فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت بتن و توسعه پایدار و تاثیر آن بر محیط زیست

دانلود پاورپوینت بتن و توسعه پایدار و تاثیر آن بر محیط زیست

فهرست مطالب:

1- مقدمه

2- تعریفی از بتن وتوسعه پایدار

3- بتن وآلایندگی محیط زیست

4- راه هاي اساسی براي مقابله با مسائل

 زیست محیطی صنعت بتن

5-مزایای استفاده از بتن

----------

بتن پرمصرف ترین مصالح ساختمانی است. این ماده، معمولاً از مخلوط نمودن سیمان پرتلند، ماسه، سنگ شکسته و آب ساخته میشود. همچنان که هوا براي تنفس، آب براي نوشیدن و زمین براي رویش گیاهان داریم، بتن نیز شالوده تمدن است. در اغلب کشورهاي جهان نسبت مصرف بتن به فولاد از 10 به 1 نیز فراتررفته است.در سال 1990 تولید جهانی سیمان در حدود 1میلیارد تن بوده  است در سال  1998 این میزان به 1/6میلیارد تن رسیده است، به همانطور که در نمودار دیده می شود در ابتداي نیمه دوم قرن بیستم مصرف سیمان به شدت روبه افزایش گذاشت البته این مقدار مصرف با توجه به پایان جنگ جهانی دوم و براي بازسازي خرابی هاي ناشی از جنگ در کشورهاي اروپایی و ژاپن طبیعی بود.

بتن و توسعه پایدار:

در طراحی و ساخت بنا ها اصل توجیه اقتصادي یکی از اصول اساسی در مهندسی عمران است.در طول پنجاه سال گذشته اقتصاد جهانی شامل تحولات زیادي بوده است . عواملی از قبیل ارتقا و فن آوري هاي مخابرات، کاهش موانع تجاري و کاهش موانع بر سر راه سرمایه گذاري هاي خارجی از دلایل مهم این تغییرات می باشند. رشد اقتصاد جهانی در کنار خود اختلالاتی را نیز به وجود آورده که از آن میان می توان به موارد زیست محیطی اشاره کرد. هم چنین نبود ساختارهاي قانونی مناسب در حمایت از محیط زیست توسط نظام هاي چند جانبه تجاري، عامل مهم در عدم توجه کشورها به مسائل محیط زیست می باشد . درادبیات بین الملل مفهوم توسعه پایدار به صورت زیر بیان شده است: "توسعه اي که پاسخگوي نیازهاي حاضر باشد بدون آنکه بر توانایی نسل هاي آینده براي تأمین نیازهاي خود تأثیر منفی داشته باشد ". بر اساس تعبیر  Mehta در سال 1999 توسعه پایدار یعنی این که ، تا حد امکان کمتر از نعمت هاي خوب و مواد اولیه کره زمین بهره برداري شود و کمترین مقدار مواد زیان آور به آن برگردانده شود. وي هم چنین توسعه پایدار را در برقراري تعادل میان دو نیاز هم ارز اجتماعی یعنی تأمین ساختمان هاي مورد نیاز و حفظ منابع طبیعی و محیط زیست می داند.

بتن وآلایندگی محیط زیست:

آلودگیهای زیست محیطی کارخانه های سیمان :

از آنجا كه امروزه در كشور ما تاسيس كارخانه‌هاي سيمان كه با بهره‌گيري از سرمايه‌گذاري‌هاي كلان انجام مي‌گيرد معمولا با اشتغالزايي و جوانب اقتصادي ديگر همراه است، توسعه صنعت سيمان روندي رو به‌رشد را طي مي‌كند. اما در راستاي اين منافع اقتصادي آسيب‌هاي زيست‌محيطي ناشي از كارخانه‌هاي سيمان اجتناب‌ناپذير است. اين آسيب‌ها شامل آلودگي هوا، آلودگي آب‌هاي زيرزميني منطقه، از بين رفتن پوشش گياهي و... است.

برخي از عواملي كه سبب ايجاد آلودگي مي‌گردند، عبارتند از:

  1. گردوغبار ناشي از فرآيند آسيا كردن مواد اوليه ذرات ريزتر از 10 ميكرون به‌طور مشخص با آسيب‌هاي بهداشتي رابطه نزديكي دارند.
  2. گازهاي متصاعد شده نظير NOx و Sox كه از احتراق سوخت‌هاي موردنياز نظير نفت و زغال‌سنگ براي مشعل كوره حاصل مي‌شوند.
  3. عناصر سنگين موجود در مواد آهكي، رسي و همچنين سوخت‌هاي كوره كه در گازهاي كوره آزاد مي‌شوند.
  4. آزاد شدن يك سري مواد آلي و فلزات سمي از سوختن باطله‌هاي نفتي و ارگانيكي موجود در مواد اوليه.

