فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت تاریخچه انرژی

دانلود پاورپوینت تاریخچه انرژی

فهرست مطالب:

نگاهی کوتاه بر تاریخچه انرژی

تعریفی از انرژی

انواع انرژی

انرژی خورشیدی

سوخت گیاهی(زیست توده)

انرژی باد

انرژی آب

انرژی گرمایی زمین

انرژی هیدروژن

سوخت های فسیلی

انرژی هسته ای

نمونه سوالات

----------

نگاهی کوتاه بر تاریخچه انرژی:

شايد نيم ميليون سال پيش بود كه انسانهاي اوليه آتش را كشف كردند. پيش از اين كشف آدمي، بوته و جنگلهايي را كه بر اثر صاعقه يا توفان به آتش كشيده شده بود، ديده و از برابر آنها گريخته بوده است.

اما كشف آتش به عنوان يك منبع انرژي ميسر شد كه بشر درباره مزاياي آن انديشيده و بر ترس غريزي خود چيره شود. پس از كشف آتش او توانست با سوزاندن چوب و افروختن آتش، مأمن خود را روشن و گرم كند. با اين كه اختراع آتش و استفاده از چوب به عنوان اولين انرژي و مهمترين اختراع تاريخ بشري محسوب مي شد. ولي طي هزاران سال بشر از چوب تنها براي گرم كردن خود، ايجاد روشنايي در شب، و گداختن فلزها و ساختن ظروف سفالي و شيشه‌اي استفاده كرده است.

در قرون وسطاي ميلادي، انسان ماده‌ ديگري را به نام زغال سنگ را شناخت و از آن به عنوان منبع انرژي استفاده كرد. از اين ماده علاوه بر گداختن فلزات و ساخت شيشه و سفالينه، توانست ماشين بخار را راه‌اندازي كند.

در سال  1764 ميلادي يك مهندس اسكالندي به نام جيمز وات نخستين ماشين بخار واقعا عملي را ساخت در اين ماشين مصرف سوخت باعث مي‌شد كه ماشين كار كند به اين ترتيب به تدريج ماشين جاي نيروي ماهيچه‌اي انسان را گرفت. و راه رسيدن به دنياي جديد را هموار كرد.
جان تاردير دانشمند فرانسوي براي اولين بار در سال 1618 ميلادي راه توليد گاز از زغال سنگ را براي روشنايي به كار برد.
طبيعتاً توجه دانشمندان به خصوص به اين جلب شد  كه چگونه مي‌توان انرژي را از جايي به جاي ديگر منتقل كرد. دانشمندان مي‌خواستند بدانند كه از يك مقدار معين سوخت دقيقا چه مقدار انرژي مي‌توان به دست آورد. براي اين كار آنها كم كم فهميدند كه چگونه مي‌توان مقدار انرژي را دقيقتر و دقيقتر اندازه‌گيري ‌كرد.
در دهه 1840 ميلادي دانشمندي انگليسي به نام ژول (1889- 1818 ميلادي) اندازه‌گيري‌هاي بسياري در اين مورد انجام داد. او با شكلهاي گوناگون انرژي مثل نور، صوت، حركت، گرما، الكتريسيته و مغناطيس كار كرده و انرژي را از شكلي به شكل ديگر و از جايي به جاي ديگر تبديل و منتقل مي‌ساخت. چون متوجه شده بود كه در همه اين تغييرها و جابه‌جايي‌ها مقدار كل انرژي هيچ وقت تغيير نمي‌كند. در سال 1842 نيز يك پزشك آلماني به نام روبرت مايريل نتيجه‌گيري ژول را با انجام اندازه‌گيري‌هاي دقيق تاييد كرد.
از سوي ديگر بشر با تكميل فرضيات و آزمايشات دو هزار و پانصد ساله خود به توليد الكتريسيته و به منبع عظيم انرژي الكتريكي دست يافته و با انجام فرضيه ها و نتايج تكميلي توانست هم الكتريسيته را در معرض خدمت به جامعه قرار دهد و هم به آرزوي صد هزار ساله‌اش تبديل شب به روز تحقق بخشد
الکتریسیته در سال 1890 از انرژي باد و در سال 1941 از اولين آسياب بادي كه قادر بود بيش از هزار كيلو وات الكتريسيته توليد كن، به دخدمت گرفته شد.
همچنين به سال 1882 با استفاده از انرژي آب اولين مولد الكتريسيته هيدروالكتريك در ايالات متحده امريكا به كار گرفته شد
افق ديد بشر تا بدان جا انجاميد كه با استفاده از آينه‌ها به تمركز پرتوهاي خورشيدي دست يابند و با استفاده از انرژي هسته‌اي غوغا و انفجاري از توليد انرژي را در اذهان نقش ببند. اينك با همايشي از مجموعه انرژي‌ها انسان با مطالعه اجسام خيلي ريزي مانند الكترونها ، پروتونها و نوترونها) و اجسام بسيار بزرگي همچون منظومه‌ شمسي، ستارگان و كهكشانها و با دست‌يابي به تكنولوژي و فن‌آوري لازم به سيستم‌هاي الكتريكي و الكترونيكي حتي هسته‌اي دست يافته كورات بسيار دور را درنورديده و با ليزر و تابش‌هاي هسته اي به اعماق دور دست ناديده‌ها دست يافته است
 
تعریفی از انرژی:
انرژی توانایی و قابلیت انجام کار از سوی انسان‌ها و یا سایر اجسام است به کار مایع نیرو گفته می‌شود از دیدگاه علمی می‌توان انرژی را به این صورت تعریف کرد: انرژی میزان توانایی که در زمان معین یک کار مصرف می‌شود .
وقتی چیزهایی را از زمین بر می‌دارید یا دری را باز می‌کنید یا چیزی را می‌نویسید یا دوچرخه‌ای را سوار می‌شوید نیرو (انرژی) به کار برده‌اید اگر در باره مواردی که نیرو به کار برده‌اید کمی اندیشه کنید متوجه خواهید شد که بدون انرژی زندگی امکان پذیر نخواهد بود .
 
