فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت بررسی رابطه بین ابعاد مدیریت دانش و مزیت رقابتی

دانلود پاورپوینت بررسی رابطه بین ابعاد مدیریت دانش و مزیت رقابتی

چکیده مقاله:

امروزه مدیریت دانش به عنوان راهبردی برای بهبود رقابت پذیری سازمانی به شمار می آید.
هدف این مقاله: شناسایی رابطه بین ابعاد مدیریت دانش و ابعاد مزیت رقابتی شرکتها
بدین منظور ادبیات موجود در مورد مدیریت دانش و مزیت رقابتی و همچنین راهبردهای تجاری مورد بررسی قرار گرفته و مفاهیم راهبردی و مدیریت دانش ارائه شده است.
این مقاله یک روشی نوآورانه در ایجاد مدلی از رابطه بین مدیریت دانش و مزیت رقابتی ارائه می کند.
در راستای مدل ارائه شده پنج پیشنهاد نیز ارائه شده است.
 
سوالات تحقیق:
آیا رابطه ای بین مدیریت دانش و مزیت رقابتی سازمان ها وجود دارد؟
آیا رابطه ای بین ابعاد مدیریت دانش و ابعاد مزیت رقابتی وجود دارد؟
--------
در سال 1597 فرانسیس بیکن بیان کرد که دانش قدرت است(Barclay, 2000).
امروزه دانش به عنوان یک دارایی راهبردی برای سازمان ها به شمار می آید، ولی در عین حال مدیریت و ارزیابی آن مشکل می باشد(Shepard, 2000).
بهترین روش برای موفقیت رقابتی در بازار جهانی از طریق برنامه ریزی، بهبود و ارتقای توانایی های رقابتی به دست می آید.
لازم به ذکر است نحوه عمل یک شرکت، صنعت یا سازمان در کسب و به کار بردن دانش می تواند یک عامل رقابتی کلیدی باشد(anonymous, 1995, 19).
مدیریت دانش یک سازمان تنها هنگامی که با تصمیمات راهبردی مرتبط باشد، می تواند پتانسیلی برای ایجاد ارزش معنی دار به وجود آورد. مدیریت دانش آخرین راهبرد در افزایش رقابت پذیری سازمانی می باشد(bell & Jackson, 2001).
استفان دنیینگ (Stephen Denning) می گوید چگونه یک سازمان بروکراتیک بزرگ، دانش را به دست آورده و آن را به کار برده و راهبرد را به طور کامل تغییر می دهد.
 اخیرا مفهوم دانش سازمانی به عنوان یک دارایی راهبردی ارزشمند بسیار رایج شده است(Zack, 1999)
تلاش های مدیریت دانش در درجه اول بر روی توسعه کاربردهای جدید فن آوری اطلاعات تمرکز دارد.
همچنین رابطه بین دانش و راهبردهای تجاری مورد تاکید قرار گرفته است.
 
مدیریت دانش:
داونپورت و همکارانش از دانش به عنوان ترکیبی از مفهوم انسانی و اطلاعات قابل پیگیری نام برده اند(Davenport & Prusak, 1998)
سانچز(Sanchez, 1996) دانش را به عنوان توانایی بهره برداری از دارایی ها و امکانات، با یک روش مطمئن، برای دسترسی به هدف تعریف کرده است.
(Davenport and Prusak, 1998) دانش را به عنوان ترکیبی از تجربه ها، ارزش ها، اطلاعات مربوطه و تخصص تعریف کرده اند که چارچوبی برای ارزیابی و ادغام تجربه ها و اطلاعات جدید ارائه می دهد.
تعریف دانش به خاطر تفسیر های چندگانه از آن سخت می باشد(Choi, 2000).
مدیریت دانش به عنوان روش های سیستماتیک برای کشف، فهمیدن و استفاده از دانش برای خلق ارزش کاربرد دارد(O dell, 1996).
مدیریت دانش روش دسترسی به تجربه، دانش و تخصص می باشد که باعث ایجاد توانایی های جدید، توانایی عملکرد بالاتر، تشویق نوآوری و افزایش ارزش مشتری می شود(Beckman, 1997 )
مدیریت دانش راهبردی است که مزایای فکری یک سازمان را، چه اطلاعات ثبت شده و چه استعداد اعضایش، به بهره برداری بالاتر تبدیل می کند، مدیریت دانش در شرکت ها به مدیران و کارکنان می آموزد بهره وری خود را در گروه بالا ببرند(Murray, 1998)
مدیریت دانش راهبردی فکری می باشد که دانش مفید را برای هدایت افراد در زمان مناسب ارائه می دهد و همچنین حاوی روش هایی است که باعث افزایش عملکرد سازمان می شود(American Productivity Quality Center, 1999).
 
مزیت ها و اهداف مدیریت دانش:
جلوگیری از افت دانش
بهبود تصمیم گیری
انعطاف پذیری و انطباق پذیری
مزیت رقابتی
توسعه دارایی
افزایش ارزش محصول
مدیریت مشتری
بکار گیری سرمایه گذاری ها در بخش سرمایه انسانی.
 
مدلها و چرخه های مدیریت دانش:
1- ایجاد (خلق) دانش
2- اعتبار بخشی به دانش
3- ارائه دانش
4- تسهیم دانش
4- تسهیم دانش
 
مدیریت دانش  و مزیت رقابتی:
رهبران تجارت های جهانی به صورت فزاینده بر این دیدگاه باور دارند که دانش سرمایه های انسانی از مهم ترین قابلیت ها و شایستگی های سازمانی می باشد و شاید بتوان گفت پایه و ریشه تمام مزیت های رقابتی به شمار می رود(Hitt, Hoskisson, 2005)
ما وارد عصری شده ایم که مزیت رقابتی تنها از دستیابی به اطلاعات حاصل نمی شود، بلکه از طریق ایجاد و اکتساب دانش جدید دست یافتنی است (Davenport, 1997, 149-158)
احتمال دست یابی به مزیت رقابتی استراتژیک در قرن 21 برای سازمان هایی می باشد که این مهم را درک کرده باشند که بقای آنها وابسته به توانایی تسخیر هوشمندی، زیرکی، انتقال آن به دانش قابل استفاده و انتشار سریع آن در سطوح سازمانی می باشد(King, 2003)
اندیشمندان زیادی(Nonaka, 1996, Grant,1996, Zack, 2000, Porter, 1991, Barney, 1991, Watson, 2003, عقیده دارند که تنها منبع خلق مزیت رقابتی پایدار، دانش است.
 
دانش به عنوان یک مزیت رقابتی:
امروزه نیاز کلیدی برای موفقیت شرکت ها در این محیط رقابتی تشخیص چگونگی حفظ مزیت رقابتی و حمایت از آن است. شرکت ها برای توسعه و بهره برداری از مزیت رقابتی خود باید دارای قابلیت هایی باشند که بتوانند برای ایجاد منابع کمیاب، ارزشمند و تقلید ناپذیر به کار روندbarney, 1995.
در این رابطه، تئوری مبتنی بر منابع چنین اظهار می کند که قابلیت ها و منابع یک شرکت رشد و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار می دهدPenrose, 1959; barney, 1995; Mahoney and Pandian, 1992,
محققان این ایده، مزیت رقابتی پایدار را به منابع ارزشمند، جایگزین ناپذیر و غیر قابل تقلید نسبت می دهند. barney, 1995; Wernerfelt, 1984
ورنرفلت(1984) نشان داد منابع شامل دارایی های عینی و غیر عینی هستند که تقریبا برای همیشه توسط شرکت تصرف شده اند.
منابع و قابلیتهایی که ارزشمند، کمیاب، جایگزین ناپذیر و غیر قابل تقلید هستند، دارای توانایی های رقابتی منحصر به فردی بوده و بنابراین مزیت رقابتی پایداری را ایجاد می کنند. (Barney, 1995)
منابع غیر عینی برای ایجاد مزیت رقابتی نسبت به منابع عینی محتمل تر هستند. مخصوصا منابع ویژه غیر عینی مانند دانش باعث می شوند ارزش عوامل تولید در شرکت ها افزایش یابدHitt et al, 2001
 
شامل 60 اسلاید POWERPOINT

اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
POWERPOINT_1785050_4072.zip1.6 MB

آخرین محصولات فروشگاه