فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت دیدگاه پردازش اطلاعات

دانلود پاورپوینت دیدگاه پردازش اطلاعات

مفاهیم:

 دریافت اطلاعات برای اجرای ماهرانه حرکت مهم است : برای مثال اگر ندانید کدام زاویه پر تاب موجب کسب مسافت بیشتر می شود ، چگونه می خواهید در پرتاب خود موفق شوید ؟

عدم آگاهی و دانش بازی همان قدر می تواند بازیکن را محدود کند که نداشتن قدرت عضلانی یا هماهنگی عصبی –عضلانی. تغییرات سنی بر فرآیند شناخت نیز تاثیر دارد  رشد دستگاههای ادراکی – شناختی بر رشد فرد اثر می گذارد .

می توان با استفاده از مدل های پردازش اطلاعات ، فرآیند های ادراکی – شناختی را مطالعه کرد.

میزان اطلاعات مفیدی که فرد توانایی پردازش آن را دارد . در دوره ی کودکی افزایش می یابد و در دوره ی بزرگسالی به حد بهینه خود می رسد لیکن در دوره ی پیری بروشنی کاهش می یابد.

دیدگاه پردازش اطلاعات :

در دیدگاه پردازش اطلاعات پژوهشگران سعی می کنند رفتار را بر اساس فرایند های ادراکی – شناختی توضیح دهند . این دیدگاه بر اساس مدل کامپیوتر و مغز انسان طراحی شده است و در سال 1970 ظهور کرد و در بین متخصصان روانشناسی رشد ، روانشناسی تجربی و یاد گیری حرکتی ، طرفداران زیادی بدست آورد .

رفتار گرایان به واسطه ی تاکید بر ارتباط محرک و پاسخ، باز خورد و آگاهی از نتایج ، در دیدگاه پردازش اطلاعات تاثیر قابل توجهی گذاشتند .
در این دیدگاه انسان قدم قدم و به طور زنجیره ای اطلاعات را همانند ماشین های چاپگر پردازش می کند .

درون داد---->انسان---->برون داد

مدلهای پردازش اطلاعات:

مدلهای پردازش اطلاعات در مغز نحوه سیر اطلاعات را در مراحل متنوع ادراکی – شناختی و رسیدن به تصمیم گیری پاسخ حرکتی لازم توصیف می کنند . این ادراکی احراتی – شناختی و عوامل ترکیب کننده آنها بیشتر عملکردی هستند تا ساختاری ، یعنی اینکه این مراحل فرایند هایی را که به نظم می رسد در اجرای ماهرانه درگیرند مشخص می کند . این عمل از روی ارزیابی منطقی در خصوص اینکه چه چیز باید مقدم بر یک پاسخ ماهرانه باشد یا فرآیند هایی که در تحقیقات به دست آمده اند انجام می شود .

مراحل ادراکی شناختی الزاما دلالت  بر محل یا مراکزی در سیستم عصبی نمی کند و طوری به تصویر کشیده می شوند که روابط آنها نسبت به هم نشان داده شود .

بهره وری از یک مدل به منظور تحلیل پردازش اطلاعات:

یک بازی کن بسکتبال را تصور کنید که می خواهد توپ را به یار خود که به سرعت به طرف حلقه حریف می دود  پاس دهد . گیرنده های حسی پاس دهنده ، محرکها را به شرح ذیل دریافت و آنها را به اطلاعات عصبی مبدل می کند .

1- محرکهای جنبشی مربوط به وضعیت بدن و اندامهای پاس دهنده

2- امواج نوری که نشان دهنده وضعیت و حرکت یاریتمی خود و بازیکنان دیگر است.

3- امواج صوتی که توسط بازیکنان و تماشاچیان تولید می شود .

