فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت آشنایی با ماشین های وایرکات

دانلود پاورپوینت آشنایی با ماشین های وایرکات

فهرست مطالب:

آشنایی با عملیات wire cutting
انواع ماشین وایرکات
ماشین های وایرکات ساده
ماشین های Wire cut edm
آشنایی مقدماتی
تعریف فرآیند ماشینکاری وایرکات
کاربرد های وایرکات
اجزاء ماشین
شرح عملکرد ماشین وایرکات
بررسی تاثیر پارامتر های دستگاه بر محصولات
مشکلات این نوع ماشین کاری
بهینه سازی پارامترهای دستگاه
پیشرفت های وایرکات
منابع
----------

آشنایی با عملیات wire cutting:

در حالت  کلی عملیات برش یا براده برداری به وسیله سیمی  که در بین دو سر منبع الکتریکی ثابت شده است، انجام می شود عملیات وایرکات می گویند

در این روش سیم با ایجاد حرارت در محل برش ( به خاطر اختلاف پتانسیل بین قطعه و سیم ) عملیات براده برداری را انجام می دهد.

انواع ماشین وایرکات:
ماشین های وایرکات به دو نوع کلی  اتوماتیک و تنظیم دستی تقسیم کرد
نوع اتوماتیک آن همان دستگاه   WIRE CUT EDMاست که به کمک برنامه نویسی CNC عملیات براده برداری یا برش راانجام می دهد که در حین عملیات نیاز به نیروی انسانی نیست.
اما در نوع تنظیم دستی آن اپراتور یا باید نظارت پیوسته داشته باشد و قطعه کار را بر اساس نقشه حرکت دهد و یا میزکار و سیستم را حرکت دهد که مثال هایی از این دسته ماشین های وایرکات ، دستگاه برش سنگ در کارخانه های سنگ بری و یا دستگاه ساده برش یونولیت هستند
 
یک ماشین برش یونولیت:
قطعات مورد نیاز برای برش یونولیت تا ضخامت 50 سانتی متر
ترانس ورودی 220 و خروجی 16 ولت مناسب است. اما استفاده از ترانس هالوژن رو پیشنهاد نمی شود چون جریان خروجیش کم است. اما در صورت استفاده از المنت مناسب می شود از آن هم استفاده کرد.
سیم مقاومتی  اندازه این سیم 30 یا 40سانتی متر است اما بسته به نوع کار و نیاز به طولهای بیشتر می شود از سیمهای 50 یا 60 سانتی متری هم استفاده کرد . نوع سیم رو هم باید طبق ترانس انتخاب کرد.
دیمر. که تنظیم کننده ولتاژ ورودی به ترانس میباشد. یک دیمر 500 وات برای این کار مناسب است. استفاده از دیمر الزامی است چون با آن باید میزان حرارت سیم المنت در اندازه های مختلف تنظیم می شود.
قسمت نگه دارنده سیم. که با هر گیره ای می توان آن را ساخت.
 
(Wire cut(edm:
آشنایی مقدماتی
تعریف فرآیند ماشین کاری وایرکات
کاربرد های وایرکات
 اجزاء ماشین  وایرکات
 شرح عملکرد ماشین وایرکات
بررسی تاثیر پارامتر های دستگاه بر محصولات
مشکلات این نوع ماشین کاری
بهینه سازی پارامترهای دستگاه
پیشرفت های وایرکات
 
