دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پاورپوینت پروژه روستا - روستای امامه (توابع تهران)

دانلود پاورپوینت پروژه روستا - روستای امامه (توابع تهران)

موقعیت روستا:

امامه از روستاهاى بزرگ دهستان رودبار قصران شهرستان شمیران استان تهران ایران است. امامه دو آبادى است كه در كنار هم قرار گرفته،يكى را امامه بالا و ديگرى را امامه پایین مى‌نامند. این روستا در پنج كيلومترى مشرق راه اصلى تهران به شمشك و نرسیده به فشم واقع است و راه آن‌ماشين‌رو است. امامه آباديى است مرتفع و كوهستانى و سردسير در دامنه جنوبی البرز مرکزی که آبش از رود محلى و قنات و چشمه تامین میگردد.در امامه بالا بیش از ٣٠٠٠ و در امامه پايين بیش از ١۵٠٠ گوسفند نگهدارى مى‌شود. ٣۶ هكتار باغ دارد که محصولات آن غلات بن‌شن،لبنيات،سيب،گيلاس،هلو،آلبالو است.

امامه به سبب راه دشوار و موقعيت استوارى كه داشته از قديم پناهگاهى‌ مناسب به حساب می آمده و مركز قصران داخل و مقر رئيس قصران تاریخی(معرب کوهسران) و امراء آن سامان‌ محسوب مى‌شده است و بدين سبب سخن را در تعريف آن اندكى تفصيل مى‌دهد. اين آبادى خيلى قديمى است و نامش در منابع باستانى درج و به صورت‌ «انبامه» آمده است که اين نام فارسى است. بنابراين نوشتن آن به صورت «عمامه» كه در پاره‌اى از موارد ديده مى‌شود، مطلقا وجهى ندارد.

در امامه قلعه‌اى استوار وجود داشته كه ظاهرا به وسيله مازيار یا مرداویج زیاری به وجود آمده است و بقایای برج و باروها و بدنه آن هنوز پابرجا و نمایان است .

مطالعات جغرافیایی:

روستای امامه در موقعیت 35 درجه و 54 دقیقه و 2/22 ثانیه عرض جغرافیایی و 51 درجه و 35 دقیقه و6/14 ثانیه طول جغرافیایی و ارتفاع آن 2234 متر از سطح دریا واقع شده است.

این روستا به لحاظ کوهستانی بودن از یک آب و هوای معتدل در تابستان و هوای سرد و یخبندان در زمستان برخوردار است.

ریشه شناسی:

امامه در اصل تغییر یافته واژه ای پهلوی به صورت انبامه بوده که از دو بخش تشکیل شده است . ان که همان اندر فارسی است و بامه که همان بام یا بلندی یا جلو در زبان فارسی است. ترکیب این دو واژه به صورت انبامه به معنی (( مکان یا محلی است که در بلندی قرار دارد یا رو به بالا و جلو است)) و این با موقعیت جغرافیائی امامه که از هر چهار طرف با کوهها محصور شده و خود نیز بر دامنه و بلندای این کوهها استوار گردیده؛ منطبق است.

تاریخچه:

امامه از جمله مناطقی است که پس از حمله اعراب مقاومت جانانه ای در برابر مهاجمان داشته است و تا سالها پس از یورش تازیان به ایران به آئین زرتشتی باقی ماند. ورود اسلام به قصران علیا (لواسانات) بویژه این منطقه با مهاجرت و فرار سادات علوی همراه بوده است. یگانه مذهب اسلامی که مردم امامه به آن گرویده اند، مذهب تشیع بوده است و از میان کسانی که در این تحول نقش داشته اند ، حسن بن زید یا همان داعی کبیر را میتوان نام برد.

امامه از موقعیت مستحكم نظامى برخوردار است و به مناسبت موقعيت‌ استوار و مناعتى كه دارد، به روزگاران باستان، جايگاه رئيس و اميران قصران‌ داخل بوده است 

جمعیت:

هم اکنون جمعیت امامه حدود 341 خانواراست که 150 خانوار به صورت دائم ساکن هستند.از چهار دهه گذشته که مهاجرت از روستا به شهرها به اوج خود رسیده بود ،تعدادی از اهالی به شهرهای مجاور از قبیل تهران مهاجرت کردند.البته این مهاجرت ها فصلی بوده به گونه ای که در تابستان برای استفاده از آب و هوا و رسیدگی به زمینهای کشاورزی به امامه می آیند و با بازشدن مدارس به شهر می روند.

اشتغال اهالی:

در گذشته اهالی به کشاورزی و دامداری مشغول بودند.تولیدات شیر و فرآورده های دامی توسط اهالی به دیگر شميران ، تجريش برده و در آنجا به فروش می رساندند.

به علت برخورداری از نعمت آب ، زمینهای پایین دست در طول تابستان به محصولات باغی و کشاورزی پرورش داده و بعدها موفق شدند با نهر آبی که در سمت غربی امامه بالا ایجاد کرده بودند زمینهای شمالی و شرقی را هم برای استفاده از کشاورزی مهیا نمایند.

در گذشته پیر مردان امامه در زمستان که زمینها در زیر پوششی از برف و یخ قرار می گرفت از پشمهای گوسفندان نخهای پشمی تهیه و از آنها برای بافت جوراب و ژاکت پشمی استفاده می کردند.

هم اكنون شغل اصلی اهالي روستا كشاورزي ،باغداری و كمي هم دامداري  ميباشد.

زبان:

زبان گفتاری مردم امامه مازندرانی یا مازنی است که اصطلاحا به آن طبری نیز می گویند. و برخلاف اوشان ، فشم و لواسان ، فارسی با لهجه قدیم تهرانی نمی باشد. امروزه بیشتر مردم امامه ترجیح می دهند که از زبان خود با نام تبری یاد کنند. گرچه قدیمی ها و کهنسالان امامه همانند بسیاری از مازندرانی زبانان استان های مازندران و گلستان اشتباها زبان خود را گیلکی می خوانند. لهجه مازندرانی مردم امامه مانند روستاهای لالان ، زایگان، آبنیک ، گرمابدر ، میگون و شمشک در رودبار قصران، متمایل به شهرستانهای مازندرانی زبان مجاور واقع در استان مازندران یعنی نور و نوشهر است که به نوری شباهت بیشتری دارد اما میتوان آنرا گویش مازندرانی قصرانی یا گویش مازندرانی لواسانی نیز نامید . نسل جدید مردم امامه به زبان فارسی معمول با لهجه تهرانی صحبت میکنند و علت اصلیش نزدیکی به پایتخت و متعاقبا عدم تمایل و رغبت پدران و مادران امامه ای به آموزش زبان تبری به فرزندانشان است.

دیدنی‌ها:

از جاهای دیدنی امامه بالا می‌توان پیرهمزه (پیرمزه)، نوروز تپه ( بام امامه)، ده پشت و گُورَک و دارکیا، لوح‌های سنگی ما قبل تاریخ و باغ تنگه دنبال و لتهومند و سولدارسی و لب تخته و سَرگُور و بُزگاهرِه وقلعه مازیار (قلا) که قدمت ان مربوط به دو هزار سال پیش می‌باشد را نام برد. روستای امامه دارای دو امامزاده به نامهای شاهزاده حسین و امامزاده نور می‌باشد. همچنین مزار شهدای زیادی در امامزاده نور واقع در امامه پائین ودر جوار گورستان روستای امامه بالا قرار دارد که سبب متبرک شدن بیشتر آن روستا می شود.

معماری قدیمی:

قلعه امامه با توجه به شواهد موجود، از قلعه‌های مستحکم منطقه‌است که در ساخت آن از سنگ لاشه، ملات و گچ سنتی استفاده شده و قدمت آن حداقل به هزارو سیصد سال می‌رسد. در کتابهای تاریخی آمده‌است که پیشینه تاریخی این قلعه مربوط به قرن سوم هجری میباشد و متعلق به یک حکمران محلی به نام مازیار بوده‌است. امروزه بجز یک برج اصلی که بخش عمده آن نیز تخریب شده‌است و خرابه‌هایی از چند اتاق و دیوارهای مربوط به آن چیزی از آن باقی نمانده‌است.

بناهای قدیمی و تاریخی این روستا دارای سقف مسطح چوبی و خانه‌های اعیانی آن دارای اجزای مختلف خانه‌های ایرانی شامل هشتی و در ورودی زیباست که در حال حاضر فقط چند مورد در با تزئینات گل‌میخ و کوبه‌های زنانه و مردانه از آن باقی مانده‌است. هم اکنون روستای امامه بسیار وسیع شده و در اکثر باغهای اطراف آن خانه‌های جدید ویلایی احداث شده‌است که هیچ هماهنگی با معماری گذشته این منطقه ندارد.

شامل 155  اسلاید POWERPOINTپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 9,700 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
AMAME_1914606_8544.zip48.4 MB

دانلود پاورپوینت بررسی مجتمع الماس شرق مشهد

دانلود پاورپوینت بررسی مجتمع الماس شرق مشهد شامل: ایده موقعیت درشهر ورودی ها کاربری در پلان نماهای خارجی نماهای داخلی سازه برش ها شامل 23 اسلاید POWERPOINT ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,200 تومان