فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت جنگ جهانی اول

دانلود پاورپوینت جنگ جهانی اول
فهرست مطالب:
زمینه های آغاز جنگ
جبهه غرب – کانون طوفان
جنگ در دریا و هوا
جنگ در خاور نزدیک
جنگ در جبهه شرق - پایان دنیای کهنه
ورود آمریکا به جنگ
 قرارداد ورسای و پس از آن
--------
زمینه های آغاز جنگ:
جنگ جهانی اول از مهمترین رویدادهای تاریخ جهان در قرن بیستم است. در این جنگ که به جنگ بزرگ معروف شد ، نزدیک به 10 میلیون جوان اروپایی به کام مرگ فرو رفتند.  این جنگ نتوانست مشکلاتی را که قبل از جنگ ، کشورها به آن دچار شده بودند را حل کند. دلایل این جنگ عبارت بودند از :
 
1- رقابت کشورهای آلمان و فرانسه از قرن 19 به بعد:
در این رقابت سیاسی ، که از سال 1871 میلادی آغاز شده بود ، این کشورها در صلح به سر می بردند ولی در پنهان ، به جمع آوری و ساخت تسلیحات بر علیه یکدیگر اقدام می کردند.
این دوره را که از 1871 تا 1914 به طول انجامید ،  دوره ی صلح مسلح نامیده اند. از دیگر دلایل دشمنی آلمان و فرانسه ، تصرف دو ایالت صنعتی و باارزش فرانسه یعنی آلزاس و لورن به دست آلمان بود.
 
2- رقابت آلمان و انگلستان با یکدیگر :
دو کشور آلمان و انگلستان با یکدیگر دشمنی داشتند. امپراتور آلمان برادرزاده ی پادشاه انگلستان بود .آلمان پس از بدست آوردن مستعمراتی در آسیا و آفریقا ، نیروی دریایی خود را گسترش داد . این اقدام نیروی دریایی انگلستان را با خطر مواجه کرد و تبدیل به یکی از دلایل آغاز جنگ شد.
با ادامه  اختلافات ، سه کشور اتریش و آلمان و ایتالیا با هم پیمان اتحاد بستند و اتحاد مثلث را تشکیل دادند. در 1904 ، پیمان اتحادی بین انگلستان و فرانسه بسته شد. در این حال ، روسیه که از رفتار آلمان خشمگین شده بود ، به این دو کشور پیوست و اتفاق مثلث به وجود آمد. ویلهلم دوم ، امپراتور آلمان ، وزیر کاردان و توانایش ، بیسمارک ، را به بهانه کهولت سن از کار برکنار نمود و خود با موضعی خصمانه تر اداره ی امور را در دست گرفت.
 
3- رقابت اتریش و روسیه در بالکان:
بالکان منطقه ای در جنوب اروپاست که کشورهایی مانند یونان و صربستان و کرواسی و رومانی و... را در برمی گیرد. تا قرن نوزدهم ، این سرزمین ها در دست امپراتوری عثمانی بودند. اما پس از آن ، با حمایت روسیه و اتریش ، سرزمینهایی مانند یونان و صربستان استقلال یافتند. به دنبال آن ، جنگ هایی بین روسیه و اتریش در این منطقه درگرفت. بالکان به دلیل چندقومیتی بودن و ذخایر باارزش ، عرصه ی رقابت روسیه و اتریش و عثمانی شد. در سال 1913 ، جنگ بالکان در این منطقه درگرفت.
در این جنگ ، کشورهای بالکان که همگی به استقلال رسیده بودند ، با هم متحد شده و امپراتوری عثمانی را شکست سختی دادند. اما پس از امضای قرارداد صلح این کشورها به جان هم افتادند و سرزمین های جدیدی را به خود افزودند. سرانجام جنگ در همان سال به پایان رسید. اما پیامد آن قتل ولیعهد اتریش-مجرستان بود که به آغاز جنگ انجامید. وی و همسرش ، در سفر به سارایوو پایتخت بوسنی ، توسط جوانی صرب به نام گابریلو پرینسیپ ترور شدند. بلافاصله پس از این حادثه ، دولت اتریش به صربستان اولتیماتومی داد که براساس آن ، صربستان باید ارتش خود را از وجود این افراد پاکسازی کرده و به بازرسان اتریشی ، اجازه ی تحقیق در خاک صربستان را دهد.
با این وجود ، صربستان اولتیماتوم را نپذیرفت. این رویداد سبب روشن شدن آتشی شد که اروپا را در کام خویش فرو برد. بلافاصله ، اتریش سپاهیانش را به صربستان اعزام کرد. با این اقدام ، روسیه که با صرب ها هم نژاد و هم مذهب بود ، به اتریش اعلام جنگ داد. آلمان هم با روسیه وارد جنگ شد. در این هنگام ، قیصر ویلهلم دوم ارتشش را به سوی بلژیک فرستاد تا از راه این کشور ، وارد فرانسه شود. با این کار ، فرانسه و انگلستان باآلمان وارد جنگ شدند. ارتش آلمان در آن زمان  از 94 لشکر ، فرانسه 93 لشکر ، روسیه 143  لشکر ، اتریش 80 لشکر بهره مند بودند.
 
