فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت تزريق پلاستیک

دانلود پاورپوینت تزريق پلاستیک

امروزه پلاستیک ها برای ساخت انواع وسایل مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه مهندسان و طراحان، پلاستیک ها را به دلیل داشتن خواص متنوع، در مقایسه با سایر مواد مورد توجه ویژه قرار می دهند. این خواص عبارتند از: سبکی، استحکام، انعطاف پذیری، مقاومت در برابر خوردگی، رنگ پذیری، شفافیت، سهولت شکل پذیری و طیف وسیعی از روش های شکل دهی برای پلاستیک ها وجود دارد.

یکی از مهمترین و پرکاربردترین روشهای شکل دهی پلاستیک و تولید محصولات پلاستیکی درصنایع شیوه تزریق پلاستیک است که از آن برای تولید انبوه قطعات پلاستیکی یکسان استفاده می شود.

 تعریف پلاستیک:

برای تعریف پلاستیک باید ابتدا به تعریف پلیمرها پرداخت. پلیمر ماده ی خالصی است که از طریق واکنش های مختلف شیمیایی حاصل می شود. پلیمر به ندرت به صورت خالص مصرف می شود. در صنعت غالبا از ترکیب پلیمرها و مواد افزودنی برای ساخت قطعات مختلف استفاده می شود. به این ترکیبات اصطلاحا پلاستیک گفته می شود.

مواد افزودنی به پلیمرها عبارتند از:

1- مواد پرکننده

2- مواد به تاخیر اندازنده اشتعال

3- روان کننده ها

4- رنگدانه ها

5- استحکام دهنده ها

6-  پایدار کننده ها

7- مواد ضد بار ساکن

مواد پر کننده:

بعضی پرکننده ها مانند مواد معدنی به شکل الیاف کوتاه یا پولک مانند، خواص مکانیکی پلاستیک ها را بهبود می بخشند. از برخی دیگر از مواد دیگر موسوم به حجم دهنده ها برای تهیه حجم بزرگی از پلاستیک ها از مقدار کمی رزین استفاده می شود.

مواد به تاخیر اندازنده اشتعال:
از این مواد برای ساخت کلیه مواد پلاستیکی و لاستیکی استفاده می شود، زیرا مواد پلیمری بسیار اشتعال پذیر هستند.

مواد روان کننده:

موادی مانند استارات کلسیم باعث کاهش ویسکوزیته پلاستیک مذاب می شود و در نتیجه شکل پذیری آن را ساده تر می کند.

رنگدانه:

موادی هستند که برای ایجاد رنگ های گوناگون در پلاستیک ها به کار می روند.

مواد پایدار کننده:

پایدار کننده ها از فساد و تخریب پلیمرها در مقابل عوامل محیطی جلوگیری می کنند، مانند مواد ضد اکسایش که به پلاستیک هایی مانند پلی اتیلن و پلی استایرن اضافه می شوند.

مواد ضد بار ساکن:
بسیاری از پلیمرها به دلایل نارسایی، بار ساکن در خود انبار می کنند. افزودن این مواد رطوبت هوا را به سطح پلاستیک ها جذب و در نتیجه خواص هدایت الکتریکی آن را اصلاح کرده و احتمال ایجاد جرقه یا تخلیه الکتریکی را کاهش می دهد.
 
انواع پلاستیک ها:
1- گروه ترموپلاست یا گرما نرم
2- مواد ترموست یا باکالیت یا گرما سخت
 
گرمانرم ها:
این دسته از مواد پلاستیکی دارای زنجیره های دراز مولکولی هستند که با نیروی ضعیف واندرولسی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. وقتی به این مواد حرارت داده می شود، نیروهای بین مولکولی ضعیف می شود به طوری که ماده نرم و انعطاف پذیر شده و سرانجام در اثر افزایش دما به حالت مذاب در می آیند. هنگامی که این دسته از مواد سرد می شوند دوباره به حالت جامد در می آیند. نرم شدن ماده در اثر گرم کردن و جامد شدن در اثر سردکردن را می توان بارها و بارها تکرار نمود، این مشخصه مهمترین ویژگی مواد گرمانرم است و پایه بسیاری از روشهای متداول شکل دهی می باشد. پلی اتیلن (PE)، پلی وینیل کلراید (PVC)، پلی کربنات (PC) و پلی پروپیلن (PP) مثال هایی از مواد گرمانرم هستند. مواد گرمانرم خود نیز به دو دسته، بلوری (منظم) و بی شکل (آمورف یا نامنظم) تقسیم می شوند.
 
گرما سخت ها:
پلاستيکهای گرماسخت با واكنش شيميايى دو مرحله اى تهيه مى شوند. در اولين مرحله، مولكولهاى دراز زنجيرگونه اى، شبيه آنچه براى پلاستيكهاى گرمانرم ذكر شد، تشكيل مى شود كه همچنان قابليت انجام واكنش دیگرى را دارند. مرحله دوم واكنش يعنى ايجاد اتصالات عرضى بین زنجیرها در خلال عمليات قالبگيرى و در اثر اعمال حرارت و فشار صورت مى گيرد. قطعه حاصل پس از سرد شدن سخت به نظر مى رسد، در حالى كه از نظر ساختمانى شبكه مولكولى متراكمى در آن ايجاد شده است. در مرحله دوم واكنش، زنجيرهاى دراز مولكولى با پيوندهايى قوى به يكديگر متصل مى شوند و ماده نمى تواند در اثر حرارت، دوباره نرم و روان شود. اگر حرارت دادن افزايش يابد، ماده تخريب مولكولى شده و به ذغال تبدیل مى شود.
 
شکل دهی پلاستیک:
عملیات حرارت دادن، شکل دادن و خنک کردن ممکن است مانند تولید لوله به روش اکستروژن و بدون وقفه انجام شود و یا ممکن است طی مراحلی ناپیوسته، زمانگیر وتکرار شونده، مانند عملیات تولید تلفن خانگی، به روش قالب گیری تزریقی صورت پذیرد. انتخاب هر روش به چگونگی شکل نهایی و گرما نرم یا گرما سخت بودن ماده بستگی دارد.
 
انواع روش های شکل دهی پلاستیک ها:
1- فرآیند اکستروژن (Extrusion)
2- قالبگیری تزریقی (Injection molding)
3- ترموفورمینگ (Thermoforming)
4- قالبگیری چرخشی (Rotational molding)
5- قالبگیری بادی (Blow molding)
6- قالبگیری فشاری (Compression molding)
7- تولید فیلم (Film process)
 
فرآیند اکستروژن (extrusion):
مکانیزم کلی اکستروژن عبارت است از یک مارپیچ که حرکت خود را از یک موتور و گیربکس می گیرد و در سیلندری که به وسیله گرمکن های خا رجی گرم می شود حرکت می کند. مواد پلاستیکی بصورت دانه از طریق قیف به داخل دستگاه هدایت می شوند. پس از ذوب شدن، مواد با فشار از درون فرم قالب عبور کرده و به مرور سرد می شود تا شکل فرم قالب را به خود بگیرد.
اشکال مختلف قطعات پلاستیکی در حالت های تو خالی و توپر را می توان با استفاده از این روش به طور پیوسته تولید کرد. به طور مثال انواع سیم ها، میله ها، لوله ها و ورق های پلاستیکی توسط این روش ساخته می شوند.
 
 قالبگیری تزریقی (Injection molding):
اصول قالبگیری ترزیقی بسیار مشابه فرایند اکستروژن می باشد. به این ترتیب که ماده گرما نرم به شکل خاکه یا دانه از طریق قیف تغذیه به محفظه اکسترودر هدایت و در آنجا حرارت دیده و ذوب می شود. سپس با عبور از افشانک، با فشار به داخل قالب نسبتا سردی رانده می شود که دو نیمه اش کاملا به یکدیگر جفت شده است. پس از گذشت زمان مناسب و لازم برای منجمد شدن پلاستیک، قالب باز شده و قطعه کار از داخل آن خارج می شود. اما بر خلاف فرایند اکستروژن، قالبگیری تزریقی به صورت پیوسته انجام نمی گیرد.
 
 ترموفورمینگ (Thermoforming):
هنگامی که صفحه ای از جنس مواد گرما نرم حرارت داده شود نرم و منعطف شده و شکل قالب را به خود می گیرد. این روش برای ساخت قطعات پلاستیک در دهه 1950 ابداع شد. اما محدودیتهایی نظیر توزیع ناموزون ضخامت جداره و دیگر زواید متفرقه، استفاده از آن را در مصارف ساده بسته بندی منحصر کرد. اما در سالهای اخیر، پیشرفتهای خوبی در طراحی دستگاههای مربوطه و مواد مصرفی صورت گرفته است. امروزه علاوه بر مصارف عمده آن در تهیه اقلام بسته بندی، طیف وسیع دیگری از محصولات پلاستیکی به این روش ساخته می شوند. مانند پنجره هواپیما، انواع وسایل تبلیغاتی، سپر اتومبیل، محل قرار گرفتن موتور، مخزن بنزین و ...
 
 قالبگیری چرخشی (ROTATIONAL MOLDING):
قالبگیری چرخشی برای ساخت قطعات پلاستیکی میان تهی (مجوف) به کار می رود. در این روش مقدار معینی از پودر پلاستیک را روی یک نیمه قالب فلزی قرار داده و سپس دو نیمه قالب را بر یکدیگر جفت می کنند. سپس در حالی که قالب کامل حول دو محور عمود بر یکدیگر دارای چرخش است، آن را در داخل تنور حرارت می دهند. پس از مدتی پلاستیک داخل قالب کاملا نرم شده و لایه ای کاملا یکنواخت روی سطح داخلی قالب ایجاد می کند. قالب در حال چرخش را سرد کرده و در نهایت قطعه را از داخل آن خارج می کنند.
 
شامل 64 اسلاید POWERPOINT

اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 9,700 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Plastic-injection_1774751_5161.zip1.7 MB

آخرین محصولات فروشگاه