فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت آسیب پذیری اعتیاد در جوامع روستایی

دانلود پاورپوینت آسیب پذیری اعتیاد در جوامع روستایی

تعریف اعتیاد:
اعتیاد پاسخ فیزیولوژیک بدن است به مصرف مکرر مواد مخدر. این وابستگی از طرفی باعث تسکین و آرامش موقت و گاهی تحریک و نشاط گذرا برای فرد می‏گردد و از طرف دیگر بعد از اتمام این اثرات سبب جستجوی فرد برای یافتن مجدد ماده و وابستگی مداوم به آن می‏شود. در این حالت فرد هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روانی به ماده مخدر وابستگی پیدا می‌کند و مجبور است به تدریج مقدار ماده مصرفی را افزایش دهد

سال هاست که در همة کشورها، موضوع مواد مخدر به يکي از
مهم ترين مسائل اجتماعي تبديل شده و در سال هاي اخير، چه در کشور ما و چه در سطح جهاني، ابعادی نگران کننده يافته است
در این ميان، نوجوانان و به ويژه جوانان روستايي از مهم ترين و آسيب پذيرترين گروه هاي سني در معرض اعتياد در جامعه به شمار می روند و از اين رو، پرداختن به موضوع اعتياد در ميان جوانان روستايي اهميتي دوچندان می يابد.
از آنجا که جوانان اصلي ترين مؤلفة شکل دهندة نيروي انساني در روستا محسوب می شوند، ا فزون بر مهاجرت روستايي،پديدة اعتياد به نابودي ساختارهاي روستايي مي انجامد بايد يادآور شد که تاکنون در زمينة علل و عوامل مؤثر بر اعتياد مطالعات زيادي انجام شده اما در زمينة ميزان شيوع اين عوامل به ويژه در جوامع روستايي، کارهاي اندکي صورت گرفته

مراحل اعتیاد:

1 آشنایی: در این مرحله فرد از راه‌های مختلف (مثلاً از طریق دوستان خود) با مواد مخدر و نحوه استعمال آن آشنا می‌شود.

2. شک و تردید: در این مرحله، فرد سعی می‌کند با میل خود مبارزه کند.

3. اعتیاد واقعی: در این مرحله فرد دچار اعتیاد می‌شود و برای رسیدن به

حالت نئشگی، هر بار بر میزان مصرف خود می‌افزاید.

بررسی مهمترین عوامل اجتماعی در بروز اعتیاد:

1-مهاجرت :
 معمولاً مهاجرت به دلایل اقتصادی و اقلیمی رخ می دهد . بالا بودن میزان زاد و ولد در مناطق روستایی و فرهنگ مناطق روستایی در مقایسه با پویایی و جاذبه های فرهنگ شهری باعث می شود مهاجران دچار نوعی فریفتگی شوند و از آنجا که بخش اعظم مهاجران ، جوانان جویای کار هستند و از پختگی فکری کمتری برخوردارند ، جاذبه های شهری آنها را می فریبد . از طرف دیگر سستی مکانیزم های اجتماعی عامل دیگری برای کشیده شدن مهاجران به سمت انحراف و است زیرا معمولاً در روستاها و مناطق کم جمعیت فشار افکار عمومی و نظارت  به قدری فعال است که به صورت خود به خود مانع از بروز جرم و انحراف در افراد می شود که با حذف آن در جوامع شلوغ شهری احتمال گرایش به جرائم افزایش می یابدازدیگر عوامل موثر براین شرایط کاهش نظارت خانواده بر فرزندان ، جاذبه های شهری و فقدان آموزش ، پایه ای برای دستیابی به کاری غیر متناسب است . در واقع از آن جا که مهاجران در اغلب موارد فاقد حداقل توانایی های لازم برای جذب در سیستم اجتماعی هستند تا به آن وارد شوند ، به عنوان حاشیه نشین این سیستم عمل می کنند . حاشیه نشینی تلویحات متعددی دارد که از آن جمله می توان به ناکامی فرد در پوشاندن جامه عمل به آمال و آرزوها ، زندگی در محیط های نامناسب به لحاظ امکانات رفاهی بهداشتی ، تفریحی ، آموزشی ، معاشرت با افراد کجرو و دسترسی آسان به مواد مخدر و سایر زمینه های جرم ساز نام برد . به هر حال در مجموع ، این شرایط باعث می شود مهاجرت به عنوان یکی از عوامل بروز اعتیاد و مهاجران به عنوان طمعه هایی مناسب برای قاچاقچیان عمده و خرده پا محسوب شوند . شناخت عوامل مسبب و مرتبط با اعتیاد بین این گروه می تواند به رفع مشکلات کمک زیادی نماید .

2- بی سوادی
فقدان سواد به معنای ناتوانی و ضعف در انطباق با شرایط متحول و نهایتاً کنار ماندن از چرخه پرجوش و خروش فعالیت اجتماعی است . سواد یک مهارت پایه و جزء نخستین الزامات ورود به سیستم اجتماعی و چرخه فعالیت های اقتصادی است و هر چه میزان پیچیدگی جوامع بیشتر شود بهره مندی از سواد اهمیت بیشتری می یابد . به این ترتیب می توان انتظار داشت بی سوادی یا کم سوادی جزء لاینفک جرائم و استعمال مواد مخدر باشد و تحقیقات نیز از این گفته حمایت می کند و بی سوادی را جزء عوامل پیش بینی بروز جرائم از جمله اعتیاد می داند .

3-بیکاری
عوارض متعددی دارد که از آن جمله می توان به فقدان توانایی مالی ، زندگی در محلات جرم خیز و حاشیه نشین ، محروم بودن فرد بیکار و اعضای خانواده او از امکانات آموزشی ، بهداشتی ، تفریحی و... باعث می شود فرد به مشاغل فصلی ، غیر تخصصی و به اصطلاح سطح پایین روی آورد و مطابق تحقیقات احتمال دچار شدن به اعتیاد و انحراف در این مشاغل بیشتر است زیرا در این مشاغل فرهنگ خاصی حاکم است که از آن جمله می توان به استعمال سیگار و مواد مخدر به عنوان نشانه ای از بلوغ اجتماعی اشاره کرد . البته بسیاری از افراد به ناچار وارد این مشاغل شده اند ولی هیج سنخیتی با این فرهنگ ندارند . در یک تحقیق معلوم شده بیشتر افرادی که با جرائم مرتبط با مواد مخدر وارد زندان شده اند مشغول به فعالیت هایی نظیر دلالی ، خرید و فروش کالای دست دوم یا بیکار بوده اند .

شامل 19 اسلاید POWERPOINT


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,700 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
pathology_of_addiction_1747727_3084.zip1 MB

آخرین محصولات فروشگاه