فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت چگونه مي توانيم خانه اي با هواي سالم در شهري آلوده داشته باشيم

دانلود پاورپوینت چگونه مي توانيم خانه اي با هواي سالم در شهري آلوده داشته باشيم

نياز هاي اوليه انسان :

هوا

آب

غذا

جهت حفاظت از محیط زیست گرچه مسئله ای جهانی است، می توان آن را از سطحی کوچک تر آغاز کرد؛

محیط خانه

محيط اداره

روستا

شهر

رودخانه و دریاچه

كشور

با شروع فصل سرما و اوايل پاييز مردم با بستن پنجره ها و افزايش گرماي داخل ساختمان سعي در ايجاد محيطي با آسايش بيشتر و صرفه جويي انرژي مصرفي دارند .
اين اتفاق در دهه 70 ميلادي كه دنيا با بحران انرژي روبرو شد شكل گرفت . مردم و سازندگان ساختمانها بدليل اينكه مي خواستند هزينه هاي خود را پايين بياورند با بستن راههاي نفوذ و برون رفت هوا ، هرچه بيشتر راههاي ارتباط با هواي بيرون را كمتر مي كردند .
پنجره هاي دو جداره ، عايقهاي حرارتي و درزگير ها از مواردي بود كه براي كمتر كردن اين ارتباط ساخته و استفاده مي شد.
›پس از آن بتدريج با مشكلاتي از قبيل خارش چشم بيني و گلو  ، مشكلات پوستي ، خستگي و خواب آلودگي ، مشكلات تنفسي ، سردرد و علايم مربوط به آلرژي مواجه شدند كه دليل آن برايشان روشن نبود .
مشكلات اين ساختمانهاي بيمار به جايي رسيد كه پس از بررسي دريافتند كه هواي داخل اينگونه ساختمانها 3 تا 10 برابر از هواي بيرون آلوده تر مي باشد.
حال ببينيم ما چند ساعت در شبانه روز را در هواي بسته سپري مي كنيم.
هوای داخل ساختمان اداره ها و مدارس که کارمندان و دانش آموزان مدت زمان قابل توجهی از روز را در آن فضا می گذرانند به طور روز افزون آلوده به آلاينده ها و کمبود اکسیژن است .
صرف نظر از اماکن فوق منازل را نباید فراموش کرد، زنان که بیشترین مسئولیت را در کارهای منزل بر عهده دارند، اکثرآ در معرض دود و دیگر آلاینده های درون ساختمان ها قرار دارند و در برابر آلودگی ها آسیب پذیر هستند
 
عوارض و بيماريهاي مربوط به آلوده بودن هوا:
ناراحتی های دستگاه تنفسی، و کاهش ظرفیت ششی،
ناراحتي هاي قلبی، ضربان شدید قلب، سکته قلبی
ناراحتي هاي چشمی، بيني ، گلو
آلرژی
حساسيتهاي شيميايي
اشكال در تمركز
 آسم
سوزش ريه ها
برونشیت و التهاب ریوی،
احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد
ضریب هوشی کودکان را پایین می آورد.
سر درد ،
عفونت قسمت های دستگاه تنفس،
ضعف و خستگي
سرگیجه ،
گلودرد ،
خارش چشم ،
سرما خوردگی ،
حساسیت ،
آنفلوانزا ،
تهوع ،
اختلال در انتقال اکسیژن به بافت های بدن
تا جايي كه سازمان حفاظت محيط زيست امريكا  (EPA)آلودگي هواي داخل ساختمانها را يكي از 5 مورد تهديد كننده سلامت جامعه مي داند.
بنا بر آمارهای موجود جهانی سالانه 2/5 میلیون نفر در دنیا در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند که در این میان بیشترین میزان مرگ و میر ها به علت آلودگی هوا در فضاهای بسته مانند خانه است.
›به طوری که از بین افرادی که در سال گذشته میلادی جان خود را به علت آلودگی هوا از دست داده اند، حدود 80% آنها به طور مستقیم و غیرمستقیم تحت تآثیر آلودگی های داخل ساختمان ها جان خود را از دست داده اند .
مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا، چهار برابر مرگ و میر ناشی از ایدز است.
 