آشنایی مقدماتی:
دستگاه   CNC WIRE CUT E.D.M كه در اصطلاح تجاري به آن دستگاه واير كات گفته مي شود ماشيني است كه با استفاده از تكنولوژي E.D.M (Electro Discharge machine ) يا تخليه الكتريكي بين الكترود و قطعه كار ، عمل براده برداري را انجام مي دهد.
در اين دستگاه  الكترود يك رشته سيم هادي جريان ( عموماً از برنج با روكش مناسب ) با قطر 3 /0- 05 /0ميليمتر است.
براي  قطعه كار هم هر فلز هادي ميتواند مورداستفاده قرارگيرد و توانایی عملیات برش انواع فلزات پر كاربرد و سخت همچون  مس ، فولاد ، تنگستن كابید، چدن و…را دارد
قطعه كار روی میز كار بین دو نازل تحتانی و فوقانی قرار می گیرد و حركت اصلی متعلق به میز و نازل ها است.پیشروی و سرعت گردش سیم با توجه به ضخامت و سختی قطعه كار تعیین می شود.
(هرچه ضخامت قطعه كار بالاتر باشد، سرعت سیم بالاتر و پیشروی كم تر می شود.)
همه ماشينهاي وايركات به كنترلر CNC مجهز مي باشند كه در آن مسير برش توسط فايل اتوكد به كامپيوتر داده مي شود و پس از پردازش فايل ، به كنترلر CNC و سپس به موتورها فرمان داده شده و ضمن حركت قطعه كار خود در مسير تعريف شده ، سيم با ايجاد جرقه طرح مورد نظر را برشكاري مي نمايد .
زبان برنامه نویسی این دستگاه G كد است.
این دستگاه با قابلیت برش در 5 محور بسیار قابل توجه است.محورها ی X,Y,Z, ودو محور با زاویه دلخواه .U , V
خنک کننده در این دستگاه بسیار قابل اهمیت است و مايع دي الكتريك مورد استفاده در اين دستگاه معمولا آب مقطر با فشار زیاد است كه هيچ زيان زيست محيطي نداشته و بسيار ارزان است
عمده كاربرد اين دستگاه در صنعت قالب سازي خصوصاً ساخت قالبهاي سنبه و ماتريس و همچنين ساخت اشكال پيچيده مسي به عنوان مدل اسپارك كاري مي باشد علاوه بر اين در برشكاري اجسام بسيار سخت مناسب ترين شيوه است و در بسياري مواقع كار انجام شده با وايركات با هيچ دستگاه ديگري قابل جايگزيني نيست .
كاربرد این دستگاه در برش قطعات ریز و چرخ دنده های داخلی و كلا“ قطعاتی كه نیاز به ظرافت و دقت بالایی دارنددارای اهمیت است.دقت این دستگاه  mm0/001 است.
دقت ابعادي و كيفيت سطح ماشينكاري در دستگاه وايركات بسيار بالاست به نحوي كه پس از پروسه وايركات نياز به عمليات تكميلي كمتر مشاهده مي گردد .
 