جبهه غرب – کانون طوفان:
مدتی پیش از جنگ جهانی اول ، فون اشلیفن که رئیس کل ستاد ارتش آلمان بود ، طرحی را برای حمله به فرانسه ارائه داد. این طرح شامل حمله به فرانسه از طریق بلژیک بود. حمله به صورتی انجام میشد که آلمانی ها خطوط دشمن را از پشت دور زده و همگی از پاریس سر درآورند. این حمله می توانست خطوط فرانسویان را تکه تکه کرده و دشمن را با موفقیت شکست دهند. این نقشه در هنگام ورود به فرانسه ، توسط آلمانی ها اجرا شد ولی با مقاومت فرانسویان در کناره ی رود مارن مواجه شد. هردو طرف در این نبرد ، تلفات سنگینی داده و عقب نشستند.
این نبرد به نبرد اول مارن شهرت یافت. پس از آن ، هرو ارتش سنگرهایی را در مقابل هم حفر کردند. این سنگرها از سوییس تا دریای مانش امتداد داشت و دو طرف هم تا سال پایانی جنگ ، در پشت این سنگرها به نبرد ادامه دادند.
زندگی در این سنگرها بسیار دردناک و سخت بود. موش ، صدای خمپاره و مرگ هم قطاران ، به جزئی از زندگی سربازان بدل شده بود. هنگامی که باران می آمد ، سنگرها پر از گل و لای می شدند و
سربازان  از چوبهای درازی برای کف سنگر استفاده می کردند. هنگامی هم که سربازان به سوی دشمن حمله می کردند ، تعداد زیادی از  آنها در این میان کشته می شدند. در سالهای آخر جنگ ، با اختراع تانک و شدت گرفتن جنگ ، دو طرف از سنگرها بیرون آمدند.
 
سلاح های شیمیایی:
در سال 1915 ،  آلمانی ها  برای شکستن بن بست جنگ در سنگرها و جلوگیری از پیشروی متفقین ، از سلاح تازه ای به نام گاز سمی استفاده کردند. این سلاح شوم نخستین بار در 22 آوریل 1922 به کار گرفته شد. با این حال ، این سلاح نتوانست در جنگ تغییر زیادی به وجود آورد . ماسک گاز سربازان را در مقابل این سلاح محافظت می نمود.
 
نبرد وردن:
آلمانی ها در 1916 کوشیدند از جنوب فرانسه وارد عمل شوند. به همین دلیل به مدافعان دژ قدیمی وردن حمله کردند. نام این نبرد را نبرد وردن گذاشته اند و به اعتقاده بسیاری ، چرخ گوشت وردن اوج جنگ جهانی اول بود. این نبرد از 21 فوریه 1916 تا 18 دسامبر 1916 یعنی به مدت ده ماه ، به طول انجامید.
آلمانی ها نبرد را با فرو ریختن بیش از یک میلیون گلوله توپ بر مواضع فرانسوی ها آغاز کردند. فرانسوی ها به عقب رانده شدند و برای جلوگیری از شکست کامل ، نیروهای کمکی را به منطقه اعزام کردند. فرمانده این نیروها ، ژنرال فیلیپ پتن، توانست وردن را از سقوط نجات دهد و به منجی وردن معروف شد. سرانجام جنگ در دسامبر 1916 با 700 هزار نفر کشته به پایان رسید.
 
شامل 35 اسلاید POWERPOINT

اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,300 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
world_war_i_1827406_3498.zip2.6 MB

آخرین محصولات فروشگاه