فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت مديريت مشارکتی

دانلود پاورپوینت مديريت مشارکتی

کلید واژه ها:

مشارکت

مدیریت مشارکتی

نظام پیشنهادها

خلاقیت

مدل انتقال خلاقیت

-----------------

اهمیت مشارکت ازدیدگاه اسلام:

اسلام نظام  مدیریتی   مخصوص به  خود رادارد که باتفکر وشناخت آن

می توان به سرمنزل مقصود  رسید وطبعا کارها بااستفاده از آن به نحو احسن انجام می گیرد مخصوصا خداوند در قران کریم به صراحت پیامبر اکرم  وتمامی پیروان را به مشورت  کردن امر می فرماید وآن بزرگوار وامامان وبزرگان دین نیزدر اکثر کارهایشان بادیگران مشورت نموده اند.

¢مشارکت یک مفهوم بنیادی در بررسی انگیزش است. قرآن می فرماید: آیات الهی را فصل فصل کنید تجزیه و تحلیل کنید به روش احسن با هم مجادله کنید فکرها و اندیشه­هایتان را به کار اندازید تا بهترین روش­های مدیریت را بیابید. همچنین می فرماید آیات قرآن را به بهای اندک مفروشید. در دل آیات قرآن تفکر و تدبیر کنید تحقیق و پژوهش کنید از هر آیه قرآن خیرات کثیر به دست خواهید آورد.
مهم ترین و اساسی ترین مشکل جامعه ما نبودن سیستم مدیریتی صحیح است نظام مدیریتی که بر قرآن و احادیث نبوی مبتنی بوده و منطبق بر فطریات و نیازهای مردم باشد.
 
آثار و برکات مشورت از دیدگاه اسلام:
همدلی و صمیمیت را افزایش میدهد
خطا و اشتباه در تصمیم گیری را کاهش میدهد
باعث بهره گرفتن از توانمندی دیگران می شود
باعث تقویت روحیه اعتماد خودباوری می شود

امروز---->مدير = کارگزار

گذشته---->مدير = ارباب

تاريخچه مشاركت:

تاريخ بشر آغاز نظام مشاركتي را به نظام مردم سالار يونان باستان و تا حدودي روم باستان نسبت مي‌دهد كه كنسول يا نمايندگان مردم در مجلس سنا به صورت فردي يا گروهي پيشنهادهايي را براي اداره حكومت ارائه داده و پس از بررسي و شور به تصميم‌گيري گروهي مي‌پرداختند.
 
مشارکت به عنوان سومین انقلاب درمدیریت:
مدیریت مشارکتی از دیرباز با زندگی انسان پیوند داشته است و در سراسر روزگار راه فراگشت را پیموده است. از دویست سال پیش مدیریت مشارکتی در نظام سیاسی کشورهای غرب راه یافت و آرام آرام تحول و دگرگونی کارساز را پیموده و با گذر زمان در رویارویی با انبوهی از دشواری ها چنان رشد و بالندگی یافت که سرانجام مردمان حق آن را یافتند تا در تعیین سرنوشت خویش مختار باشند و در طراحی آینده خود مشارکت جویند. اهمیت مدیریت مشارکتی تا بدان حدی است که دانش پژوهان از جمله (لی پرستون و جمیز پست) یک دهه پیش مشارکت را «سومین انقلاب» در مدیریت خواندند. نخستین انقلاب پدید آوردن سلسله مراتب سازمانی و دومین انقلاب جدا کردن مدیریت از مالکیت و حرفه ای شدن مدیریت بوده است .
 
