فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت سازمان بورس و اوراق بهادار

دانلود پاورپوینت سازمان بورس و اوراق بهادار

تاریخچه بورس جهان:

در قرن پانزدهم میلادی , بازرگانان و صرافان بلژیکی در شهر “بورژ” در مقابل خانه مردی به نام “فن در بورزه”(واندر بورس) جمع می شدند و به داد و ستد می پرداختند. بدین ترتیب نام فعالیتی که بعدها یعنی در سال ۱۴۶۰ بازار متشکلی را شامل گشت از اسم آن مرد بلژیکی گرفته شد.
اولین بورس اوراق بهادار در دنیا در شهر آمستردام و توسط اولین شرکت چند ملیتی به نام «کمپانی هند شرقی هلند» پدیدار شد. به همین نحو، شرکت «کمپانی هند شرقی هلند» اولین شرکتی بود که سهام منتشر کرد. شرکت «کمپانی هند شرقی هلند» از سلسله عواملی برای نیل به موفقیت برخوردار بود: ۵۰ هزار نفر کارمند غیر نظامی با ارتش خصوصی مشتمل بر ۴۰ ناوجنگی، ۳۰ نفر ملوان و ۱۰ هزار خدمه و البته گردش فزاینده سود. این شرکت با وجود بازاری برای سهام و اوراق قرضه خود، احتمالاً قویترین اقتصاد در تاریخ جهان را داشته است. کلید موفقیت این شرکت درحقیقت حضور «عموم» در مالکیت آن بوده است.
با توجه به تشکیل بورس اوراق بهادار لندن قبل از قرن ۱۹، تا سال ۱۸۰۱ هیچگونه مقررات یا عضویت رسمی در بورس اوراق بهادار لندن مشاهده نشد. درحالی که بزرگترین گام‎های تغییر در تاریخ دنیا به وقوع می‎پیوست، هنوز تعدادی اعتقاد داشتند که خرید وفروش سهام امری غیر اخلاقی و شیطانی محسوب می‎شود.
هم زمان با انتشار فهرست ابزارهای مالی در قهوه‎خانه ای در لندن، کارگزاران سهام در زیر درختی در خیابان «وال استریت» نیویورک جهت دادوستد سهام، نشست ترتیب دادند. وال استریت، یک دیوار مستحکم در نیویورک بود که به هرعلتی توسط هلندیان بنا شده بود. در سال ۱۷۹۲، ۲۴ کارگزار سهام قراردادی را امضا نمودند که بعدها «هیأت سهام و بورس نیویورک»- شرکتی که بعدها به بورس اوراق بهادار نیویورک(NYSE)تبدیل شد- جایگزین آن گردید.قرار داد «باتن وود(Buttonwood) نه تنها پیدایش بورس اوراق بهادر نیویورک را باعث گردید بلکه شاهد انکار ناپذیری مبنی بر توسعه ایالات متحده و تبدیل آن به یک ابرقدرت اقتصادی محسوب شد. جالب است که وال استریت در کنار دیگر سمبل ایالات متحده یعنی آسمان‎خراش‌ها ، به عنوان نماد قدرت و پول این کشور به شمار می‎رود.
 
تاریخچه بورس ایران:
ریشه های ایجاد بورس اوراق بهادار در ایران به سال ۱۳۱۵ بازمی‌گردد. در این سال یک کارشناس بلژیکی به نام ران لوترفلد به همراه یک کارشناس هلندی، به درخواست دولت وقت ایران، دربارة تشکیل بورس اوراق بهادار مطالعاتی نمودند و طرح تأسیس و اساسنامة آن را تنظیم کردند. در همان سال‌ها یک گروه کارشناسی در بانک ملی نیز به مطالعة موضوع پرداختند و در سال ۱۳۱۷ گزارش کاملی دربارة جزئیات مربوط به تشکیل بورس اوراق بهادار تهیه کردند. 
اما آغاز جنگ جهانی دوم فرصت ادامة فعالیت را از کارشناسان گرفت. از سرگیری مطالعات در این زمینه به فرصت مناسبتری نیاز داشت که این فرصت پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و حاکم شدن آرامش نسبی بر ایران برای اتاق بازرگانی،اتاق صنایع و معادن،بانک مرکزی و وزارت بازرگانی ایجاد شد تا چند سالی را به بررسی پیرامون این بازار و شرایط ایران برای تشکیل آن بپردازند.
در سال ۱۳۴۵ قانون و مقررات تشکیل بورس اوراق بهادار را تهیه و لایحه مربوط را به مجلس شورای ملی ارسال کردند. لایحه مزبور در اردیبهشت ۱۳۴۵ تصویب شد،اما به دلیل عدم آمادگی بخش صنعتی و بازرگانی بورس تهران در پانزدهم بهمن ماه ۱۳۴۶ با ورود سهام بانک صنعت و معدن- به عنوان بزرگترین مجتمع واحدهای تولیدی و اقتصادی آن زمان- فعالیت خود را آغاز کرد.
 