درخانه بايد هوا جريان داشته باشد:
بستن پنجره‏ها در تمام طول روز به هيچ وجه توصيه نمي‏شود. منوکسيدکربن يکي از آلاينده‏هاي خطرناک در هواي خانه است که در اثر احتراق در وسايل گازسور مانند بخاري و شومينه ايجاد مي‏شود، توصيه مي‏شود براي پيشگيري از مسموميت با منوکسيدکربن روزي چند بار پنجره‏ها باز شود تا هوا در خانه جريان پيدا کند.
هوای تمیز در خانه در سلامت افراد خانه تاثیر زیادی دارد.
پس چرا در شرايط آلودگي هوا اعلام مي كنند كه افراد آسيب پذير مانند كودكان و سالمندان از خانه بيرون نيايند و تردد كمتري در محيط هاي خارجي داشته باشند؟
شايد به نظر عجيب بيايد كه چرا هواي داخل كه با فضاي آلوده بيرون ارتباط كمي دارد به اين اندازه آلوده است ؟
شايد به نظر بيايد كه با توجه به اينكه ما در منازل يا محل كار از منابع آلودگي كه يكي از مهم ترين آنها وسايل نقليه هستند فاصله داريم و قاعدتا هر چه از منبع آلودگي فاصله داشته باشيم بدليل اينكه غلظت آلودگي پايين مي آيد پس با آلودگي كمتري مواجه هستيم پس با هواي سالم تري مواجه هستيم .
شايد در ابتدا تفكر درستي به نظر بيايد ولي زماني كه دقيق تر شويم مي بينيم كه يكي از موارد سلامت هوا گردش مناسب هوا  و تهويه در يك محيط است كه در اينگونه فضاهاي بسته كمتر وجود دارد  .
ولي تنها اين دليل نيست كه هواي به مراتب بدتري را در اينگونه ساختمانها تجربه مي كنيم . علت مهم ديگر استفاده از مبلمان و وسايل  و مواد مصنوعي استفاده شده در ساختمانها و موارد شيميايي ديگري است كه لازمه زندگي امروزي شده و در تمامي ساختمانها يافت مي شود.
حال چه كار مي توان كرد ؟ آيا مي توان در زندگي امروزي از اينگونه وسايل استفاده نكرد ؟
ابتدا آلاينده هاي هوا را بررسي مي كنيم ، آيا غير از آلوده كننده هاي هواي فضاي باز مانند دي اكسيد كربن و مونوكسيد كربن و  ....آلاينده هاي ديگري نيز در فضاي داخلي وجود دارد ؟
طبق بررسي هاي بعمل آمده انواع آلودگي در فضاهاي بسته وجود دارند  كه تعداد آنها به بيش از 40 نوع  مي رسد و عمده ترين آنها علاوه بر دود سيگار و دي اكسيد كربن و مونوكسيد كربن عبارتند از بنزن ، فورمالدئيد و تري كلورو اتيلن
در راستاي بررسي منابع ايجاد آلودگي هاي فوق به منابع انتشاري برخورد مي كنيم كه بسيار عادي در زندگي روزمره خود از آنها استفاده مي كنيم كه به تفكيك راجع به آنها صحبت مي نماييم .
بنزن آلاينده ايست كه متصاعد مي شود از بنزين ، جوهر ، روغن ها ، پلاستيك ها مخصوصا رنگي ، رزين و لاستيك ، پاك كننده ها ، موارد داروئي و وابسته به دارو سازي و رنگ
بنزن ماده شناخته شده ايست براي تحريك پوست و چشم ها  و مشكلات پوستي مانند خشكي پوست و التهاب آن ،همچنين در ايجاد مشكلات جنيني براي خانمهاي باردار و عامل اختلالات كروموزوم و بعلاوه از جمله موارد موثر در سرطان خون و بقيه موارد سرطانزايي است .
همچنين برخي موارد باعث سر گيجه ، ضعف و سستي و خواب آلودگي ، سردرد و حالت تهوع ، تيرگي ديد ، بيماريهاي تنفسي ، لرزش و تپش قلب نامنظم ، مشكلات كبد و كليه ، سكته و عدم هوشياري و تمركز مي شود.
در تست حيواني استنشاق بنزن باعث ايجاد آب مرواريد و بيماريهاي خون و مشكلات غدد لنفاوي مي شود .
