فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت ریاضیات و نجوم ایران پس از اسلام

دانلود پاورپوینت ریاضیات و نجوم ایران پس از اسلام

فهرست مطالب:

مقدمه ای بر ریاضیات

مقدمه ای بر نجوم

ابتکارات مسلمین در ریاضی و نجوم

بزرگان ریاضیات و نجوم

قرن 2
قرن 3
قرن 4
 قرن 5 و 6
قرن 7 و 8
قرن 9
 ----------
مقدمه ای بر ریاضیات:
حدود دوره اسلامی در تاریخ ریاضیات از اواخر سده دوم هجری شروع و در اوایل سده دوازدم هجری پایان می پذیرد.
نخستین کتاب ریاضی که از این دوره به دست ما رسیده است کتاب مختصر من حساب الجبر و المقابله تالیف خوارزمی است و آخرین کتابی هم که از این دوره باقی مانده کتاب عیون الحساب ملا محمد باقر یزدی است.
 
كاربردي كردن رياضي:
مطلب مهمي که بايد درباره‌ي علوم رياضي در تمدن اسلامي مورد توجه داشت آن‌ است که به سبب احتياج و اعتقاد خلفاء و سلاطين به علم نجوم و پيش گويي‌هاي نجومي و همچنين احتياجات رياضي در مسائل ديني و اداري و مالياتي و اصلاح تقويم و مانند آن‌ها ناگزير عده‌اي از رياضي‌دانان و منجمان را در دستگاه‌هاي خود نگه مي‌داشتند و از آنان در عمل کارهايي مي خواسته‌اند؛ همين امر باعث شد که رياضيات در اسلام منحصر به جنبه‌ي نظري نماند، بلکه فايده‌هاي عملي هم از آن گرفته شود.
در  یک جمع بندی کلی ریاضیات شرق اسلامی را که عمدتا منحصر به ریاضیات ایران اسلامی است به لحاظ منابع اصلی آن به سه بخش عمده میتوان تقسیم کرد.
علم اعداد و حساب ( منبع اصلی آن هندوستان است)
علم جبر (منابع اصلی آن بومی، ایرانی و میان رودانی است)
علوم هندسه و مثلثات (عمدتا یونانی و هندی است که پیشتر هویت مستقل نداشته و ایرانیان به آن هویت مستقل داده اند)
 
مقدمه ای بر نجوم:
در نجوم اسلامی مسلمانان سنت بطلمیوسی را ادامه دادند و در عین حال از معرفت نجومی ایرانیان و هندیان نیز بهره فراوان گرفتند. مهترین اثر نجومی که از دوره پیش از اسلام ایران در دست بود زیج شاهی یا شهریاری بود که حدود سال 555 پس از میلاد به روزگار انوشیروان تالیف شده و خود تا حد زیادی مبتنی بر سنتهای نظری و عملی هندیان بود.
این زیح برای نجوم ساسانی همان منزلت را داشت که سدهانت برای هندیان و المجسطی برای یونانیان. این متن چندین خصوصیت داشت از جمله این که بنابر آن به جای شیوه متداول، روز از نیمه شب آغاز می شد .
تعداد زیج هایی که در جهان اسلام از سده دوم تا سده دوازدهم هجری نوشته شد به بیش از 220 عنوان می رسد.
 
مهم ترین دستاوردهای نجومی:
تعیین طول سال شمسی
روش های متعددی برای اعمال کبیسه گیری
دست یافتن به مفهوم نجومی "تقدیم اعتدالین" (افزایش طول دایره البروجی ستارگان بر اثر حرکت گردنایی زمین در طول سالیان به اندازه 50 ثانیه قوسی در هر سال)
 
گاه شماری در ایران پس از اسلام:
محفوظ ماندن گاه شماری متداول در ایران پیش از اسلام و نیز گرامی داشت روزها و واوقات خاص همچون نوروز و سده (روزه 10 بهمن یعنی صدمین روز از زمستان که شب چله کوچک است)
تغییر مبدا تاریخ از یزدگردی به هجری
 
