فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت حمله حیدری (ادبیات دوم دبیرستان درس سوم)

دانلود پاورپوینت حمله حیدری (ادبیات دوم دبیرستان درس سوم)

فهرست مطالب:

حماسه

توضیحی درباره کتاب حمله حیدری

لغات و عبارات

معانی ابیات و ارایه ها

خودازمایی

سوالات کنکور ها

--------------

حماسه :

آثار حماسی موجود به دو گونه تقسیم شده است: حماسه طبیعی و حماسه مصنوع.

حماسه طبیعی:

خاستگاه حماسه طبیعی، یک حادثه تاریخی یا شبه تاریخی به معنای ابتدایی و اساطیری آن است. این گونه حماسه ها مؤلف مشخصی ندارند، بلکه یک ملت، در تمام نسل ها، مؤلف این گونه حماسه ها هستند. به تعبیر ذبیح الله صفا در کتاب حماسه سرایی در ایران، حماسه طبیعی «عبارت است از نتایج افکار و قرایح و علایق و عواطف یک ملت که در طی قرون و اعصار، تنها برای بیان وجوه عظمت و نبوغ آن قوم به وجود آمده و مشحون است به ذکر جنگ ها و پهلوانی ها و جان فشانی ها و فداکاری ها و در عین حال از آثار تمدن و مظاهر روح و فکر مردم یک کشور در قرون معینی از ادوار حیات ایشان را در خود که معمولاً دارد از آنها به دوره پهلوانی تعبیر می شود و از این گونه منظومه های حماسی می توان ایلیاد و اُدیسه هُمر و رامایانا و مهابهاراتا متعلق به هندوان و شاهنامه فردوسی، گرشاسب نامه اسدی طوسی و... را نام برد.

حماسه مصنوع:

این نوع حماسه که تقلیدی از حماسه طبیعی است، مجموعه عوامل خود را از حماسه طبیعی وام می گیرد. در آفرینش حماسه مصنوعی، دیگر تمام افراد یک ملت دخالت ندارند، بلکه فقط یک شاعر آن را پدید می آورد و می سراید.

 حوادث غیرطبیعی نیز در این نوع حماسه، جنبه آرایش دارد و ساختگی است. این گونه از حماسه در حقیقت بازآفرینی حماسه است نه آفرینش آن.

در منظومه های حماسی مصنوع، شاعر با داستان های پهلوانی ثبت شده و معینی سر و کار ندارد، بلکه با نوآفرینی خود، داستان می سازد. در این گونه داستان ها شاعران، آزاد و مختارند تا با رعایت قواعد و قوانینی مربوط به شعر حماسی، هرگونه بخواهند موضوع داستان خویش را بیافرینند و تخیل خود را در آن دخیل سازند.

حماسه های مصنوع ادبیات فارسی، بیشتر از نوع حماسه های تاریخی یا مذهبی است، مانند: شاهنامه حضرت شاه اسماعیل سروده مولانا عبدالله هاتفی (م 927 هـ .ق) و شاهنامه قاسمی گنابادی، شاعر قرن دهم که به ترتیب به تقلید از شاهنامه فردوسی و اسکندرنامه نظامی گنجوی، در وصف پهلوانی ها و جنگاوری های شاه اسماعیل صفوی سروده شده است.

توضيحي درباره  كتاب  يا  كتاب  هاي  «حمله حيدري»

ديوان هايي با يك نام :

یکی از حماسه های مصنوعی و سنّتی حمله ی حیدری از باذل مشهدی ( م . 1124 ) است . شاعر در این منظومه به شرح زندگی و جنگ های پیامبر (ص) و علی (ع) تا شهادت آن حضرت در محراب مسجد کوفه پرداخته است . قسمتی از این منظومه را که توصیف نبرد حضرت علی(ع) با عمرو بن عبدود است می خوانیم شاعر تحت تأثیر حماسه های ملّی این حماسه ی دینی را با دخل و تصرّف در اصل موضوع و آرایش صحنه ی نبرد به شیوه ی شاهنامه سروده است .