انواع انرژی:
انرژی را می‌توان به صورت‌های مختلفی در طبیعت دید. که ماهیچه‌ای که خودمان از آن استفاده می‌کنیم و بدون آنکه آن را به وجود آوریم از آن استفاده می‌کنیم انرژِی باد، انرژی سوخت گیاهی، انرژِی زمین، انرژی هسته‌ای، انرژی هیدروژن، انرژِی، انرژِی تابشی و انرژِی صوتی و...
 
انرژی ها به دو نوع تقسیم می شوند:
الف)انرژی های تجدید ناپذیر:به انرژی هایی میگویند که تنها یک بار قابلیت مصرف دارند و منابع آنها محدود است و پس از مدتی تمام می شوندو آلودگی نیز ایجاد می کنند.مانند:سوخت های فسیلی و سوخت های هسته ای و...
ب)انرژی های تجدید پذیر: به انرژی هایی می گویند که تمام نمیشوند و معمولا آلودگی ایجاد نمی کنند.مانند:انرژی خورشیدی انرژی باد انرژی هیدروالکتریک و...
 
انرژی خورشیدی:
در روزهای آفتابی فضای درون ساختمان گرم می‌شود. گرمای درون ساختمانها ناشی از نفوذ انرژی تابشی خورشید از طریق شیشه پنجره‌ها مانند یک گلخانه عمل می‌کند و مانع از خارج شدن آن به بیرون می‌شود و اتاق را گرم می‌کند. همچنین انرژی خورشیدی دیوارها و بالا پشت بام را گرم می‌کند. به این گونه گرم شدن گرمایش غیر مستقیم خورشید می‌گویند.
 
از این انرژی می توان در مثال زیر به خوبی بهره برداری کرد:
وقتی مولد برقی (ژنراتور) به گردش در می آیدانرژی الکتریسته تولید می‌شود. و برای گرداندن مولدها از بخارآب استفاده می‌شود. و انرژی گرمایی حاصل از سوزاندن سوختهای فسیلی می‌تواند آب را بجوشاند. به این ترتیب بخار آب تولید می‌شود. و برای این کار می‌توان از انرژی گرمایی خورشید استفاده کرد.
یکی از راحت ترین روش ها برای استفاده از انرژی خورشیدی در آبگرمکن هایی با دمای کم است.در این آبگرمکن ها به کمک صفحات خورشیدی که به عنوان وسیله تبدیل انرژی هستند نور خورشید به گرما تبدیل میشود.
روش دیگر برای استفاده از انرژی خورشیدی در سلول های خورشیدی است این سلول ها نور خورشید را مستقیما به الکتریسیته تبدیل می کنند.با اتصال تعداد زیادی از این سلول ها به یکدیگر می توان انرژی الکتریکی لازم برای دستگاه های برقی مخابراتی و ماهواره ای را تامین کرد.
از سلولهای خورشیدی در وسایلی مانند ماشین حساب استفاده می‌شود و در آینده و کمی هم در حالا ماشینهایی را اختراع کرده‌اند که با انرژی خورشیدی کار می‌کند.. خورشید بزرگترین منبع انرژی است و اگر نبود همه مردمان جهان و جانوران و گیاهان از بین می‌رفتند. انرژی خورشیدی مشکلاتی هم دارد: مانند هنگام شب و روزهای ابری نمی‌توانند از انرژی خورشیدی استفاده کرد و ساخت باتریهای خورشیدی پر هزینه‌است.
اما فواید انرژی خورشیدی:در مصرف سوختهای فسیلی صرفه جویی می‌شود انرژی خورشیدی هیچ گونه آلودگی ایجاد نمی‌کند. و انرژی خورشیدی هیچوقت تمام نمی‌شود. و موجب صرفه جویی در انرژیهای فسیلی می‌شود. و انرژی خورشیدی رایگان است. و همه جا می‌توان از آن استفاده کرد.
 
 
شامل 52 اسلاید POWERPOINT 

اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
energy_history_1810543_4253.zip6.2 MB

دانلود پاورپوینت کار و فناوری - پودمان 1

دانلود پاورپوینت کار و فناوری - پودمان 1 اختراع و نوآوری: آفرینش ، نتیجۀ فکر و ايدۀ افراد است که روش يا چیزی را برای   اولین بار به وجودمی آورد يا می آفريند، برای اين که ‌یا‌اختراع يک کار دشوار را آسان يا يک مسأله  را حل کند. من و دوستانم نیز می توانیم با هم يک اختراع يا آفرينندگی داشته باشیم. اختراعی که به تولید رسیده باشد، نوآوری نامیده می شود. بررسی چگونگی کار وسایل و پیرامون: مخترعان و نوآوران در ساخت وساي ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه