فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت مقایسه تست های مخرب و غیرمخرب

دانلود پاورپوینت مقایسه تست های مخرب و غیرمخرب

ضرورت بازرسی:
در ماده يا قطعه در حين ساخت، انواع نقصها با اندازه هاي متفاوت ممكن است به وجود آيد كه ماهيت و اندازه دقيق اين نقص، كاركرد آتي قطعه را تحت تاثير قرار مي دهد. نقصهاي ديگري مانند تركهاي ناشي از خستگي يا خوردگي، در حين كار با ماده نيز ممكن است به وجود آيد. بنابراين براي آشكارسازي نقصها در مرحله ساخت و همچنين براي آشكارسازي و مشاهده آهنگ رشد آنها در حين عمر كاري هر قطعه يا مجموعه بايدتست هایی انجام داد.
تست های غیر مخرب(NON Destructive Tests (NDT  
تست های مخرب (Destructive Tests (DT

تست های غیر مخرب:

هر گونه تستی که موجب آسیب دیدن قطعه نشود و کارآیی آن را پس از آزمایش از بین  نبرده  یا کاهش ندهد آزمون غیر مخرب گفته می شود.

تست های مخرب:
هر گونه تستی که موجب آسیب دیدن قطعه شود و کارآیی آن را پس از آزمایش از بین  برده  یا کاهش دهد آزمون مخرب گفته می شود.
 
تست های غیر مخرب:
1-  بازرسی چشمی VT
2- بازرسی بامایع نافذ PT
3-بازرسی با ذرات مغناطیسی MT
4- بازرسی آلتراسونیک UT
5-  بازرسی رادیوگرافی RT
6- بازرسی سختی سنجیHT
 
علل استفاده از NDT :‌
1-  کم کردن ضایعات تولید  :
بهبود خواص قطعه
کاهش هزینه ها در اثر کم شدن ضایعات  
2- افزایش اطمینان مشتری و سازنده نسبت به محصول تولیدی
3- افزایش ایمنی کارگرو مشتری.
 
وسایل مورد استفاده برای چشم مسلح:
Mini TV
Glasses mounted Monitor
 
آزمون چشمي به عنوان اولين تست و يا در بعضي موارد به عنوان تنها متد  بازرسي ، استفاده مي شود.
آزمون چشمي روشي براي شناسايي نواقص و معايب سطحي مي باشد.
بازرسي چشمي سطوح معيوب در مراحل ساخت اتفاق مي افتد
كشف و تعمير اين عيوب در زمان فوق،كاهش هزينه قابل توجهي را در بر خواهد داشت. بطوري كه نشان داده شده است بسياري از عيوبي كه بعدها با روشهاي تست پيشرفته تري كشف مي شوند،با برنامه بازرسيی چشمي قبل،حين و بعد از ساخت   به راحتي  قابل  كشف مي باشند.
 
كاربردهاي بازرسي چشمي:
برخي از اين كاربردها عبارتند از :
تشخيص عيوب سطحي نظير خراشيدگي، زبري سطح و نواحي
 بدون رنگ يا پوشش.
تشخيص ترك، تخلخل، خوردگي و يا ساير عيوب سطحي
اندازه گيريهاي ابعادي
اندازه گيري دقت
تشخيص جسم خارجي
موقعيت يابي اجزا
 
مزایا:
1-ارزان ترین و ساده ترین روش .
2- این روش را می توان در طی تمامی مراحل تولیدوساخت وبعد ساخت  بکار گرفت.
را به کمک این روش تعیین می شود . NDT3-روش مناسب
4- کاهش هزینه ها.
 
محدودیت ها:
1- عیوب زیر سطحی قابل شناسایی نمی باشد .
2- بکار گیری به تجربه شخص بستگی دارد .
3- در صورت غفلت بازرس خطا زیاد است .
 
بازرسی نافذ:
برای شناسایی عیوب سطحی از قبیل ترک ها ،انقباض ها وحفره هایی که به سطح باز میشوند
 برای هر دو مواد مغناطیسی و غیر مغناطیسی به کار برد اما کاربرد عمده آن برای مواد غیر مغناطیسی است.
می توان برای هرگونه مواد یکنواختی که متخلخل نیستند ازقبیل فلزات،شیشه،پلاستیک وبرخی مواد سرامیکی به کار برد.
نافذها معمولا با غوطه ور کردن،اسپری کردن،برس زدن به سطح قطعه اعمال میشوند.مایع نافذ با واکنش مویینگی قوی به داخل ترکها ی سطحی کشیده می شود.بعد آنکه به نافذ فرصت کافی داده شد( معمولا بین 5 تا 30 دقیقه ) که به داخل نفوذ کند مایع باقی ماندۀ روی سطح با شستن یا پاک کردن برداشته می شود.بدین طریق نافذ در کلیه عیوب سطحی باقی می ماند. در این زمان یک پودر خشک یا مخلوط معلق پودر در مایع به سطح قطعه زده می شود.این پودر ظاهر کننده مانند یک اسفنج عمل کرده ونافذ داخل درزها را بخود می کشد ومحل نشانه نافذ را به صورت بزرگتر نشان می دهد. برای تکمیل عمل بازرسی، یک روش برای این کار استفاده از اختلاف رنگ نافذ با پودر ظاهر کننده است. ترکیب نافذ قرمز وظاهر کننده سفید رنگ بسیار معمول است. روش دیگر استفاده از نافذ فلورسنت است.
باید توجه داشت که عملیات بازرسی را بعد از گذشت زمان معین ( معمولا 15 تا 30 دقیقه ) انجام داد تا از خروج مایع نافذ از درزها توسط ظاهرکننده اطمینان حاصل شود.
 
Penetrant  Test  :
در حالت اول به طور معمول براي رنگين نمودن مايع از رنگ قرمز استفاده ميشود كه با نور روز يا نور مصنوعي قابل ديد باشد، ولي در حالت دوم براي ديدن تركها و درزها بايد از نور فرابنفش استفاده شود.
بازرسی نافذ فلورسنت برای شناسایی ترکها و انقباض ها در قطعات ریختگی،ترک ها در ساخت وسنگ زنی ابزارهای کاربیدی، ترک ها و حفرهخ ها در قطعات جوشکاری شده،ترک های توربین های گازی و بخاری،ترکهای سرامیکهای عایق شمع ها و قطعات الکترونیکی به کار می رود به طور کلی در صنايع لوله سازی ، خودرو، کشتی سازی و ... .
 
مزایای PT:
1- عیوب سطحی شناسایی می شود.
2- به شکل جنس قطعه بستگی  ندارد.
3- ساده وارزان است .
4- شکل واندازه تقریب عیب مشخص است (کمی بزرگتر از عیب).
 
محدودیت ها:
1-عیوب زیر سطحی را نشان نمی دهد .
2- تغییر رنگ دا ئمی نیست .
3- مواد مصرفی سمی است .
4- در ماندن باعث خوردگی می شود .
 
MAGNATIC Test:
روش تست ذرات مغناطیسی جهت آشکار سازی عیوب سطحی و نزدیک به سطح مواد مغناطیسی شونده (فرومغناطیسی) بکار می رود .
ذرات مغناطيسی يعنی دانه های بسيار ريز پودر آهن نرم  ( در حدود 3 تا 200 ميکرون ) که قابليت جذب شدن توسط ميدان مغناطيسی را دارد
برای مواد غیر مغناطیسی از این روش نمی توان استفاده کرد.
بازرسی باذرات مغناطیسی ممکن است به  روش پسماند یا مداوم یا روش تر یا خشک انجام گیرد
روش ماگناگلو که به وسیله کمپانی ماگنا فلاکس ابداع شده ترکیبی ازازمون های مختلف مغناطیسی است. در این روش مایع مخلوط با ذرات مغناطیسی فلورسنت به روی قطعه کار مغناطیسی شده زده شده،سپس قطعه کار در محل تاریک بازرسی می شود ونشان های عیوب (به علت وجود ماده فلورسنت)خیلی روشن ظاهر می شود.
 