رصدخانه ها:
تاسیس رصد خانه ها به عنوان سازمان مشخص علمی که رصد ستارگان در آن صورت می گرفته و نیز مرکز تعلیم و تعلم علمی نجوم و علوم وابسته به آن بوده است ریشه اسلامی دارد
رصدخانه شماسیه (مامون در حدود سال 212ه.ق/ 828 م در بغداد بنا کرد. دو اخترشناس برجسته، فضل بن نوبخت اهوازی و محمد بن موسی خوارزمی بر آن ریاست داشتند)
رصدخانه بتانی در رقه
رصدخانه عبدالرحمان صوفی در شیراز
رصدخانه علاءالدوله در همدان (برای بوعلی‌سینا بنا شده بود.)
کمتر از یک سده بعد نیز ملکشاه سلجوقی، رصدخانه بزرگی را بنیان نهاد که بزرگانی مانند عمرخیام نیشابوری در آن‌جا فعالیت داشتند و گاهشماری جلالی، دقیق‌ترین تقویم جهان، را طرح‌ریزی کردند.
رصدخانه مراغه (قرن 7) ، به فرمان هلاکو و سفارش خواجه نصیر الدین طوسی بنا شد. زیج ایلخانی به سال ۶۷۰ هجری(۱۲۷۶ میلادی) در این رصد خانه فراهم شد.
رصد خانه سمرقند (قرن 9) الغ‌بیگ نوه تیمور لنگ این رصدخانه را بنا نهاد.(غیاث الدین جمشید کاشانی در آنجا بود.)
 
ابتکارات مسلمین در ریاضی و نجوم:
علم مساحی و تسطیح: مسلمین برای اولین بار اصول رسم بر سطح کره را شناختند ... واقع امر این است که بیرونی را غالبا موسس علم مساحی و تسطیح می شمارند. 
مقدمات هندسه فضایی: مسلمانان در این علم ابداعاتی نمودند، تا آن جا که بر پایه اصل پنجم از اصول هندسه مسطحه خواجه نصیرالدین طوسی سیرلانوکچری، هندسه فضایی را در قرن 18 بنیانگذاری نمود.
 هندسه تحلیلی: مسلمین بودند که با آمیزش جبر و هندسه، اصول هندسه تحلیلی دکارت را به وجود آوردند.
آغاز علم جبر: خوارزمی در عصر مامون علم جبر را پدید آورد.
معادله سرعت: ابوالوفای بوزجانی یکی از معادلات لازم برای تعیین مواقع ماه را کشف کرد که آن را معادله سرعت نامیدند.
علم مثلثات:  خواجه نصیرالدین طوسی نخستین کسی  است که حالات شش گانه مثلث کروی قائم الزاویه را به کار برده و آن را در این کتاب آورده است.
بسط ریاضیات: در نیمه اول قرن پانزدهم میلادی که مسلمین با مشکلترین مسائل هندسه دست و پنجه نرم میکردند و در مثلثات کروی تحقیقات ارزنده انجام میدادند. اصول اقلیدس را ترجمه و شرح کردند، به علاوه علم مثلثات را آنها به وجود آوردند. در بین مساعی مسلمین در بسط ریاضیات کشف ترتیب کسور اعشای را باید یاد کرد، و روشهای تقریبی که توسط غیاث الدین جمشید کاشانی صورت یافت.
وضع و کاربرد علامت صفر: محمد بن احمد در مفاتیح العلوم نوشت که اگر در عملیات حساب در مرحله عشرات عددی نباشد باید دایره موچکی به جای آن نهاد تا ردیفها برابر شود.
تکنولوژی اسلامی، دستگاههای مکانیکی: فرزندان موسی بن شاکر، نویسندگان کتاب الحیل بودند. این کتاب یکی از مراجع عمده شناختن و ساختن دستگاه های مکانیکی به شما میرود.
جفت طوسی:  طوسی منظومه سیاره ای جدیدی طرح ریخت که شاگردش قطب الدین شیرازی آن را کامل تر کرد. در این منظومه بر خلاف منظومه بطلمیوسی زمین درست در مرکز  عالم قرار داده شده بود و بنابراین پیش از طرح بطلمیوسی با طبیعت کروی افلاک سازگاری داشت.
کشف لطخه سحابی: در آسمان لکه های ابر مانند دیده میشوند که آنها را ستارگان سحابی لطخه سحابی گویند.
زیجهای اسلامی: زیج عبارت از جداولی است که کمیت حرکات سیارات در آنها ضبط است.
آلات دقیقه: مسلمین برای رصد کردن کواکب آلات دقیقی اختراع نمودند. مشهورترین  این آلات دقیق اسطرلاب است.
تعیین طول درجات خط نصف النهار  و اندازه گیری محیط زمین : مسلمین نخستین کسانی بودند که به طریقه علمی توانستند طول یک درجه از خط نصف النهار را تعیین کنند.
 
شامل 44 اسلاید POWERPOINT

اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
iran_after_the_islamic_mathematics_and_astronomy_1824767_2782.zip13.8 MB

آخرین محصولات فروشگاه