ظرفیت پردازش اطلاعات :

*مراحل پردازش اطلاعات در کانالی به وقوع می پیوندد که از لحاظ ظرفیت محدود است یعنی فرد در هر لحظه می تواند با مقدار محدودی اطلاعات سرو کار داشته باشد و در غیر این صورت فرد با مقدار زیادی از اطلاعات سرو کار خواهد داشت  و زمان زیادی طول می کشد تا پاسخ مناسب را انتخاب و اجرا کند که البته ممکن است در آن لحظه وضعیت تغییر کرده باشد
تاخیر گزینه و یا اصلاح حرکت زمانی است که پاسخ فرد آن طوری که طراحی ذهنی شده است به مرحله اجرا در نیامده باشد و زمان اجرای آن لااقل  500 هزارم ثانیه طول بکشد.

باز خورد درونی و بیرونی :

اطلاعات مربوط به پاسخ در حال اجرا را باز خورد درونی (ذاتی) گویند.

اظلاعاتی که در حین یا بعد از اجرای پاسخ به دست می آید را باز خورد بیرونی (افزوده) گویند .

باز خورد درونی و بیرونی اطلاعات اضافی هستند که وارد سیستم خواهند شد .

باز خورد به هر گونه خبر حسی در باره ی حرکت گویند (نه فقط خطا)

باز خورد بیرونی بیشتر از باز خورد درونی است چون بعد از اجرای پاسخ به دست می آید .

 پردازش اطلاعات در دوره ی کودکی :

به نظر می رسد کودکان نسبت به بزرگان قابلیت کمتری در شناسایی محرکهای مربوط و مناسب در میدان دید ، توجه دارند یافته های اسمیت ، کِملر و آرونفرید (1975):
1-کودکان در سنین 5 و 6  سالگی در یک صحنه نمایش حرکتی به هر دو گروه از محرکها یعنی محرکهای مرتبط و نا مرتبط با موضوع توجه می کنند .
2- کودکان 7 تا 8 ساله و 10 تا 11 ساله بیشتر توجه خود را معطوف به محرک های مربوط به موضوع می کنند و گاهی به طور تصادفی محرکها نا مرتبط را بر می گزیند .
3- کودکان تا سن 12 سالگی همچنان به نظر می رسد که به محرک های شنوایی در مقایسه با محرک های بینایی بیشتر اعتنا می کنند و بخشی از توجه خود را از اطلاعات بصری باز می دارند .

راس در سال 1976 رشد توجه در سه مرحله را مطرح می کند :

اطفال در صحنه نمایش بدون در نظر گرفتن سایر محرک ها تنها به یک محرک توجه می کنند که آن را شیوه ((فرا انحصاری)) گویند.

کودکان بزرگتر پیش از دوره ی نوجوانی ( بعد از دوره ی فرا انحضاری ) به بروز بسیاری از محرک ها توجه پیدا می کنند که برخی از آنها نیز با کار مورد نظر ارتباطی ندارند .

توجه برگزیده  نوعا در حدود 12 سالگی کامل می شود به طوریکه نو جوان می تواند ، حتی در صحنه های پیچیده توجه خود را به محرک های مربوط متمرکز کند .

مراحل پردازش اطلاعات :

1- مرحله شناسایی محرک : یک مرحله ی حسی است که در آن اطلاعات در یافت شده از محیط بوسیله منابع مختلفی ماننده   بینایی ، شنوایی ، لامسه ، گیرنده های حرکتی و بویایی تجزیه و تحلیل می شوند .
2- مرحله گزینش پاسخ : این مرحله وقتی شروع می شود می شود که اطلاعات لازم در باره ماهیت محرک محیطی  از مرحله قبلی فراهم شده باشد .
3- برنامه ریزی پاسخ : این مرحله بلا فاصله بعد از تصمیم گیری در باره نوع حرکت آغاز می شود .

شامل 26 اسلاید POWERPOINT


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,900 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
POWERPOINT_1747820_5953.zip1.4 MB

آخرین محصولات فروشگاه