دانلود دروس تخصصی موفقیت ارتباط با ما فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی پاورپوینت تمامی رشته ها فایل ویکی1

دانلود پاورپوینت پياده سازی ارگونومی در محيط اداری

دانلود پاورپوینت پياده سازی ارگونومی در محيط اداری

اولين گام در پياده سازي ارگونومي در محيط اداري، آناليز كاري است كه انجام مي شود.

آناليز كامل،  به يافتن علل دقيق مشكلات و بكار بستن راه حلهاي مناسب كمك مي كند.

در اكثر موارد، مشكلات موجود به كمك كاركنان و منابع محلي قابل حل خواهد بود.

ارگونومي با بسياري از موضوعات سر و كار دارد. ارگونومي از كارمند و ايستگاه كارش شروع مي‌شود و به كل قسمت يا سازمان تسري مي يابد.

بسياري از عوامل سازماني و محيطي، همچنين انتخاب و خريد مبلمان اداري تحت كنترل مديريت است.

از طرفي بسياري از عوامل مرتبط با آرايش محيط كار و عادات كاري در  كنترل كارمندان است. تمركز ارگونومي هميشه بر طراحي براي انسان است.

انسان داراي ويژگيهاي منحصر بفردي  است كه بعضي از اين ويژگيها مانند سن و قد قابل تغيير  نيستند اما بعضي از اين ويژگيها مانند آموزش و تجربه قابل دستكاري اند.

آناليز محيط كار:

آناليز محيط كار اولين گام در جهت حذف علل بالقوه اختلالات اسكلتي عضلاني است.

آناليز شغل نشان مي دهد كه هر كارمند روزانه چه كارهايي انجام مي دهد. اين امر با شرح وظايف شغلي كه الزامات را بيان مي كند متفاوت است زيرا در آناليز شغلي اطلاعاتي در باره نحوه انجام كار جمع آوري مي‌شود.

لازم است كارمندان در آناليز شغل دخيل باشند زيرا آنان بهترين منبع اطلاعات در مورد فعاليتهاي  روزمره و مشكلات ناشي از آن هستند.

آناليز ايستگاه كار: اجزاي فيزيكي ايستگاه كار مثل موقعيت مانيتور، صفحه كليد، سطح كار و صندلي.

آناليز محيطي: روشنايي، درخشندگي، دما،  رطوبت، صدا و ساير عواملي كه راحتي افراد را متاثر مي سازد.

آناليز سازماني: مسئوليتها، برنامه كار، اضافه كاري و ساير جنبه هايي كه شرايط كار خوانده مي شوند.  اين عوامل خارج از كنترل كارمندان بوده و داراي بيشترين تاثير بر ريسك فاكتورهايي از  قبيل تكرار، كار استاتيك و زمان مواجهه است.

مراحل آناليز اوليه محيط كار:

1-با كارمندان صحبت كنيد تا دريابيد آيا در كارهايي كه انجام مي دهند تكرار، كار استاتيك، پوسچرهاي نامناسب يا ساير ريسك فاكتورها وجود دارد حتي اگر آنان تجربه ناراحتي يا علائم آسيب را در طول كار ندارند.

2- كارمندان را در حين انجام كار مشاهده كنيد تا ريسك فاكتورها و علل آنها مشخص شود. همزمان عوامل موجود در ايستگاه كار، محيط و سازمان كه مي توانند ريسك فاكتور ايجاد نمايند را ثبت كنيد.

3- در صورت وجود ريسك فاكتورها، راه حل هاي فوري و دراز مدت را با كارمندان در ميان بگذاريد. تغييرات فوري را در مورد مشكلات ساده مثل ارتفاع مانيتور يا محل قرارگيري ماوس اجراكنيد.

مراحل آناليز جامع محيط كار:

1-با كارمندان صحبت كنيد. دليل انجام آناليز را براي آنان توضيح دهيد و شرايطي را ايجاد كنيد كه آنان قادر به پاسخگويي راحت به سوالات باشند. ببينيد آنها دقيقا چه كارهايي را انجام مي دهند و مشكلات، ناراحتي ها و علائم آسيب را در آنان ثبت نماييد.

2-مدتي نحوه انجام كار آنان را مشاهده كنيد تا ايده اي در باره عادات كاري شان بدست آوريد. قبل از آنكه از آنان سوال كنيد اجازه بدهيد آنان كار معمول خود را انجام دهند. روي قسمتهايي از شغل كه بيشترين مشكل و ناراحتي در آن اظهار مي شود متمركز شويد زيرا اين نقاط اولويت كنترل دارند. در هر شغل ريسك فاكتورها را مشخص و شدت و فركانس هر ريسك را ثبت نماييد.

3-با توجه به فعاليتهاي مختلف شغلي كه بايد انجام گيرد ايستگاه كار، وسايل و تجهيزات و محيط را آناليز نماييد. بر تطابق وسايل و محيط بر كارمند متمركز شويد بجاي آنكه انتظار داشته باشيد آنان پوسچر و رفتارشان را با كار تطبيق دهند.

اجراي راه حلها:

به هنگام آناليز محيط كار شما ممكن است تعدادي راه حل فوري و آسان را در نظر گرفته باشيد كه بسهولت قابل اجراست و مزاياي فوري براي كارمندان دارد.

بسياري از اين راه حلها، تغييراتي كوچك در ايستگاه كار از قبيل زيرپايي يا پايه مانيتور است كه به كاهش مشكلات در حيطه پوسچرهاي نامناسب و استاتيك كمك مي كند.

بخشي از اين تغييرات جزئي توسط خود كارمندان قابل اجراست. همچنين كارمندان مي توانند پيشنهاداتي براي راه حلهاي كم هزينه داشته باشند.

مي توان از تغييرات ابتكاري بعضي از كارمندان در تلاش براي افزايش راحتي و آسان سازي شغل الگو گرفت و آن را به ساير كارمندان آموزش داد.

آرايش مبلمان اداري و ساير وسايل بايد به گونه اي باشد كه كارمندان امكان كار در اين پوسچرها را داشته باشند. براي مثال مانيتور بمنظور حفظ وضعيت مناسب سر بايد پائين تر از سطح چشم باشد.

صفحه كليد بمنظور حفظ وضعيت مستقيم مچ بايد نزديك به ارتفاع آرنج باشد. اگر نمي توانيد مانيتور و صفحه كليد را به قدر كافي پايين بياوريد صندلي را بالا ببريد و زيرپايي براي استراحت پاها فراهم نماييد.

ترجيحا هر ايستگاه كار اداري بايد براي يك فرد تنظيم شود زيرا فائق آمدن بر قواعد ارگونوميكي كه در هر شرايطي و براي همه مناسب باشد تقريبا غير ممكن است!

اگر آناليز شغلي نشان مي دهد كه كارمندان در مكانهاي ديگري علاوه  بر ايستگاه كار كامپيوتري نيز كار مي كنند اين مناطق بايد بطور جداگانه مورد آناليز قرار گيرد.

كاركنان در صورتيكه شما آنان را با اصول ارگونومي آشنا كنيد مي توانند در اجراي بسياري از راه حلها و رفع مشكلات كمك نمايند.

صندلي هاي قابل تنظيم:

صندلي هاي قابل تنظيم براي كارمنداني كه بخش قابل توجهي از كارشان را بصورت نشسته انجام مي‌دهند توصيه مي شود بويژه اگر آنان با كامپيوتر يا شغل كم تحرك ديگري سر وكار دارند.

اين صندليها بايد براي كارمند امكان تغيير و تنوع پوسچر را در طول انجام كار فراهم نمايد

طراحي اداره:

چيدمان، اثاثيه و وسايل اداري بايد جهت تعيين ريسكهاي احتمالي اختلالات اسكلتي-عضلاني مورد بررسي قرار گيرند. براي مثال هنگام چيدن قفسه ها بايد چيزهايي كه بيشتر مورد استفاده هستند نزديك تر قرارگيرند.

نظرخواهي از كاركنان قبل از ايجاد تغييرات يا خريد وسايل منجر به ايجاد محيطي كارآمدتر و كاهش ريسك خواهد گرديد. چيدمان مبلمان اداري مي تواند باندازه نوع آن با اهميت باشد.

بديهي است چيزهايي كه بيشتر مورد استفاده هستند بايد در محدوده دسترسي آسان قرارگيرند

شامل 38 اسلاید POWERPOINTپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Ergonomics-in-the-office_1911751_5962.zip1.3 MB

دانلود پاورپوینت اثربخشی کلی تجهیزات (OEE)

دانلود پاورپوینت اثربخشی کلی تجهیزات (OEE) شاخص OEE که برای نخستین بار در دهه 1960 توسط «سی‌چی‌ناکایاما» در ژاپن معرفی و بکار گرفته شد، به عنوان یکی از مؤثرترین ارکان نظام نت بهره ور فراگیر TPMبوده که در برگیرنده اطلاعات فنی بسیار سودمندی برای مدیریت واحدهای تولیدی صنعتی می باشد و نقش اساسی را در شناسایی اثر بخشی تجهیزات و فعالیتهای تولیدی و انواع اتلاف های آشکار و پنهان ششگانه ، در سیستم های تولیدی ایفا می کند. —OEE ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,000 تومان

دانلود پاورپوینت مدیریت ریسک و ابزارهای سنجش

دانلود پاورپوینت مدیریت ریسک و ابزارهای سنجش سرمایه گذاری: 1-فرایند ارزش آفرینی : 2-ارزش فعلی پولی در یک دوره زمانی برای کسب محاسباتی در آینده که به 1- زمان دریافت وجوه 2- نرخ مورد انتظار وتورم 3- عدم اطمینان در پرداخت های آتی پاداش می دهد.   فرایند سر مایه گذاری: نحوه تصمیم گیری سر مایه گذاران ،میزان سرمایه گذاری وزمان سر مایه گذاری را تشریح می کند .   شامل 5 مرحله  است : 1-تعیین سیاست سرمایه گذاری 2-انجام تجزیه و ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,500 تومان