دكتر علي اكبر ولايتي:

كتاب هاي تحت نام حمله حيدري متعدد هستند كه يكي از آنها همان است يعني حمله حيدري اثر طبع ميرزا محمد رفيع باذل مشهدي متوفي به سال ۴-۱۱۲۳ قمري در دهلي است كه البته وي اولين شاعري است كه دست به اين اقدام زد و نام كتاب هم از ابداعات ايشان است.ولي اين قدم مباركي كه توسط باذل مشهدي برداشته شدموجب شدبعضي ديگر از شعرا آن را دنبال كنند. لذا ديوان هاي متعددي تحت اين نام يا به صورت مستقل و يا به صورت مكمل كار باذل مشهدي سروده شد كه ذيلاً به آنها اشاره مي شود : 

۱. حمله حيدري اثر طبع ميرزاابوطالب فندرسكي معروف به ابوطالب اصفهاني از شاعران قرن دوازدهم كه در حقيقت ادامه و مكمل كار باذل مشهدي بود.
۲. تكمله حمله حيدري. شاعري به نام نجف با سرودن اشعاري در همين زمينه، دو بخش باذل مشهدي و ابوطالب فندرسكي را بهم وصل كرد و اين ۳ بخش يكي شد ، ابتدا در هند و سپس ايران به چاپ رسيد.
۳. حمله حيدري اثر ميرزا آزاد كشميري متوفي به سال ۱۱۳۴ به خواهش پسرعموي باذل مشهدي به سرودن حمله حيدري اقدام كرد و شايد هم ادامه كار باذل بود.
۴. حمله حيدري اثر صبا در عصر ناصر الدين شاه قاجار، شاعري به نام ميرزا آقا مصطفي افتخار العلماءمتخلّص به صبا دنباله اثر باذل را از خلافت حضرت علي (ع) تا پايان جنگ نهروان ادامه داد.
۵. حمله حيدري اثر مهدي علي خان عاشق هندي شامل غزوات حضرت امير عليه السلام
۶. حمله حيدري اثر ملابمانعلي راجي كرماني كه به نظر اساتيد و بزرگان ادب فارسي نظير دكتر ذبيح الله صفا جايگاه ممتازي دارد. ايشان حمله حيدري اثر ملابمانعلي را چنين توصيف كرده است:
« اگر اين كتاب را با حمله حيدري اثر باذل مقايسه كنيم، آن را از لحاظ استحكام الفاظ و زيبايي ابيات بهتر مي يابيم».

لغت نامه:

ابرش :

معنی در کتاب :

 اسبی که بر اعضای او نقطه ها باشد . در این جا مطلق اسب منظور است .

لغت نامه دهخدا :

ابرش].  اَ رَ ] (ع ص ، اِ) زیوری از زیورهای اسب . رخش . چپار. (منتهی الارب ). ملمع. اسب که نقطه های خرد دارد. (مهذب الاسماء). آنکه بر پوست نقطه های سفید دارد. (دستوراللغه ادیب نطنزی ). اسب که نقطه های سپید دارد مخالف باقی رنگ . اسبی که بر اعضای او نقطه ها باشد مخالف رنگ اعضا. (منتهی الارب ). اسبی که نقطه مخالف رنگ او بر او باشد. (برهان قاطع). اسب که موی سرخ و سیاه و سفید دارد. آنکه رنگ سرخ و سپید درهم آمیخته دارد. مونث : بَرْشاء. ج ، بُرْش :

یکی تیر برداشت از ترکشش 
بزد بر  بر  و    سینه   ابرشش                           (فردوسی)

ابرش] .  اَ رَ ](اِخ ) نام یکی از خوشنویسان خط عرب . (ابن الندیم)

فرهنگ معین :

(اَ رَ) [ ع . ] (ص .) 1 - اسبی که در پوستش لکه هایی غیر از رنگ اصلی اش وجود داشته باشد. 2 - زیوری از زیورهای اسب .