پیشینه مدیریت مشارکتی:
همزمان با پیدایش گروه های انسانی و سازمان ها
موضوع مشارکت مورد توجه قرار گرفت ولی تا مراحل اولیه انقلاب صنعتی در سال های آغازین قرن نوزدهم، که مدیریت نقش و جایگاه ویژه خود را در بین عوامل تولید و در اداره امور پیدا نکرده بود به این موضوع اهمیت زیادی داده نمی شد.
تحقیقات و بررسی های فرد تیلور و لیلیان گیلبرت
سبب شد تا اهمیت مدیریت در امور روشن شود گذشت زمان و تغییرات علم و تکنولوژی سبب پیدایش تغییر در تفکرات مدیریتی شد تا این که اندیشه مدیریت مشارکتی مطرح و به شکل های گوناگون نمایان شد.
مکتب مدیریت علمی گرچه تا حدودی اهمیت مدیریت را نمایان کرد. اما این مکتب به افراد انسانی به عنوان ابزار کار نگاه می کرد و نیروی کار در این دوره به عنوان دستان اجیر شده شناخته شده بود.
گسترش انقلاب صنعتی در سال های ابتدایی قرن بیستم
با مطالعات محققنانی مانند مازلو، چتر بارنارد و لیکرت سبک جدیدی در مدیریت به نام روابط انسانی شکل گرفت.
در این مکتب برخلاف مکتب علمی تأکید مدیریت بر بکارگیری قلب افراد علاوه بر دست آنان است. کارکنان احساسات، نیازها و مطلوبیت ها و رضایتمندی هایی دارند که مدیریت باید آنها را درک کند و برخوردی متناسب با آن انجام دهد
انقلاب فراصنعتی
. در نیمه دوم قرن بیستم که می توان آن را همزمان با انقلاب فراصنعتی نامید سبک جدیدی به نام مدیریت سیستمی به وجود آمد که کیفیت برخورد با نیروی کار را در مدل منابع انسانی بررسی می کرد. در این مکتب، مدیران نه تنها دستان و قلب ها بلکه مغز کارکنان را نیز به کار می گیرند. عده ای از کارشناسان نوع راستین مشارکتی را از ویژگی های دوره فراصنعتی و انفورماتیک دانسته اند.
 
تعاریف مشارکت:
مدیریت مشارکتی عبارت است از دخالت کارکنان در رده های مختلف سازمان در فرآیند تبیین مسایل و مشکلات، تجزیه و تحلیل موقعیت و دستیابی به راه حل ها به طوری که کارکنان در دستیابی به راه حل ها از قدرت تصمیم گیری بالایی برخوردار باشند و با سرپرستان و رؤسای خود همفکری کنند.
مشارکت در مدیریت عبارت است از ایفای نقش از طریق اظهار نظر، ارائه پیشنهاد، تصمیم گیری و قبول مسئولیت در زمینه فعالیت های سازمان، انتخاب نوع کار، بهبود و توسعه کار و توزیع دستاوردهای حاصله. مدیریت مشارکتی مجموعه گردش کار و عملیاتی که تمام کارکنان و زیردستان یک سازمان را در روند تصمیم گیری های مربوط به آن سازمان را دخالت داده و شریک می سازد
مديريت مشاركتي به معناي مشاركت افراد مناسب، در زمان مناسب و براي انجام كار مناسب است.
فرنچ جامعه شناس فرانسوی، بیان کرده است که مشارکت عبارت است از درگیر شدن ذهنی و عاطفی یک فرد در یک وضعیت گروهی، که این درگیری او را تشویق و برانگیخته می کند تا به هدف های گروه کمک کند و خود را در مسئولیت های آن گروه نیز سهیم بداند و برای به سرانجام رساندن مقصود گروه تفکر و تلاش کند.
 مشاركت از لحاظ لغوي شركت دادن،با هم شريك شدن،سهيم شدن،انجام كار گروهي و نيز بهره برداري گروهي است.
مدیریت مشارکتی عبارت است از عملیاتی که طی آن کارکنان سازمان را در روند تصمیم گیری ها دخالت و شرکت می دهند، تأکید این شیوه مدیریتی بر همکاری و مشارکت داوطلبانه کارکنان استوار است و می خواهد از اندیشه ها، نظرات و ابتکارات آن ها در حل مسائل و مشکلات سازمان استفاده کند. البته ذکر این نکته و یادآوری آن در رابطه با مدیریت مشارکتی بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد که در جریان مدیریت مشارکتی در یک سازمان کارکنان به صورت داوطلبانه در امور و فعالیت های مربوط به خود دخالت کنند به شرطی که توان و انگیزه مناسب برای دخالت موثر را داشته باشند. تا در این صورت بجای اینکه همواره مدیریت و رهبری شوند از توانایی های خود بهره گیرند، فکر کنند و قوه خلاقیت خود را بکار اندازند و در تصمیم گیری ها مشارکت و دخالت داشته باشند.و...
 