براي جلوگيري از آلودگي‌هاي نامبرده راهكارهايي را مي‌توان در نظر گرفت تا اين اثرات به حداقل خود برسد. از جمله اقداماتي كه مي‌توان انجام داد، عبارتند از:

  1. جمع‌آوري و بازيابي گرد و غبار ناشي از آسيا كردن مواد اوليه.
  2. ايجاد سيستم‌هاي تخليه مناسب به همراه HOOD.
  3. جريان هيدروليكي مناسب و سيستم‌هاي كنترل‌كننده بيرون راننده براي كم كردن مقدار مواد معلقي كه به بيرون حمل مي‌شود.
  4. استفاده از سوخت‌هايي كه شامل حداقل NOx و Sox باشد.
  5. استفاده حتي‌الامكان از پروسه خشك به جاي تر.
  6. استفاده از شعله احيايي براي كاهش مقدار NOx و ساير تركيبات سمي.

براي فراهم آوردن توجيهات اقتصادي و زيست‌محيطي توام در صنعت سيمان نياز به يك تركيب قوي از راهكارهاي مناسب پيشگيري‌كننده از آلودگي‌هاي محيط‌زيست و فعاليت‌هايي كه از نظر اقتصادي نيز توجيه‌پذير باشد، مورد نياز است.

روند انتشار گازهاي گلخانه اي در اثر توليد سيمان:

انتشار گازهاي گلخانه اي در اثر توليد سيمان از دو منبع توليد ميشود. احتراق سوخت و كلسينه شدن آن. كلسينه شدن پروسه شيميايي مي باشد كه كربنات كليسيم حرارت داده مي شود تا دماي بالا تا به آهك يا اكسيد كلسيم مبدل شود. در طي اين پروسه گاز كربنيك توليد مي گردد. پس شگفت انگيز نيست كه نوع اصلي گازهاي گلخانه اي حاصل از توليد سيمان، گازکربنیک باشد. مقدار2CO  انتشار يافته بعلت پروسه كلسينه شدن به تنهايي معمولاً از 50 تا 60 % مقدار كل 2 CO  انتشاریافته در زمان توليد سيمان متغير است. 40 تا 50 % باقيمانده بطور عمده بعلت احتراق سوخت مي باشد. مشاركت هر يك از اين عوامل (كلسينه شدن و احتراق سوخت) به بازدهي انرژي بستگي دارد. درصد2CO انتشار يافته از احتراق سوخت در كارخانه هاي سيمان با بازده بالا به مقدار كمتر ميل ميكند از آنجايي كه سوخت كمتر به توليد همان مقدار سيمان نياز خواهد داشت.

راه هاي اساسی براي مقابله با مسائل زیست محیطی صنعت بتن:

راه هاي اساسی براي مقابله با مسائل زیست محیطی صنعت بتن به شرح ذیل است:

 بهبود کارایی انرژي در صنعت سیمان و استفاده از مواد زاید به عنوان جانشینی براي سوخت :

سوخت هاي اصلی در کوره هاي سیمان شامل زغال سنگ، سوخت هاي نفتی، گاز طبیعی و کک نفت هستند. سوخت هاي ثانویه در کوره هاي سیمان شامل موارد زیر هستند.استفاده از این سوخت ها اثرات زیست محیطی مطلوبی نسبت به سوختهاي اولیه یا فسیلی دارند.

- لاستیک چرخ

- ضایعات زباله اي جامد شهري

- سوخت هاي مشتق از ضایعات مایع

- سوخت هاي ضایعات زیستی (ضایعات غذا، لجن فاضلاب شهري، چربی و گوشت حیوانات)

صرفه جویی آب:

تا کنون آب شیرین تقریباً همه جا به طور وفور در دسترس بوده و براي تمام مقاصد در صنعت بتن مورد استفاده قرار گرفته است. در واقع استاندارد هاي اجراي ساختمان، استفاده از آب قابل شرب را براي ساخت و عمل آوري مرطوب بتن توصیه میکرده اند، ولی این شرائط امروزه تغییرکرده است. Hawkenوهمکارانش گزارش میکنند که آب شیرین سالم روز به روز کمیابتر میشود. اگر چه در کره زمین آب زیادي وجود دارد ولی فقط حدود 3 درصد آن شیرین میباشد که قسمت اعظم آن هم یا در مناطق ذوب یخبندانهاي بزرگ محبوس است و یا از اعماق زیاد زمین قابل استحصال میباشد. در صنعت بتن که یکی از بزرگترین مصرف کننده هاي آب است، ضروري است، مصرف آب را با کارایی زیادتري همراه سازیم. علاوه برمصرف حدود 100 لیتر آب در متر مکعب براي شستشوي تراك هاي بتن آماده، ما آب خیلی زیادي را براي تولید بتن مصرف میکنیم. عقیده بر این است که مصرف فعلی سالانه 1 تریلیون لیتر آب براي تولید بتن میتواند به نصف کاهش یابد و این کار با استفاده از مصالح خوب دانه بندي شده و گسترش استفاده از افزودنیهاي معدنی و فوق روان کننده ها عملی خواهد بود. علاوه بر آن چرا باید در ساخت بتن از آب تصفیه شده شهري قابل شرب استفاده کرد؟ تحقیقاتی که در کشور هاي مختلف انجام شده است نشان می دهد استفاده از آب ناشی از تصفیه فاضلاب می تواند تحت شرایطی به عنوان آب اختلاط و آب عمل آوري در صنعت بتن مورد استفاده قرار گیرد.

صرفه جویی مصالح سنگی:

در آمریکاي شمالی، اروپا و ژاپن حدود دو سوم نخاله هاي ساختمانی و تخریب را مصالح بنایی و خرده ها و تکه- هاي بتن قدیمی تشکیل میدهند. این یک فرصت خوب براي صنعت بتن میباشد که با استفاده از نخاله هاي ساختمانی به عنوان مصالح درشت دانه در بتن، بهره وري از مصالح را بهبود بخشد. در بسیاري از نقاط جهان ماسه هاي لاروبی و نخاله هاي معدنی به عنوان مصالح ریزدانه در بتن قابل کاربرد هستند. خصوصاً در مناطقی که با کمبود زمین رو به رو هستند و یا اینکه دپوي این نخاله ها گران تمام میشود بازیابی آنها علی رغم هزینه انجام آن اقتصادي به حساب می آید. علاوه بر آن در بسیاري از مناطق جهان، قرضه هاي مصالح سنگی بکر به اتمام رسیده است و در مقایسه با استفاده از مصالح سنگی بازیافت شده که رایگان و یا با قیمت نازل در دسترس است، تهیه و حمل مصالح سنگی از فواصل دور بسیار گرانتر میباشد. بتن بازیافت شده به عنوان پر کننده در بعضی جاها مورد استفاده قرار میگیرد که از خاکریز بهتر است ولی این نوع بتن معمولاً داراي عمر مفید کمتري است و بدین جهت استفاده از مصالح سنگی بکر براي تولید بتن نو ادامه دارد.

دانشمندان هلندی بتون جدیدی ساخته اند که آلودگی هوا را جذب و هوا را تصفیه می کند:

بتون جدید ساخته شده در هلند که آزمایشهای مختلف بر روی آن انجام شده است می تواند حدود چهل و پنج درصد از دی اکسید خطرناک منتشر شده از خودروها را جذب کند. بر این اساس شهرهای مدرن در آینده می توانند از بتون موسوم به بتون سبز برای ساخت و ساز استفاده کنند. این بتون توانایی جذب نیتروژن تولید شده توسط خودروها را دارد که ماده ای خطرناک برای سلامتی افراد است. محققان دانشگاه “ایندهوون” با آزمایشهای مختلف بر روی این بتون جدید متوجه شده اند که این محصول جدید توانایی جذب چهل و پنج درصد از گازهای سمی خطرناک تولید شده توسط خودروها را مانندCO2، نیتروژن دارد. گاز دی اکسید نیتروژن که به بارش باران های اسیدی منجر می شود برای سلامتی افراد هم بسیار خطر است. بتون جدید همچنین می تواند به پاکسازی هوا هم کمک کند زیرا این محصول جدید شامل دی اکسیدتیتانیوم است

شامل 36 اسلاید POWERPOINT


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,900 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Concrete_1806440_9924.zip8.3 MB

آخرین محصولات فروشگاه