روند شکل گیری سازمان:
به دنبال تحولات اقتصادی و اجتماعی دهه 1340 و شروع حرکت اقتصاد ایران به سمت اقتصاد مبتنی بر بازار و افزایش فعالیت های صنعتی در آن دوره که تامین مالی آن بدون شک نیازمند بازارها و ابزارهای جدید بود، ایجاد بورس اوراق بهادار در دستور کار قرار گرفت و قانون تاسیس آن در اردیبهشت 1345 به تصویب مجلس شدورای ملی رسید و پس از آن، بورس اوراق بهادار تهران مبتنی بر نظام بازار آزاد با هدف تشویق بخش خصوصی در اقتصاد ایران تاسیس شد و از بهمن ماه 1346 فعالیت خود را با پذیرش سهام بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران، شرکت نفت پارس، اوراق قرضه دولتی، اسناد خزانه و اوراق قرضه عباس آباد به طور رسمی آغاز کرد.
بورس اوراق بهادار تهران تا سال 1384 در چارچوب تعیین شده در قانون مزبور فعالیت کرد، در این ساختار، سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران به عنوان تنها رکن اجرایی، با شخصیت حقوقی مستقل غير انتفاعي، مسؤولیت اداره بورس را به عهده داشت. اين سازمان را هیئت مدیره هفت نفره اي اداره ميك‌رد كه توسط مجمع عمومی اعضا انتخاب م یشدند. هیئت مدیره هم دبیرکل را به عنوان بالاترین مقام اجرایی بورس انتخاب ميك‌‌رد. نظارت بر فعاليت سازمان كارگزاران بورس تهران هم بر عهده شوراي بورس، به عنوان بالاترین رکن تصميمگيري و مسؤول و ناظر حسن اجرای قانون تأسیس بورس اوراق بهادار، قرار داشت. قانون تاسیس بورس اوراق بهادار، در سال 1384 با توجه به عدم توان پاسخگویی به نیازهای جدید بازار اوراق بهادار، مورد بازنگری قرار گرفت و در آذرماه همان سال، قانون بازار اوراق بهادار به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.
 
بیانیه مأموریت سازمانی:
بیانیه ماموریت یک سازمان فلسفه وجودی سازمان را به تصویر می کشد و معرف کسب و کار اصلی سازمان است .وبیانیه چشم انداز ، عبارتی است که سازمانها با استفاده از آن ،افق دستیابی به اهداف خود را ترسیم می کنند وآینده ای مشخص با دستاوردهای نسبتاً ایده آل و افتخار آمیز را به ذی نفعان خود نوید می دهد.
بر این اساس ماموریت سازمانی بورس تهران عبارت است از:
»ایجاد بازاری منصفانه، کارآ و شفاف با ابزارهای متنوع و دسترسی آسان به‌منظور ایجاد ارزش افزوده برای ذی‌نفعان «
و چشم‌انداز آن بشرح زیر تدوین شده است.
» بورس برتر منطقه و موتور محرك رشد اقتصادی کشور«
 
ارکان بازار اوراق بهادار:
الف- شورای عالی بورس و اوراق بهادار:
این شورا بالاترین رکن بازار اوراق بهادار است که تصویب سیاست کلان وخط مشي بازار در قالب سياستهاي كلي نظام و قوانين و مقررات مربوط وهمچنین اتخاذ تدابير لازم برای ساماندهي و توسعه بازار اوراق بهادار و اعمال نظارت عاليه بر اجراي قانون بازار اوراق بهادار از مهم ترین وظایف آن است
 
اعضای شورای عالی بورس و اوراق بهادار :
1)وزير امور اقتصادي و دارايي که ریاست شورا را نیز بر عهده دارد
2)وزير بازرگاني؛
3)رييس كل بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران؛
4)روساي اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران و اتاق تعاون؛
5)رييس سازمان بورس و اوراق بهادار كه به عنوان دبير شورا و سخنگوي سازمان نيز انجام وظيفه خواهد كرد؛
6)دادستان كل كشور يا معاون وي؛
7)يك نفر نماينده از طرف كانون ها؛
8)سه نفر خبره مالي منحصرا از بخش خصوصي با مشورت تشكل هاي حرفه اي بازار اوراق  بهادار به پيشنهاد وزير امور اقتصادي و دارايي و تصويب هيات وزيران؛
9)يك نفر خبره منحصراً از بخش خصوصي به پيشنهاد وزير ذیربط وتصويب هيات وزيران براي هر بورس كالايي
 
ب- سازمان بورس و اوراق بهادار:
سازمان بورس و اوراق بهادار براساس مادة 1 قانون بازار اوراق بهادار ج.ا.ا. در سال 1385 تأسیس شد. سازمان، يك مؤسسه عمومی غیردولتی است که شخصیت حقوقی و مالی مستقل دارد و از محل کارمزدهای دریافتی و سهمی از حق پذیرش شركت ها در بورس و سایر درآمدها اداره می شود. سازمان بورس و اوراق بهادار مسئولیت مستقیم نظارت بر فعالیت های نهادها، بورس ها و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویة وجوه را بر عهده دارد.  نمودار زیر، جایگاه سازمان بورس و اوراق بهادار را در بخش مالی اقتصاد نشان می دهد:
 
خلاصه ای از فعالیت 40 ساله بازار سرمایه:
1315 : انجام گرفتن اولین مطالعات جهت ایجاد بورس اوراق بهادار درایران
1317: تکمیل گزارش مطالعاتی توسط گروه کارشناسی بانک ملی ایران
1333: آغاز فعالیت های تحقیقاتی گسترده پس از جنگ جهانی دوم و کودتای 28مرداد سال1332توسط گروهی متشکل از اتاق بازرگانی، اتاق صنایع و معادن، بانک مرکزی و وزارت بازرگانی
1345: تصویب قانون تشکیل بورس اوراق بهادار تهران
1346: پذيرش سهام بانک صنعت و معدن و آغاز رسمی فعالیت های بورس اوراق بهادار تهران
1384: تصویب قانون جدید بازار اوراق بهادار و ایجاد سازمان بورس و اوراق بهادار  SEO))
1385: آغاز خصوصی سازی با حجم بالا از طریق بورس و پذیره نویسی
1386-1387: ادامه اجراي اصل 44 با ورود شرکت­های بزرگ دولتي به بورس، تأسیس کمیتة تخصصی فقهی در سازمان بورس
1388: افتتاح بازار خارج از بورس
 
ارکان سازمان بورس و اوراق بهادار:
کمیته های تخصصی سازمان:
الف: کمیته تخصصی فقهی: 
کمیته زیر نظر سازمان فعالیت ميكند و دبیرخانة آن در مدیریت پژوهش،توسعه و مطالعات اسلامی سازمان تشکیل می شود.
از جمله وظایف شاین کمیته ارزیابی ابزارهای مالی و بررسي شبهات فقهي درمورد این ابزارها و اطمينان از حسن اجراي آنهاست.
 
ترکیب کمیته :
1. پنج نفر فقیه آشنا به مسائل بازار سرمایه با تصويب هيئت مديرة سازمان
2. یک نفر متخصص مالی با تعيين رئيس سازمان
3. یک نفر حقوقدان آشنا با بازار سرمایه با تعيين رئيس سازمان.
4. یک نفر اقتصاددان آشنا با بازار سرمایه
 
ب- کمیته تدوین مقررات:
هيئت مدیرة سازمان بورس و اوراق بهادار در مسير اجرای وظایف تعیین شده در بندهای 1 و 2 مادة 7 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، یعنی تهیة آيین نامه های لازم برای اجرای این قانون و پیشنهاد آن به شورا و تهیه و تدوین دستورالعمل های اجرایی قانون، کمیت های با عنوان «کمیتة تدوین مقررات » تشيكل داده است. اين كميته، خود متشكل از سه عضو ثابت به پیشنهاد ریاست سازمان، معاونت حقوقی و مدیریت پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی و همچنین یک نماینده از معاونت پیشنهاددهندة مقررات است.

شامل 68 اسلاید POWERPOINT


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 9,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
stock_market_1826061_7559.zip1 MB

آخرین محصولات فروشگاه