فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت بیماری های منتقله از طریق آب

دانلود پاورپوینت بیماری های منتقله از طریق آب

به دلیل اینکه  آب نقش اساسی در بقای زندگی انسان دارد  در صورت  آلوده  بودن توانایی  زیادی  برای  انتقال  انواع  گوناگون از بیماریهاو امراض را نیز دارد .این بیماریها بوسیله باکتریها ، ویروس ها،پروتوزوئرها و کرمها در انسان ایجاد میشوند.منابع و مخازن آب از جمله رودخانه ها ، کانال آب ها ،دریاچه ها و سد ها به ویژه در  مناطق گرمسیر  زمینه را  برای رشد  میزبانهای  واسط  ،انگلها و ناقلایی مانند پشه ها و سایر گزنده ها فراهم می سازند.
 طبق برآوردهایی که در یک گزارش سازمان بهداشت جهانی منتشر  شده ،  از هر  ۱۰‬بیماری  در  جهان ، یک بیماری به دلیل آب ناسالم است و شش درصدمرگ و میرهادر سراسر جهان از آب ناسالم ناشی می‌شود.
 این سازمان تخمین می‌زند که ‪ ۹/۱‬درصد بیماری هایی که هر سال گزارش می‌شودبر اثر مشکلات مرتبط با آب باشد.
 در کشورهای توسعه یافته ، کمتر از یک درصد مرگ و میرها بر  اثر آب ناسالم است و در کشور های در حال توسعه این آمار به متوسط  هشت درصد می‌رسد .
 آمار نشان می‌دهد که عرضه آب ناسالم عامل ‪ ۲۲‬درصد بیماری‌ها در افراد زیر ‪ ۱۴‬سال و یک چهارم مرگ و میر افراد جوان است.

بیماری های منتقله از آب شامل:
1-وبا
2-هپاتیت A
3-هپاتیت E
4-شیگلا
5-ژیاردیاز
6-حصبه یا تیفوئید
7-لپتو سیپروسیس
8-شیستوزوما
 9-کرم آسکاریس
10-کیست هیداتیک
11-آمیب هیستولیتیکا

1-وبا:
 وبا یکی از بیماریهای واگیر عفونی است که فقط در انسان ایجاد بیماری می‌کند. عامل بیماریزایی وبا یک باکتری به نام ویبریو کلرا است و این بیماری در اثر سم تولید شده از این باکتری که در روده کوچک تکثیر می‌یابد،ظاهر می‌شود .عامل بیماری مدت زیادی در آب زنده می‌ماند و در مناطقی که سطح آبهای زیر زمینی آن بالا است، بیشتر شایع است و بیشتر عامل بیماریزا از طریق مدفوع و فاضلاب قابل انتقال است.

علائم بالینی بیماری وبا دو مرحله است:

مرحله تخلیه ای :
بیمار ناگهان دچار اسهال آبکی ، پرفشار و بدون درد می‌شود و اندکی بعد استفراغ روی می‌دهد. در موارد شدید ممکن است حجم مدفوع از 250 سی‌سی به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در 24 ساعت بیشتر شود و بیمار تا 40 بار در روز مدفوع داشته باشد.
 مرحله روی هم خوابیدگی عروق (کلاپس):
به زودی به علت کم شدن آب بدن ، بیمار وارد این مرحله می‌شود. با از دست دادن 5 - 3 درصد وزن طبیعی بدن ، تشنگی و با کاهش 8 - 5 درصد وزن بدن ، ضعف و سرگیجه دیده می‌شود. کاهش بیش از 10 درصد وزن بدن ، منجر به ترشح کم ادرار و گاهی قطع کامل ادرار ، نبض ضعیف ، چشمهای گود رفته ، پوست چروکیده ، شکم فرورفته ، گرفتگی عضلانی به علت اختلالات در میزان الکترولیتهای بدن و در شیر خواران فرورفتگی ملاج و در نهایت خواب آلودگی و مرگ می‌شود.

راههای انتقال :
تماس مستقیم: 
این بیماری به ندرت از طریق دستهای آلوده، تماس با مواد مدفوعی و استفراغ بیماران ، ملحفه و لوازم آلوده منتقل می‌شود.
تماس غیر مستقیم :
از طریق آب آلوده به مدفوع انسان ، منابع آب حفاظت نشده ، غذای آلوده ، سبزیجات و میوه‌های آلوده و یا شسته شده با آب آلوده ، شیر آلوده و بستنی تهیه شده از منابع غیر مطمئن.

پیش گیری:
 چون بیماری بیشتر از طریق آب آلوده شیوع می‌یابد، سعی کنیم برای نوشیدن آب ، شستشوی ظروف ، خوردن سبزیجات از آب لوله کشی کلردار استفاده کنیم،در غیر این صورت آب را بجوشانیم و پس از سرد شدن مصرف کنیم.
سبزیجات و میوه‌ها را قبل از مصرف با محلول پرکلرین گندزدایی و پس از شستن با آب سالم مصرف کنیم.از خوردن ماهی خام یا کم پخته که از آب آلوده گرفته شده، اجتناب کنیم.ضمنا بالا نگه داشتن اسیدیته معده و کم بودن رطوبت برای پیش گیری موثر هستند.
در اغلب  بیماران  مبتلا به  وبا ، تنها درمان  با  O.R.S کافی است . در موارد دهیراتاسیون  شدید ، بمنظور پیشگیری از بروز  شوک ،نارسایی  کلیه  و  مرگ  در  ابتدا  می بایست مایعات و الکترولیتهای از دست رفته را  با محلولهای وریدی جبران کرد.

2-هپاتیتA :
این بیماری ویروسی شیوع جهانی داشته و پیش بینی میشود سالیانه 4/1 میلیون نفر در جهان را مبتلا کند.در بررسی که توسط cdc در سال 1997 انجام گرفت موارد علامت دار هپاتیت a در همان سال 90000 نفر ( شامل 100 مورد مرگ و میر ) و موارد بدون علامت 8001 نفر تخمین زده شد.
 هپاتیت A عمدتاً از طریق دهانی – مدفوعی منتقل شده و در مناطقی که دارای وضعیت اجتماعی – اقتصادی پایینی هستند شیوع بیشتری دارد .
 Outbreak های این ویروس در افراد یک جامعه به علت آب آلوده میتواند ایجاد شود.

انتقال ویروس هپاتیت A:
 تماس فرد با فرد
 تماس با آب با غذای آلوده
 غذاهای دریایی خام یا کم پخته
 انتقال از طریق تزریق خون
 کارکنان مراکز سالمندان یا سایر مراکز عمومی بیش تر در خطر هستند

 پیش گیری:
 1-کاهش فقر
 2-ارتقاء فرهنگ
 3-آموزش بهداشت
 4-تصفیه مناسب آب
 5-دفع صحیح فاضلاب

3-هپاتیت E:
 اولین بار در سال 1955 یک اپیدمی هپاتیت اتفاق افتاد که در آن  حداقل  30000 بیمار  مبتلا  به زردی شدند و بررسیهای کامل تر نشان  داد که  این  اپیدمی  توسط ویروس جدیدی غیر از A  بوده که هپاتیت   E نامگذاری شد . امروزه ویروس هپاتیت  E شایعترین علت  اپیدمی های هپاتیت دهانی – روده ای میباشد.
 شایعترین راه انتقال این ویروس از طریق آب آلوده شده توسط مدفوع فرد مبتلا است.
راه پیش گیری این ویروس شبیه نوع A است.

4-شیگلا:
 شيگلوزيس يكي از موارد بيماريهاي منتقله ازآب و غذا مي باشد،كه توسط باسيل شيگلا ايجاد مي شود.
این باسیل از طريق غذا، آب ، تماس فردبه فرد و مدفوع – دهاني و حشرات منتقل مي شود.
دوز آلوده كننده اين باكتري پايين و حدود 200 تا 10 ارگانيسم مي باشد. اين باكتري تمامي گروههاي سني بويژه كودكان شش ماهه تا 10 سال را در بر مي گيرد .

شامل 40 اسلاید POWERPOINT


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,300 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Waterborne-diseases_1778397_9569.zip397.1k

آخرین محصولات فروشگاه