مشكلات مزمن در شرايطي كه ميزان كمي از بنزن در هوا وجود دارد باعث سردرد و كم اشتهايي ، خواب آلودگي و اضطراب و اختلالات رواني و مشكلاتي در سيستم گردش خون و مشكلات مغز استخوان مي گردد.
فرمالدئيد ماده شيميايي است كه كه از خرده هاي چوب و چوب فشرده ، نئوپان و عايق فوم و محصولات كاغذي و پاكت هاي خريد ، پارچه ها و دستمال كاغذي كه با رزين هاي UF   آغشته شده اند . همچنين بافتهايي مانند موكت و فرش  ، دود سيگار و سوخت آشپزي مانند گاز طبيعي و نفت سفيد از منابع انتشار دهنده فرمالدئيد هستند
مشكلاتي كه فرمالدئيد ايجاد مي كند شامل سردرد و تنگي نفس و همچنين سرطان گلو و حنجره مي باشد.
تري كلورواتيلن از ديگر آلاينده هاي محيط است كه در فلزات روغن كاري شده همچنين از عطر ها و تميز كننده ها و جوهر هاي رنگي ، لاك الكل ،روغن ها ، رنگ جلا ، عطر ها تميز كننده ها و چسب و رنگها ايجاد مي شود.
يكي از مواردي است كه مولد سرطان كبد و بيماريهاي مربوط به كبد مي شود.
پس با اينهمه آلودگي كه در محيط هاي داخلي وجود دارد چه بايد كرد
خبر خوشي كه وجود دارد اين است كه مي توان در اين مورد كاري انجام داد .
خوشبختانه خداوند براي تمام مشكلاتي كه ما خود براي خودمان ايجاد مي كنيم راه حلي گذاشته است و فقط كافيست كه راه حل را كشف نماييم .
همه ما شنيده ايم كه گياهان دي اكسيد كربن را به اكسيژن تبديل مي كنند . از دهه 70 و 80 ميلادي روي اين مورد تحقيقات زيادي انجام شد كه همچنان نيز ادامه دارد  و به اين نتيجه رسيدند كه گياهان علاوه بر قابليت فوق ،  توانايي حذف آلاينده هاي مضر فوق را نيز دارا مي باشند .
موردي كه بسيار مهم است اينست كه تنها برگ گياهان در تصفيه هوا موثر نيستند كه تمامي اندام گياه مانند ساقه و ريشه و حتي ميكروارگانيسم هاي داخل خاك هم به اين مهم مشغولند.
بررسي‏ها نشان داده است که گل و گياهان آپارتماني مي‏توانند کيفيت هوا را بهتر ‏کنند. در واقع گياهان آپارتماني قادرند 87 درصد سموم هوا را طي 24 ساعت از بين ببرند. براي تميز نگه داشتن هواي خانه‏اي با مساحت 170 مترمربع تعداد 15 تا 18 گياه آپارتماني توصيه مي‏شود.
گياهان آپارتماني در كاهش ميزان گاز ازن كه يكي از مهم‌ترين گازهاي آلوده كننده هوا است نيز نقش دارند. تحقيقات پژوهشگران دانشگاه پنسيلوانيا نشان داده است‌، گياهان آپارتماني سطح ازن در فضاهاي بسته را کاهش مي‏دهند.
با قرار دادن يک يا دو گياه مي‏توان هواي يک اتاق را تازه نگه‏داشت و براي مساحت 9 مترمربع حداقل يک گياه آپارتماني لازم است  
گیاهان می‌توانند بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد آلودگی هوا را به خود جذب کرده و هوا را کاملا تصفیه کنند
موردي كه حائز اهميت مي باشد اين است كه آيا تمامي گياهان اين قابليت را دارا مي باشند يا هر گياهي براي جذب و دفع يك نوع آلاينده مفيد است؟
با بررسي گياهان و نقش آنها درتصفيه هواي داخل چندين گياه نقش برجسته تري داشتند كه درزير به اسامي آنها اشاره مي كنيم .
 
شامل 50 اسلاید POWERPOINT

اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
clean_air_in_polluted_urban_1791029_2215.zip987k

آخرین محصولات فروشگاه