تعریف فرآیند ماشین کاری وایرکات:
ماشينكاري وايركات، روشي تقريباً جديد در توليد به‌شمار مي‌رود كه اولين بار كاربرد آن در سال 1968 آغاز شد. تا سال 1975 چون فرآيند و قابليتهاي آن توسط صنعتگران درك شده بود عموميت آن به سرعت افزايش يافت. تا سال 1982، تخمين زده شد كه حدود 1500 دستگاه وايركات در ايالات متحده در حال استفاده مي‌باشند.
ماشينكاري تخليه الكتريكي (EDM) در يك محيط واسط دي‌الكتريك انجام مي‌شود، كه اين دي‌الكتريك موجب ايجاد تخليه الكتريكي بين الكترود و قطعه كار مي‌گردد. اين فرآيند اساساً يك فرآيند ترموديناميكي است كه در آن هر جرقه ايجاد شده در نقش منبع حرارتي مي‌باشد. اين حرارت قطعه كار را ذوب نموده و باعث فرسايش آن مي‌گردد.
ماشينكاري وايركات، فرآيند براده‌برداري است كه در آن از يك منبع با انرژي ترموالكتريكي به‌منظور براده‌برداري استفاده مي‌شود. فرآيند برشكاري به‌وسيله جرقه‌هاي متناوب و كنترل شده‌اي است كه بين الكترود يعني سيم و قطعه كار زده مي‌شود. الكترود سيم نازكي است كه از قرقره باز شده و از درون قطعه كار عبور كرده و از سمت ديگر توسط مكانيزم مربوطه خارج مي‌شود. بين سيم و قطعه كار فاصله كوچكي به نام گپ وجود دارد كه در حين انجام ماشينكاري مايع دي‌الكتريك آن را دربر مي‌گيرد و در ولتاژ مناسب تخليه الكتريكي بين سيم و قطعه كار اتفاق مي‌افتد و جرقه‌هاي ايجاد شده قطعه كار را به‌صورت موضعي تبخير كرده و مايع دي‌الكتريك آنها را از محل شستشو مي‌دهد و فرآيند براده‌برداري انجام مي‌گيرد. ماشينكاري وايركات در چند سال اخير با توجه به نياز روزافزون در برخي از زمينه‌هاي ساخت و توليد بخصوص صنايع قالبسازي دقيق، بسيار پيشرفت كرده و مورد توجه قرار گرفته است.
از آنجاييكه زبري سطح يكي از مهمترين پارامترها در ساخت و توليد محسوب مي‌شود تحقيقات مختلفي به‌وسيله محققين به‌منظور بهينه‌سازي زبري سطح به‌دست آمده در فرآيند وايركات انجام پذيرفته است. اين مطالعات نشان مي‌دهد زبري سطح در فرآيند وايركات ارتباط نزديكي با پارامترهاي ماشينكاري دارد. اگرچه، تحقيقات منتشر شده اطلاعات جامعي را در زمينه انتخاب پارامترهاي ماشينكاري براي ماشينهاي متفاوت و مواد و شرايط مختلف ماشينكاري فراهم ننموده است. از آنجاييكه ماشينكاري وايركات يك روش ماشينكاري غير سنتي (مدرن) پر كاربرد و مورد نياز با سرمايه‌گذاري اوليه بالاست، لازم است براي انجام اين فرآيند پارامترهاي مناسب ماشينكاري به‌منظور اقتصادي كردن فرآيند انتخاب گردند. انتخاب پارامترهاي مناسب به‌منظور رسيدن به زبري سطح مورد نظر و يا حداكثر نرخ براده‌برداري با اطلاع از نحوه تأثيرگذاري اين پارامترها بر روي عوامل ياد شده ممكن خواهد بود كه هدف اصلي اين تحقيق نيز قرار گرفته است. . تنظيم پارامترهاي ماشينكاري تا حد زيادي به تجربه و مهارت اپراتور و استفاده صحيح از جدولهاي ماشينكاري فراهم شده به‌وسيله سازندگان ماشين ابزار بستگي دارد. استفاده از عملكرد بهينه ماشين ابزار بواسطه زيادي تعداد پارامترهاي تنظيم شونده دستگاه بسيار مشكل است.
 
 کاربرد های وایرکات:
اگرچه فرآيند وايركات يك فرآيند براده‌برداري كند است، اما اين قابليت را داراست كه كارهايي كه نياز به تعداد زيادي اپراتور ماهر دارند را بدون اينكه بخواهند هزينه چندين اپراتور را بپردازند انجام دهد. توانايي اين ماشين براي انجام كار بدون نظارت پيوسته نيز بر قابليت و كارايي آن افزوده است.
 ماشينكاري قطعه كارهايي با ضخامت زياد، تا حدود( 200میلیمتر) علاوه بر آن کاربرد سيستم كنترل كامپيوتري با دقت بالا، اين فرآيند را مخصوصاً در ساخت انواع قالبها كارآمد و پراستفاده كرده است. با استفاده از وايركات در ماشينكاري قالبهاي پرس با توجه به اينكه، قالب، سنبه، سنبه‌گير و ورقگير مي‌توانند با يك برنامه ای‌ ماشينكاري شوند مي‌توان زمان توليد را تا حد قابل ملاحظه‌اي كاهش داد. لقي‌ها به‌وسيله اصلاح برنامة اصلي به‌وسيله دستورات بزرگنمايي، اعمال مي‌شوند. چون لقي‌ها با دقت كنترل مي‌شوند، عمر قالب 7 تا 10 برابر افزايش پيدا مي‌كند
 كـاربـرد عمـده ديگـر وايـركـات مـاشينكاري قالبهاي اكستروژن است. قالبهاي متالوژي پـودر معمـولاً 2 تا 4 بـار ضخيمتر از قالبهاي معمولي هستند كه بايستي جزئيات آن با دقت كـاملـي بـه تـوليد برسد. به‌وسيله وايركات، بدون مخروطي شدن و صرف زمان زياد مي‌توان به اين منظور رسيد. این ماتریس همان قالب شکل دادن در اکستروژن مستقیم شمش می باشد عمر قالب بستگی زیادی به طرح مناسب قالب دارد.موادی که ماتریسها از آن ساخته میشوند از فولادهای گرم کار که با فلزات تنگستن ، کبالت ، کرم، نیکل، وانادیم و مولیبدن میتوانند ترکیب آلیاژ دهند چون درفرایند اکستروژن تغییرات شدید دما نیروهای فشاری بالا و نیروهای اصطکاکی زیادی وجود دارد.
از كاربردهاي ديگر وايركات، ساخت آسانتر الكترودهاي دستگاه EDM است، زيرا خشن‌كاري و پرداخت الكترودها را مي‌توان با يك برنامه با تغيير مقياس اصلي انجام داد.
از ديگر كاربردهاي جديد وايركات مي‌توان به ساخت چرخ‌دنده‌ها، ابزارهاي فرم، ساخت نمونه‌هاي كوچك از قالبهاي برش، برش همزمان و توده‌اي قطعات هم‌شكل، قالبهاي تزريق پلاستيك و قالبهاي بسيار ظريف و دقيق مورد استفاده در تجهيزات الكترونيكي مثل قالب ICها (شكلهاي 3-8 و 3-9) قطعات ظريف مثل نازلهاي جوهر، چرخ‌دنده‌هاي ساعت و غيره اشاره كرد. ابزار تراش كاري , شابلون هاي مورد نياز در كپي تراشي ابزار خانكشي و مواردي از كاربرد وايركات مي باشند .
  وايركات در متالوژي هم كاربردهاي زيادي دارد مثل برش نمونه تست از مغز قطعه ريختگي براي تعيين تركيب شيميايي آن , مقطع زدن جوش ها براي متالوگرافي و ساخت نمونه هاي تست خواص مكانيكي .
 
بطور كلي ميشود مزاياي ماشينكاري وايركات را به‌شرح زيرخلاصه كرد:
عدم نياز به ساختن ابزار
كاهش قيمت قالب بين 70-30%
عدم وجود نيروهاي ماشينكاري
برشكاري قطعات سختكاري شده
انجام عمليات ماشينكاري در هنگامي كه اپراتور حضور ندارد.
 
اجزاء ماشین  وایرکات:
سیستم موقعیت دهی
سیستم تغذیه سیم
منبع تغذیه
دی الکتریک
واحد کنترل عددی

شامل 72 اسلاید POWERPOINT


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 9,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
wire_cut_1759734_9138.zip1.6 MB

دانلود پاورپوینت آشنایی با rolling یا نورد

دانلود پاورپوینت آشنایی با rolling یا نورد روش های شکل دهی فلزات: 1-فرایند های تغییر شکل حجمی: آهنگری ، اکستروژن ، کشش میله و سیم ، نورد 2-فرایندهای تغییر شکل ورق فلزی: برشکاری ، خمکاری ،شکل دهی کششی ، کشش عمیق 3- سایر روش های شکل دهی فلزات: سکه زنی، کله زنی ، سوراخ کاری و ایجاد حفره با سنبه ، آهنگری غلتشی ، آهنگری شعاعی و... از دهه ی 1590  از نورد برای تولید قطعات باریک آهن استفاده می شد (البته نه به شکل امروزی آن) ماشینهای ...

توضیحات بیشتر - دانلود 9,500 تومان

دانلود پاورپوینت مقایسه تست های مخرب و غیرمخرب

دانلود پاورپوینت مقایسه تست های مخرب و غیرمخرب ضرورت بازرسی: در ماده يا قطعه در حين ساخت، انواع نقصها با اندازه هاي متفاوت ممكن است به وجود آيد كه ماهيت و اندازه دقيق اين نقص، كاركرد آتي قطعه را تحت تاثير قرار مي دهد. نقصهاي ديگري مانند تركهاي ناشي از خستگي يا خوردگي، در حين كار با ماده نيز ممكن است به وجود آيد. بنابراين براي آشكارسازي نقصها در مرحله ساخت و همچنين براي آشكارسازي و مشاهده آهنگ رشد آنها در حين عمر كاري هر قطعه يا مجموعه بايدتست ...

توضیحات بیشتر - دانلود 9,500 تومان

آخرین محصولات فروشگاه