فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت مثنوی 1 (درس اصلي نظم 4 بخش 1) - 2 واحد درسی

دانلود پاورپوینت مثنوی 1 (درس اصلي نظم 4 بخش 1) - 2 واحد درسی

هدف كلي:

آشنا شدن دانشجو با شعر عرفاني و مثنوي مولانا جلال الدين .

مولانا جلال‌الدين محمدمولوي و مثنوي:

جلال الدين محمد مشهور به مولوي فرزند سلطان‌العلما بهاء‌الدين بلخي در ششم ربيع‌الاول سال 604 ه.ق / 1207 ميلادي در بلخ زاده است. پدر او بهاء‌الدين ظاهراً در حدود سال 610 با خانواده خود از بلخ خارج شد و به نيشابور، بغداد، مكه و شام سفر كرد،

سپس راه آسياي صغير را در پيش گرفت و مدتي در ملطيه و لارنده مقيم شد و جلال‌الدين در شهر اخير با گوهر خاتون دختر خواجه لالاي سمرقندي ازدواج كرد.

در سال 628 ه.ق/1231 ميلادي پس از وفات بهاء‌الدين مولانا به جاي پدر بر مسند تدريس نشست. او ابتدا در محضر پدر و بعد، از حضور سيد برهان‌الدين محقق ترمذي آموزش ديده و سپس براي تحصيل به شام و حلب رفته بود.

سال 642 ق كه مولانه سي و هشت سال داشت، عارفي به نام شمس‌الدين تبريزي به قونيه آمد و وارد زندگاني مولانا شد و هستي او را زيروزبر كرد. پس از قريب شانزده ماه اقامت در قونيه، آن شهر را ترك گفت و بار ديگر در سال 645 ه. به قونيه بازگشت و به نحو اسرار آميزي به شهادت رسيد.

پس از ملاقات مولانا با شمس‌الدين تبريزي تحولي عظيم درحيات مولانا پيدا شد و پس از ناپيدايي شمس هم مولانا صلاح‌الدين فريدون زركوب قونيوي را كه مردي وارسته بود به ارشاد برگزيد و پس از وفات صلاح‌الدين در سال 657 ه. حسام‌الدين چلبي را به جاي صلاح‌الدين انتخاب كرد.

حسام‌الدين از ياران گزيده مولاناست و همين حسام‌الدين چلبي است كه از مولانا درخواست كه براي تعليم مريدان كتابي چون حديقه سنايي يا منطق‌الطير عطار تدوين كند، و مولانا مثنوي را به خواهش وي به نظم كشيد.

مثنوي حاوي شش دفتر و بالغ بر 25632 بيت است. تاريخ قطعي براي آغاز وانجام نظم مثنوي نمي‌توان تعيين كرد، احتمالاً آغاز آن بين سالهاي 657-660 هجري قمري است و احتمال داده‌اند كه بين سال وفات مولوي (672 ه/1273م) و به پايان رسيدن مثنوي فاصله زيادي نبوده است.

از مولانا آثار ديگري هم بر جاي مانده است كه عبارتند از:

ديوان كبير، يا كليات شمس كه به نام مرشد خود شمس‌الدين تبريزي ساخته است.

مجالس سبعه كه حاوي هفت مجلس سخنراني اوست.

فيه‌ما‌فيه، از تحرير سخنان مولانا فراهم آمده است.

مكتوبات، مجموعه ناه‌هاي مولاناست كه به رجال معاصر خود نوشته شده است.

از ميان آثار مولانا، مثنوي و ديوان كبير به شعر است و مي‌توان از جهاتي آن دو كتاب را كنار هم گذاشت و با هم سنجيد. آثار مولانا با هم كلي منسجم تشكيل مي‌دهند، اما در عين حال با هم تفاوتهايي دارند.

مولانا در غزليات شمس فردي ناهشيار است، و در مثنوي هوشيار، در غزليات فردي به معراج رفته است كه با خود سخن مي‌گويد، اما در مثنوي فقيه، مفسر و محدثي است كه با مريدان حرف مي‌زند.

در ديوان كبير در حالت خلسه است و چيزي مي‌گويد كه در وهم نمي‌گنجد، اما درمثنوي به حال تعقل است و مي‌خواهد مطلبي را بيان كند. او در غزليات و مثنوي دنبال آرايه‌هاي لفظي نمي‌گردد و به قافيه نمي‌انديشد، نمي‌خواهد شعر بگويد، شعر به سراغ او آمده است. مثنوي حاوي قصص و حكايات است،

اما مولانا قصه پرداز نيست و برآن نيست كه با نظم قصه‌هاي شگفت‌انگيز شنونده را به شگفتي وادارد، بلكه به نظر او " قصه چون پيمانه‌اي است" كه دانه معني در آن نهفته است. خردمند كسي است كه دانه معني را بگيرد و به پيمانه توجه نكند.

مولانا به مناسبت مقالي قصه‌اي را شروع مي‌كند و علاوه بر آنكه مطالب و مضامين آن قصه و حتي گاه الفاظ و كلمات آن مبدا و منشا تحقيقات حكمتي و افادات عرفاني دور و درازي مي‌‌گردد

كه چه بسا از آيات و احاديث و اخبار و سخنان بزرگان معرفت كمك‌ مي‌گيرد، به تدريج همان حكايت اصلي كه گويي آبستن است جابجا حكايتها و تمثيلهاي فرعي ديگري مي‌زايد، اگر مطالعه كننده بي‌تجربه و بي‌سابقه در آن گرفتار آيد، سرگردان مي‌ماند. البته مولانا خود متوجه اين كيفيات بوده، و نمي‌خواسته است جوش و خروش، عنان اختيار از دست او بيرون ببرد

و سعي مي‌كرده كه حتي‌المقدرو سخن به درازا نكشد. اما گاهي عنان سخن از چنگش بيرون رفته، چنانكه خود به صراحت به آن اعتراف كرده است:

نيست امكان واكشيدن اين لگام 

                                    گرچه زين ره تنگ مي‌آيند عام

در مثنوي قصه‌هايي است كه در دفتري از دفترهاي شش‌گانه شروع مي‌شود و در دفتر ديگري به پايان مي‌رسد و گاهي قصه‌اي در بيتي بيان مي‌شود:

مرغكي اندر شكار كرم بود    

                                      گربه فرصت يافت او را در ربود

باري، قصه بهانه‌اي است براي ورود به بحثي دقيق كه مولانا آن قصه را از كتب پيشينيان برمي‌گيرد و گاه با تصرف در اصل، آن را به نظم مي‌كشد و پس از پايان داستان، و حتي گاهي در اثناي آن به نكته‌اي كه مد نظرش بوده مي‌پردازد.

مثنوي دريايي است بيكران با امواج بسيار و برخورد مدهاي بيشمار كه هر غواصي به فراخور قدرت خود از آن گوهري به چنگ مي‌آورد. برخي به داستانهاي آن توجه مي‌كنند و بعضي به معاني ژرف و شگرفي كه در آن است عنايت نشان مي‌دهند.

محققان پيشين دراين زمينه كارهايي كرده‌اند كه از ميان آنها مي‌توان به " لب لباب مثنوي" از ملاحسين واعظ كاشفي (م 910 ه ) اشاره كرد كه مثنوي را به سه عين، عين اول را درهفت نهر و نهرها را در 26 رشحه، عين ثاني را در شش نهار

و نهرها را در 38 رشحه، عين ثالث را در سه نهر و نهرهايش را در 14 رشحه آورده است. به عبارت ديگر مثنوي را به 78 موضوع تقسيم كرده و ابيات هم موضوع را كنار هم قرار داده است.    لب لباب كتابي گرانبهاست و مي‌تواند دستمايه محققاني باشد كه مي‌خواهند مثنوي را موضوع بندي كنند.

شامل 215 اسلاید POWERPOINT 


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 9,500 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
MASNAVI-1_1770760_6140.zip582.9k

آخرین محصولات فروشگاه