با طول آن در نظر گرفته می شود.این ارتفاع باید علاوه بر امکان بر قراری سیرکولاسیون هوایی در مجموعه ،موجبات تعادل اکوستیک در سالنها را فراهم آورد.تعبیه تاسیسات مکانیکی پایانه می توانند در سقفها و بصورت کاذب صورت بگیرد.در نقاطی که عمل نشستن در آن صورت می گیرد ارتفاع سقف را می توان کمتر در نظر گرفت.
تلفنهای عمومی ، آبخوریها ، سرویسهای بهداشتی از عمده سرویسهای خدماتی موجود (نوع اول ) در سالن ها بحساب می آیند.
 
سرویس های بهداشتی:
در سرویس های بهداشتی که در ارتباط با این سالنها در نظر گرفته می شوند، جایگاه های قرار دادن بار و پوشاک مسافران ، تعبیه شده باشد.
در طراحی وضوخانه قرار دادن پاشویه ،جهت استفاده اهل تسنن ضروری است.

باجه های مخابراتی:
ضروری است سرویس های مخابراتی داخل پایانه برای استفاده مسافران، کارکنان و عموم مراجعه کنندگان ، در محبل مناسبی قرار داده شود و بطور شبانه روزی در دسترس باشند.قرار گیری این تسهیلات در محوطه های اجتماعات اصلی و در نزدیکی دربهای ورودی و خروجی و به نحوی متعادل در سطح پایانه ، توصیه می شود.جایگیری باید به نحوی صورت گیرد که تداخلی با کریدورهای حرکتی پیاده در داخل سالن ، صورت نگیرد.حداقل در یک مورد ارتفاع تعبیه تلفن به نحوی باشد که قابلیت ارائه سرویس به معللین وجود داشته باشد.
در سالنهای عمومی پایانه در نظر گرفتن نقطه ای مشخص برای ملاقات و بعنوان محل قرار مراجعه کنندگان ضروری است.
قرار دادن اتاقهای مخصوص کشیدن سیگار،از دیگر تمهیداتی که در این سالن لحاظ می شود.ای اتاقکهای شیشه ای با ایزوله ساختن بخشهایی از سالن ، این امکان را برای افراد فراهم می سازد تابدون آلوده ساختن فضای بسته داخلی و ایجاد مزاحمت برای دیگر مراجعین ، سیگار بکشند.ضروری است این اتاقها در معرض دید عموم قرار نداشته و در آنها تجهیزات مکانیکی برای تخلیه دود، فراهم باشد.
در پایانه های متمرکز ، قرار دادن فضاهایی برای اتاق توشه،(جهت تحویل بار و اثاث مسافران بصورت امانت موقت توصیه می شود.

نمازخانه:
در نظر گرفتن فضا یی برای نمازخانه (زنانه و مردانه ) در سالن عمومی پایانه ضروری است.در هر حال در نظر گرفتن سرانه 2/1 متر برای هر نفر و حداقل مساحت 54 متر مربع به این منظور ضروری است

در مراکز اطلاع رسانی مستقر در پایانه های متمرکز ، مسافران علاوه بر دریافت اطلاعات مورد نیاز در ارتباط با پایانه و سرویسهای آن ، می توانند اطلاعات مفیدی از شهری که پایانه در آن قرار دارد بدست آورند.این اطلاعات می تواند به صورتهای گوناگون ( نقشه ، تصاویر، بروشور، کارت پستال و ....) ارائه شود.وجود این واحدها در پایانه ،در هدایت گردشگران و معرفی مکانهای توریستی و گردگری موثر واقع می شود.

اتاق معاینه و فضای بستری:
در صورت بروز سوانح و یا حوادث غیر مترقبه ، مسافرین می توانند در بخش خدمات فوریت های پزشکی پایانه ، تحت درمان اولیه قرار گیرند.اینبخش شامل اتاق معاینه و فضاهای بستری موقت بیماران خواهد بود و در حد حداقل برآوردن نیازها طراحی و تجهیز خواهد شد.

سالن فروش بلیت:
سالن فروش بلیت ، محل فعالیت شرکتهای حمل و نقل و قرارگیری دستگاه های خود پرداز فروش بلیت ( در صورت وجود) خواهند بود
جهت دریافت بلیت، تشکیل صف اجتناب ناپذیر است.حجم این صفها از میزان فضایی که هر فرد اشغال می کند.محاسبه شده و حضور بار و اثاث مسافران در طول صفها تاثیر گذار نخواهد بود.در نقاطی که همراه با انتضار در صف حرکت نیز دیده می شود.حداقل 9/0 متر مربع از سطح ،برای هر فرد نیاز خواهد بود.هر کدام از این باجه ها، برای خدمات دهی به 25 تا 30 صندلی مستقر در سالن انتظار کافی خواهند بود.این باجه ها با توجه به نوع تجهیزات و سیاستهای طراحی ، مساحتی در حدود 4 تا 6 متر مربع را اشغال می کنند.هر کدام از باجه های فروش بلیت، توانایی سرویس دهی به 2 تا 3 مراجعه کننده را در هر دقیقه خواهند داشت.
 
سالن انتظار:
مهمترین فعالیت مراجعه کنندگان به پایانه ، در سالنهای انتظار خلاصه می شود. به منظور جلوگیری از ازدحام ناشی از حضور مسافران و همراهان در کنار خودرو ( به ویژه اتوبوسها ).در نظر گرفتن تمهیداتی در راستای جدایی مسافران و ایزوله کردن سکوهای خروج خودرو، توصیه می شود.در پایانه های بین شهری بار و اثاث مسافر عموما در مبادی سالنهای انتظار صورت گیرد.باجه های تحویل توشه موظف خواهند بود تا پیش از آغاز سفر ، بار و اثاث مسافران را تحویل گرفته و رسیدی ( مبنی بر تحویل بار ) به مسافر ارائه دهند.حداکثر مسافت بین اتاق تحویل توشه و سکوهای خودروی طرح نباید از 22 متر تجاوز کند.جدایی سالنهای انتظار از سایر بخشهای پایانه از طریق دیواره های شیشه ای که امکان بر قراری دید بصری با بخش همراهان را داشته باشد یا از طریق دیواره های سبک، توصیه می شود.سالنها به نحوی طراحی و تجهیز می شوند که امکان سرویس دهی همزمان به چندین سکو را داشته باشند.در نظر گرفتن صندلیها ی نشستن برای مسافرین در این سالنها الزامیست.مسافرانی که انتظار می رود پیش از حرکت در سالن حضور یابند،تعیین می شود.در نظر گرفتن صندلی به ازای 70% الزامی است.
در نظر گرفتن تسهیلات رفاهی نوع اول(سرویسهای بهداشتی ، تلفنهای عمومی و آبخوریها، تابلوی نمایش زمان و ...)در این سالنها الزامیست.
 
ورودیها و خروجیها:
تفکیک درهای ورودی و خروجی از یکدیگر به منظور جلوگیری از تداخل در حرکت ضروری است.حداکثر ظرفیت ورودی که حرکتی آزاد در نزدیکی بازشوها در حدود 60 نفر در هر دقیقه محاسبه شده است.جایگیری درهای خروجی می تواند در نقاط کم اهمیت تر کالبد پایانه صورت گیرد.
در نظر گرفتن خروجی های اضطراری در پایانه تاثیر بسزایی در افزایش ایمنی مسافرین در مواقع بروز خطر خواهد داشت.
 
سکوها:
جدایی سکوهای سوار و پیاده شدن ، نیز تفکیک سکوهای سوارو پیاده شدن، نیز تفکیک سکوهای خودرو های مختلف طرح ضروری است.اما جهت سرویس دهی شرکتهای حمل و نقلی مستقر در پایانه و به منظور کاهش هزینه های احداث و تجهیز ، استفاده از سکوهای اشتراکی ، تو صیه می شود.در اقلیمهای سرد یا مربوط، پوشیده شدن سکوها و مسیرهای متصل کننده آن به پایانه و در اقلیمهای گرم و خشک ایجاد سایه بان برای فرار از اشعه خورشید ضروری میماند.مواردی که سکو و محل حضور خودرو مسقف می شود، تمهیداتی به منظور خارج ساختن گازهای ناشی از روشن ماندن موتور خودروها، ضروری است.تجهیز سکوها به سیستمهای روشنایی و صندلی ( در سکوها پیاده کردن مسافران) به منظور بهینه شدن کیفیت خدمات، توصیه می شود.
 
بخش اداری :
بطور معمول، ارتباط بخش اداری سایر بخش های پایانه از طریق سالن عمومی برقرار می شود.جدایی فعالیتهای این بخش از سایر کاربریهای پایانه ، ضروری است.در طراحی انتقال این بخش به لایه های قائم ( اختلاف سطح ) توصیه می شود.
توصیه می شود محدوده فعالیت و فضاهای اختصاص یافته برای کارمندان متناسب با نیازهای شغلی در نظر گرفته شود و تا حد امکان از تفکیک فضاها ، خودداری گردد.
 
خدمات رفاهی رانندگان:
رئوس اصلی خدمات رفاهی رانندگان شامل خوابگاه ها و فضی استراحت ، حمام ها و سرویسهای بهداشتی ، غذا خوری و خدمات شستشوی لباس خواهد بود.استفاده از خدمات این بخش که در بازه های زمانی کمتر از یک روز به اجاره رانندگان در می آید.
در نظر گرفتن اتاقهای دو تخته برای راننده و کمک راننده ، بهمراه سروس بهداشتی و حمام اختصاصی ، همچنین آشپزخانه عمومی به ازای هر 25 اتاق ، ضروری است.با توجه به دیدگاهی که برای متحدالشکل کردن لباس های رانندگان سرویسهای پایانه وجود دارد، تاسیسات مربوط به شستشوی لباس می تواند در این مراکز ساماندهی شود
 
خدمات جانبی خودروها:
خدمات جانبی خودروهای طرح، از جمله تسهیلاتی است که تنها در طراحی پایانه های متمرکز لحاظ می شوند.خدمات بطور عمده شامل : خدمات فنی مکانیکی تعمیرات خودروها ، خدمات شستشو و جایگاه  سوخت رسانی خواهد بود.
توصیه می شود فضاها و فعالیتهای مربوط به آنها تا حد امکان در داخل محوطه بسته ، طراحی و تعریف شوند تا از پراکندگی فعالیتها  در محوطه و تغییر منظر پایانه ، ممانعت به عمل آید.در طراحی این فضاها ابعاد و تناسب فضایی ، به قسمی در نظر گرفته شود که ورود و خروج ،چرخش و جابجایی اتوبوسها ، به راحتی صورت پذیرد.
استفاده از درهای کشویی ( مکانیکی – دستی) که براحتی باز و بسته می شوند و حرکت رفت و برگشتی آنها ، کاربری فضاهای داخلی را مورد تاثیر قرار نمی دهد، ضروری است.حداقل تعداد ورودی سالن دو در است که ورود و خروج به سالن را کنترل می کند.ابعاد دهنه ها طوری  تعیین می شود.که ستونهای بدنه اصلی، مانعی برای حرکت و چرخش خودرو ها در داخل سالن نباشند.انتخاب مصالح مناسب ، به خصوص در کفها با توجه به لغزنده بودن موادی که تعمیر گاه ها مورد استفاده قرار می گیرند، ایمنی برای کاربران ، همچنین برای امکان نظافت اهمیت فراوان دارد.خدمات پشتیبانی که برای سرویس دهی به کارکنان این بخش در نظر گرفته می شود شامل اتاق استراحت ، آشپزخانه ، سرویس های بهداشتی و حمام خواهد بود.تعداد سرویس ها و حمام ها .بطور کلی به ازای هر 25 نفر در نظر گرفتن 3 سرویس بهداشتی و 1 حمام ضروری است.
 
جایگاه های تعمیراتی خودرو:
مهمترین عامل در تصمیم گیری برای حضور و عدم حضور  جایگاه های مختلف در تعمیر گاه های مستقر در پایانه وجود جایگاه های که به ارائه خدماتی می پردازند که به منظور افزایش امنیت سفر و به صورت کنترلهای کیفی و فنی ، بر روی خودروها صورت می گیرد.
جایگاه های تعمیراتی که می توانند در پایانه های متمرکز لحاظ شوند شامل موارد زیر می گردد:
پذیرش و عیب یابی ، تنظیم موتور و سیستم سوخت رسانی ، لنت کوبی و تست ترمز، تعویض روغن ، تایر و بالانس چرخ، خدمات الکتریکی و برق  و باطری
تجهیز پایانه ها به دستگاه و لوازم شستشوی خودکار و ارائه خدمات مناسب و کارا از سوی این مراکز ، توصیه می شود.
 
جایگاه سوخت رسانی:
حضور جایگاه های سوخت رسانی در پایانه ها از آن جهت حائز اهمیت است که میزان زیادی در کاهش یافتن زمانهای تلف شده برای سوخت گیری خودروها در مراکز سوخت رسانی شهری و یا بین شهری ، موثر واقع می شود.
این جایگاه ها باید قابلیت پاسخگویی به انواع خودروهای طرح ( اتوبوس، مینی بوس و سواری) را داشته باشند.
 
توقفگاه ها:
طراحی تسهیلات توقفگاهی برای توقف وسائل نقلیه درون و برون شهری  در پایانه متمرکز با توجه به حجم زیاد جذب سفر و حضور متناوب و گسترده خودروها در پایانه حائز اهمیت زیادی می باشد.
 
توقفگاه های خودرو در پایانه های متمرکز شامل موارد زیر خواهد بود:
پارکینگ های خودروهای مسافری طرح
پارکینگ های خودروهای سواری
پارکینگ های ویژه
پارکینگ های اانتظامی و آمبولانس برای سرویس دهی انتظامی مستقر در پایانه ها، همچنین خودروهای امداد رسانی ، حضور این بخش ضرورت دارد.
 
پارکینگ اداری:
به منظور ارائه تسهیلات برای پارک خودروهای شاغلین در پایانه ، متناسب با درصدی از تعداد کارکنان پایانه پیش بینی می گردد.
توصیه می شود سطوح مورد نیاز برای این توقفگاه ها در توقفگاه عمومی خودروهای سواری مکان یابی شود.
برای دسترسی آسان شهروندان از اقصی نقاط  شهر به پایانه ، تمهیداتی در جهت بر قراری سرویس های ویژه عمومی ناوگان حمل و نقل درون شهری به پایانه ضروری است.
جهت جابجایی مسافران از پایانهبه دیگر نقاط شهر ، در نظر گرفتن دفاتر مخصوص تاکسی در مبادی خروجی  پایانه توصیه می شود.
ضروری است هیچگونه توقف وسایل نقلیه در اطراف پایانه صورت نگرفته و طراحی مسیرهای محاطی پایانه به نحوی باشد که هر گونه توقف موقت ( کوتاه مدت ) خودروهای سواری مسافر کش یا وسایل نقلیه عمومی درون شهری در داخل مجموعه باشد.
طرح هندسی توقفگاه های هر یک از انواع خودروها باید براساس ابعاد و خصوصیات عملکردی وسایل نقلیه مربوط صورت گیرد.
 
شامل 114  اسلاید POWERPOINT

اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 10,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
TERMINAL_1917161_3018.zip30.5 MB

دانلود پاورپوینت مطالعات معماری فرودگاه

دانلود پاورپوینت مطالعات معماری فرودگاه تعریف فرودگاه: فرودگاه به محدوده ای مکانی – فضایی اتلاق می شود که برای کنترل ارتباط هوایی بین نقاط مختلف بکار می رود. انواع فرودگاه: 1- فرودگاههای کشوری که برای فعالیتهای ترابری، کارهای هوایی و هواپیمایی توریستی داخلی و بین المللی مورد استفاده قرار میگیرند . 2-فرودگاههای نظامی یا پایگاههای هوایی که درآن به غیر از هواپیماها، واحد‌های دیگر نیروی هوایی ، هوا نیروز یا هوا دریا مستقرند . ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,200 تومان

دانلود پاورپوینت شناخت فضا در معماری

دانلود پاورپوینت شناخت فضا در معماری 1- معرفی موقعیت فضا در حوزه فرادست با نقشه تشریح دسترسی ها به فضا روی نقشه 2- معرفی کالبد فضا -نقشه سه بعدی فضا برای معرفی موقعیت ارتفاعی (ایزومتریک کلی) معرفی جداره ( کلیات جداره شامل خط آسمان، خط پایه، تناسبات ،مصالح، رنگ ،بازشوها، معرفی کف فضا (نحوه تقسیم کف+ مصالح و رنگ ) معرفی عناصر مستقر در فضا به صورت نقشه ( و عکس ازجزئیات عناصر) 3-معرفی فعالیتها با نقشه و معرفی جزئیات رفتارها با ع ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,600 تومان

دانلود پاورپوینت زندگینامه و بررسی آثار دانیل لیبسکیند

دانلود پاورپوینت زندگینامه و بررسی آثار دانیل لیبسکیند زندگینامه دانیل لیبسکیند: لیبسکیند در سال 1946 در لهستان به دنیا آمد و در 1965 در سن 19 سالگی به تبعیت امریکا در آمد. او مدتی موسیقی خواند ولی آن را رها کرده و به تحصیل آمریکا در رشته معماری فارغ التحصیل شد. از سال 1968 لیبسکیند به طور مختصر به عنوان کار آموز ریچاردمیر کار کرد.در سال 1972  او برای کار با پیترآیزنمن در انیستیتو معماری و مطالعه شهری استخدام شد ولی او خیلی زود آنجا را ترک ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,500 تومان

آخرین محصولات فروشگاه