دستوری :

معنی در کتاب :

رخصت ، اجازه دادن

لغت نامه دهخدا :

دستوری. [  دَ ] (حامص مرکب ) وزارت . (یادداشت مرحوم دهخدا). وزیری : 
بدو گفت قیصر که جاوید زی 
که دستوری خسروان را سزی .

-(مرکب ) اجازه . اذن . رخصت و اجازت . (برهان ) (غیاث ). دستور. هوادة. (منتهی الارب ). اذن . (دهار) : اگر دستوری باشد بنده به مقدار دانش خویش ... بازگوید. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 398). قاضی را دستوری است که چنین مصالح بازمی نماید که همه را اجابت باشد. (تاریخ بیهقی ). ندیمان خاص او را [ محمدبن محمود در زمان حبس ] دستوری بود که نزدیک وی می رفتند. (تاریخ بیهقی ). بر در حجره سید عالم بایستاد در بزد آواز نرم در داد که السلام علیکم یا اهل بیت النبوة و معدن الرسالة دستوری باشد که درآیم . (قصص الانبیاء ص 234). در این موضع دبیر را دستوری است و اجازت که قلم بردارد و قدم درگذارد. (چهارمقاله ص 21.

گفت به دستوری درآییم یا به حکم ، گفت دستوری نیست اگر به اکراه می درآیید شما دانید. (تذکرة الاولیاء عطار)

- دستوری کاری افتاده بودن ؛ اجازه کاری صادر شده بودن : دستوری بازگشتن افتاده بود در وقت بتعجیل برفت [ التونتاش ] . (تاریخ بیهقی )
- با دستوری ؛ ماذون . مجاز.
- به دستوری ؛ با اجازه و رخصت . با اذن و موافقت

- بی دستوری ؛ بی اجازه 

- دستوری برکسی نوشتن ؛ به توزیع مالی ازو خواستن : گفت چون کار بونصر بدان منزلت رسید که بگفتار بوالحسن ایدونی بر وی دستوری نویسند زندان و خواری و درویشی و مرگ بر وی خوشتر. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 608).
فرهنگ معین :

(دَ) (اِ.) فرمان ، اجازه.

سهم :

معنی در کتاب :

ترس

لغت نامه دهخدا :

سهم[س َ ] (اِ) پهلوی «سهم » (ترس ، وحشت ) از «سم » پارسی باستان «چت - من » = ایرانی باستان «تراس - من » سَم از پارسی باستان «چه - من » = ایرانی باستان «چه من » = ایرانی باستان «ثراه - من » از «ثراه » آریایی «تراس » (لرزیدن - ترسیدن ). رجوع به نیبرگ ص 199 و به سهمگین و سهمناک شود. (از حاشیه برهان قاطع چ معین ). ترس . بیم .(برهان ) (فرهنگ رشیدی ). بیم . خوف . (غیاث ). ترس . بیم . هراس . هول . خوف . (ناظم الاطباء). هیبت

سهم . [ س َ] (ع مص ) قرعه زدن . (دهار). قرعه بردن . (تاج المصادر بیهقی ). || (اِخ ) صورتی است فلکی از صورشمالی . دارای پنج کوکب بین منقار دجاجه و بین نسر طایر در داخل کهکشان بزرگ . پیکان آن بسوی مشرق است . (فرهنگ فارسی معین ). || (اِ) آن تیر که بدان قمار کنند. ج ، اسهم ، سهام . (مهذب الاسماء). تیر قمار. (دهار). تیر قرع . ج ، سهام . (منتهی الارب ). تیر قرعه . (ناظم الاطباء). || تیر پیکان دار. (برهان ). تیر که از کمان رها کنند. (غیاث ). تیر. (فرهنگستان ) (دهار) (منتهی الارب ) (مهذب الاسماء)

شامل 57 اسلاید POWERPOINT


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
POWERPOINT_1805261_7727.zip1.5 MB

آخرین محصولات فروشگاه