روش ماگناگلو :
برای آگاهی از وجود تمام عیوب ، جریان مغناطیسی باید عمود بر عیوب باشد  معمولاً لازم است قطعه را  بیش از یکبار مغناطیس نمائیم. برای قطعات به اشکال نسبتاً ساده اینکار به این ترتیب عملی می شود که برای تعیین عیوب طولی قطعه ، نخست میدان مغناطیسی دوار در آن القا شده و سپس قطعه مغناطیس زدائی و با استفاده از جریان حلقوی و ایجاد میدان طولی در آن ، عیوب غیرطولی آن نیز آشکار سازی می شود.
برای مغناطیسی کردن طولی می توان قطعه را در داخل سیم پیچی که بایک جریان الکتریکی تحریک شده طوری قرار داد که محور قطعه موازی محور سیم پیچ باشد،در این صورت میدان مغناطیسی به موازات محور طولی قطعه کار خواهد بود.
در حالت مغناطیسی کردن دایروی،همچنان که در شکل زیر نشان داده می شود،با عبور جریان الکتریسیته در طول محور قطعه کار،به سادگی یک میدان مغناطیسی عمود بر محور قطعه تولید می شود.
ميدان مغناطيسی بطور طبيعی در سطح وزيرسطح  فضای پيرامون جاری می شود
اگر در سطح و زیر سطح پيرامون ، درجهت غیر موازی بر امتداد انتشار خطوط مغناطيسی ، ناپيوستگی وجود داشته باشد به دليل اثر پوسته ٬ نشت ميدان مغناطيسی  ، دو سطح با قطب های غیر همنام می باشند اين نشتی به شکل پل مغناطیسی در محل ناپيوستگی بوجود می آید .
اگر ذرات مغناطیسی روی چنين سطحی پاشيده شود جذب ميدان نشتی پل مغناطيسی در محل ناپيوستگی خواهد شد و آن را قابل رويت می کند .
قابلیت آزمون ذرات مغناطیسی ، برای عیب یابی ، بستگی به جهت عیوب نسبت به میدان القاء شده در قطعه  داشته، و در حالیکه عیب عمود بر امتداد میدان باشد از بیشترین کارآئی برخوردار خواهد بود. این مسئله در شکل زیر نشان داده شده است
از همۀ جریان های مستقیم،متناوب ومتناوب یکسو شده می توان برای مغناطیس کردن استفاده کرد.برای ردیابی ترکهایی که به سطح قطعه نمی رسند،جریان مستقیم حساس تر از جریان متناوب است.
جریان متناوب بریدگی هایی را که به سطح قطعه می رسند ردیابی می کند وهنگامی به کار می رود که فقط ردیابی این نوع معایب مدّ نظر است.هنگام یکسو کردن ،جریان متناوب میدان مغناطیسی نافذ تری تولید میکند
 
تعیین نشت فلوی مغناطیسی در آزمایش ذرات مغناطیسی به عوامل زیر بستگی دارد:
1-انـدازه عیوب         
2-شکل عیوب
3-حجم عیوب        
4-جهـت عیوب
5-فاصـله عیب تا سطح قطعه کار  
6-نفوذپذیری
 
فلوی مغناطیسی :
مجموعه کل خطوط مغناطیسی موجود در یک میدان مغناطیسی را بنام فلوی مغناطیسی می نامیم.
تمام قطعات ماشین که برای بازرسی مغناطیسی می شوند باید بعدا تحت عمل مغناطیس زدایی قرارگیرند. اگراین قطعات مغناطیس زدایی نشوند براده ها وتراشه هاوسایر ذرات فولادی را به خود جذب کرده
موجب خراش یاتاقان هاوسایر قطعات موتور می شوند.
برای مغناطیس زدایی ابتدا جریان را بر قرار می کنیم بعد شدت آن را کم می کنیم.
تشخیص قطعاتی که مغناطیس زدایی نشده اندمعمولابا قراردادن یک قطب نما روی میز مونتاژانجام می گیرد.
 
Ultrasonic Test:
در اين روش ( بازرسي فراصوتي ) از امواج فراصوتي براي آشکارسازي عيوب و تعيين محل آنها استفاده مي شود. فرکانسهايي که معمولاً در بازرسي فراصوتي مورد استفاده قرار مي  گیرد.در محدوده 0.5-25 مگا  هرتز قرار دارند. امواج فراصوتي خصوصياتي مانند نور مرئي دارند و مي توانند بازتابيده، متمرکز و شکسته شوند. اين امواج  هنگام عبور از سطح مشترک بين دو محيط بازتابيده مي شود. و اين ويژگي اساس بازرسي فراصوتي است. به طوري که در  صورت وجود هرگونه ناپيوستگي در قطعه، بخشي از امواج فراصوتي بازتابيده شده و با بررسي میتوان به‎ محل ناپيوستگيهاي پي برد .
امواج فراصوتي توسط مواد بلورين که داراي خاصيت پيزو الکتريکي هستند توليد مي شود.
بازتاب امواج در فصل مشترک هوا- فلز عملاً 100 درصد است. و براي انجام بازرسي بايد فاصله هوايي بين فلز و پروب پر شود. و برای این منظور می توان از گریس وریکا و روغن  استفاده کرد.
معمولاً براي بازرسي قطعات فلزي از فرکانسهايي با گستره  10-20 مگا هرتز وبرای مواد پلیمری 2-5 مگاهرتز استفاده می شود. حالتهاي مختلفي از موج مانند موج طولي يا فشاري، موج عرضي يا برشي و موح سطحي يا ريلي وجود   دارد. در يک محيط جامد، هر سه نوع موج طولي، عرضي و سطحي مي تواند انتشار یابد. ليکن در مايعات و گازها  به علت عدم وجود صلبيت لازم، امواج عرضي و سطحي نمي تواند  وجود داشته  باشد. ‎ ‎‎‎‎‎‎‎

شامل 96 اسلاید POWERPOINT


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 9,500 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
difference_between_destructive_and_non_destructive_1758284_3277.zip11.6 MB

آخرین محصولات فروشگاه