فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت جستجوی معنایی (Semantic search)

دانلود پاورپوینت جستجوی معنایی (Semantic search)

وب معنایی چیست:

قبل از اینکه وارد بحث جستجوی معنایی شویم ابتدا باید بدانیم وب معنایی چیست چرا که جستجوی معنایی زیرمجموعه ای وب معنایی است.

وب معنایی (که گسترشی از وب حاضر است) که در آن اطلاعات به خوبی معنا شده، همکاری بین مردم و کامپیوتر را بهتر میکند. وب معنایی یک جنبش مشترک است که توسط w3c رهبری می شود که فرمت های رایج داده را روی شبکه گسترده جهانی ترویج می کند. این تیم با گنجاندن محتوای معنایی در صفحات وب، به تبدیل شدن وب حاضر که مشتمل بر اسناد ساختار نیافته است به یک وبی از داده ها کمک میکند.

وب معنایی یک چارچوب مشترک برای به اشتراک گذاری داده ها در بستر www را ارائه میدهد.

جستجوی معنایی چیست:

همراه با www وب معنایی با استفاده ی برنامه هایی که از آن استفاده می کنند، رشد میکند. جستجوی معنایی یکی از برنامه های وب معنایی برای جستجو است. جستجو هم برنامه ای است که روی وب محبوب است و هم برنامه ایست کاربردی برای بهبود بخشیدن.

جستجوی معنایی به دنبال این است که با درک بهتر منظور و هدف جستجوگر و معنای متنی کلمات، به بهبود دقت جستجو بیفزاید و نتایج مرتبط تری را ارائه دهد.

نویسنده ست گریمز مقاله ای با عنوان "11 روش به هم پیوستن معناشناسی به جستجو" منتشر کرد که در آن سیستم های جستجوی معنایی و دیگر فرآیندهای معناشناسی در جستجو را بیان کرده است.

سیستم های جستجوی معنایی:

سیستم های جستجوی معنایی با در نظر گرفتن متن جستجو، مکان، منظور و هدف جستجوگر، تنوع کلمات، مترادف ها، پرسش های عمومی و تخصصی، تطبیق مفاهیم و پرسش های زبان طبیعی، نتایج جستجوی دقیق تر به جستجوگر ارائه می کند.

قبل از هرچیز باید دو نوع متمایز جستجو را بررسی کنیم:

جستجوهای جهت یاب: در این نوع جستجو کاربر با استفاده از یک کلمه یا ترکیبی از کلمات که میخواهد در اسناد و صفحات آنها را جستجو کند استفاده می کند. در چنین مواردی کاربر با استفاده از موتور جستجو به عنوان یک ابزار جهت یاب به سمت سند مورد نظر هدایت می شود. این نوع جستجو رایج نمی باشد.
جستجوهای تحقیقاتی: در بسیاری موارد دیگر، کاربر با استفاده از کلمه یا عبارتی که به شکل یک شی در نظر گرفته میشود، سعی میکند به آن مجموعه مطالب و یا اسناد مورد نظر برای تحقیق یا پژوهش خود دست یابد. این نوع جستجو رایج می باشد.
 
بهبود جستجو داده های در جستجوی معنایی:

در جستجوی معنایی دو هدف را دنبال می کنیم؛ اولی تقویت جستجوهای سنتی با استفاده از داده های واکشی شده از وب معنایی است. دومی دلالت بر استفاده از درک مفهومی، از واژه مورد جستجو برای بهبود جستجوهای سنتی دارد.

برای تکمیل جستجوی معنایی از نتایج جستجوی سنتی سه مشکل وجود دارد:

معنی و مفهوم: نیاز به برداشت صحیح از معنای عبارت مورد جستجو.
چه نشان می دهد: تشخیص اینکه چه داده هایی از وب معنایی واکشی شده اند.
ارائه: نیاز به قالب مناسب برای گنجاندن داده ها در نتایج جستجو.
 
چگونگی کارکرد جستجوی معنایی در جستجوی گوگل:
جستجوی معنایی فقط به معنای جستجوی متنی و یا جستجو بر اساس هدف و نظر کاربر نیست بلکه یک سیستم جستجوی معنایی هوشمند با استفاده از فاکتور های مختلف، نتایج جستجو را مفیدتر و دقیق تر کرده و بهبود می بخشد.
 
این فاکتور ها شامل موارد زیر می باشد:
روند فعلی: به طور مثال اگر اکنون در کشور انتخابات ریاست جمهوری برقرار باشد و عبارت "چه کسی رئیس جمهور جدید است" را جستجو کنیم، سیستم باید بتواند براساس اتفاقات و اخبار فعلی پاسخ کاربر را بدهد.
مکان جستجو: به عنوان مثال اگر کاربر عبارت درجه حرارت را جستجو کند، سیستم باید بتواند براساس شهر کاربر پاسخ صحیح بدهد.
هدف جستجو: نتایج جستجو باید بر اساس هدف جستجو باشد و نه تنها بر اساس کلمات مورد جستجو.
تنوع کلمات در جستجو: سیستم جستجوی معنایی باید تمامی کلمات مرتبط با کلمه جستجو از جمله جمع، مفرد و ... را در نظر بگیرد. مثل سگ، سگها، سگش و ... .
 
شامل 11 اسلاید POWERPOINT

اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,100 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
semantic_search_1828842_3008.zip740.4k

آخرین محصولات فروشگاه