اهداف مدیریت مشارکتی واصول حاکم براین اهداف:
مديريت مشاركتي دو هدف عمده را دنبال مي كند: نخست، ارج نهادن به ارزش هاي انساني و به ياري طلبيدن افرادي كه به نوعي با سازمان در ارتباط اند. دوم، رسيدن به هدف هاي از پيش تعيين شده به كمك همين افراد.
 
اين هدف ها بر چند اصل اساسي استوار است:
استفاده بهینه از قدرت تفکر استعداد عضو سازمان
بهبود مستمر درانجام کار :هر کاررا قطعا می توان بهترانجام داد
مشاركت كاركنان كمك مي كند تا مديريت از بسياري كارهاي جزئي آسوده شود و به كارهاي اساسي بپردازد
 
اهمیت و مبانی لزوم مشارکت کارکنان:
مشارکت کارکنان، هم رشد فرد و هم تعالی سازمان را در پی دارد و سبب تقویت روحیه، رضایت شغلی و اساس ارتقاء قدر و منزلت شغلی کارمند می شود. می توان گفت مفهوم سرمایه انسانی مهمترین پایه توجه به مدیریت مشارکتی است.
 
سه اصل فلسفه مشارکت کارکنان به شرح ذیل می باشد:
اصل اول: هر کاری که انسان انجام می دهد ، هرگز کامل ترین و بهترین شکل خود را ندارد بلکه همیشه این امکان وجود دارد که آن کار را به شکل بهتر و مفیدتر انجام داد.
اصل دوم: هر فردی که در واحدی کار می کند انسانی است دارای قدرت تفکر و پویایی که اگر با شوق و دقت به اطراف خود بنگرد و امکانات و زمینه ها و شرایط مساعد را دا شته باشد می تواند کاری بهتر انجام دهد و هم برای جامعه اش مفیدتر باشد و هم به بهبود زندگی خود کمک کند.
اصل سوم: مشارکت کارکنان باعث می شود که مدیریت بسیاری از کارهای دست و پا گیر و روزمره را به افراد زیر دست خود بسپارد و خود به کارهای اساسی و سیاست گذاری های سرنوشت ساز بپردازد.

شامل 46 اسلاید POWERPOINT


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,800 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Collaborative-management_1744916_6427.zip4.7 MB

دانلود پاورپوینت طراحي سازمان متناسب با عصر اطلاعات

دانلود پاورپوینت طراحي سازمان متناسب با عصر اطلاعات كتاب درسى: FCash, Eccles, Nohira and Nolan (1994). Building the Information –Age Organization: Structure, Control and Information Technologies, Chicago: Irwin. FLucas, H.C., (2005). Information Technology: Strategic Decision Making for Managers,   ارزشيابى: مشاركت در كلاس    10% تكاليف فردى/گروهی  30% امتحان نهايى    60%   کارگروهی/فردی: بررسی و ته ...

توضیحات بیشتر - دانلود 9,000 تومان

دانلود پاورپوینت مدیریت پروژه خط 2 قطار شهری مشهد

دانلود پاورپوینت مدیریت پروژه خط 2 قطار شهری مشهد فهرست مطالب: تحول ابر پروژه ها ضرورت استفاده از استانداردها در مدیریت پروژه ها استاندارد مدیریت پروژه PMBOK مطالعه موردی – پروژه خط 2 قطار شهری مشهد  ------------------ 1- تحول: تخيل كنيد! بزرگترين گوچه فرنگي در ذهن شما چه وزني مي تواند داشته باشد؟ كشاورزي در مريخ! گوجه فرنگي 365/3 كيلو گرمي! درخت گوجه فرنگي با 20000 گوجه! هندوانه 120 كيلو گرمي! خيار بزرگ 3/1 متري – ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,500 تومان

دانلود پاورپوینت تدوین استراتژی های مدیریت دانش

دانلود پاورپوینت تدوین استراتژی های مدیریت دانش چرا تدوین استراتژی مدیریت دانش ؟: توانایی یک سازمان در یادگیری و تبدیل سریع یادگیری به اقدام ، نهایت مزیت رقابتی برای یک سازمان است .   باز تعریف دانش: دانش، مهمترين نوع سرمايه هاي معنوي سازمان که اولين منبع استراتژيک سازمانهاي ياد گيرنده در عصر دانش است .   مديريت استراتژيک دانش : به کار گیری مفاهیم مدیریت استراتژیک در مدیریت دانش مجموعه اي از فرايندها براي فهم و به كارگيري منبع ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه