فروشگاه تخصصی علمی آموزشی فایل ویکی تمامی رشته ها فایل ویکی1 دروس تخصصی موفقیت پاورپوینت ارتباط با ما دانلود

دانلود پاورپوینت مديريت خدمات فناوري اطلاعات بر مبناي ITIL

دانلود پاورپوینت مديريت خدمات فناوري اطلاعات بر مبناي  ITIL

سرفصل مطالب:

مقدمه

مديريت خدمات فناوري اطلاعات (ITSM)

ITIL  چيست؟

 ساختار ITIL

مزایای استفاده از ITIL

تاریخچه ITIL

سیر تکاملی ITIL

ITIL V2

ITIL V3

مقايسه ITIL V2 & V3

(Service Level Agreement (SLA

ميز خدمت  (Service Desk )

ميز كمك( Help Desk)

برون سپارها (Outsourcer)

پشتیبانی سرویس  ( Service Support )

مدل فرایند پشتیبانی سرویس ITIL

(CMDB (Configuration Management Database

ارائه خدمات (Service Delivery)

مدل فرایند تحويل سرویس ITIL

مديريت امنيت (Security Management)

مديريت تجهيزات نرم افزاري (Software Asset Management)

چرخه حيات سرويس در ITIL

علل موفقيتITIL

منافع مديريت سرويس هاي IT

افزايش ضريب موفقيت پياده سازي ITIL در سازمان

حاکميت فناوري اطلاعات (IT Governance)

استاندارد حاکميت فناوري اطلاعات (COBIT)

جمع بندي ( مدل تعالي فاوا )

نتيجه گيري

معرفي چند سايت ITIL

------------------------------------

فناوری اطلاعات بسیار از علم رایانه وسیع‌تر و پیچیده تر است. این اصطلاح در دهه ۱۹۹۰ جایگزین اصطلاحات پردازش داده‌ها و سیستم‌های اطلاعات مدیریت شد که در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۶۰ بسیار رایج بودند. فناوری اطلاعات معمولاً به کلیه فناوریهائی اشاره دارد که در پنج حوزه جمع آوری، ذخیره سازی، پردازش، انتقال و نمایش اطلاعات کاربرد دارند.
دانش فناوری اطلاعات و رایانه با هم فرق می‌کنند، البته در موارد زیادی با هم اشتراک دارند. اگر علم رایانه را مشابه مهندسی مکانیک بگیریم، فناوری اطلاعات مشابه صنعت حمل و نقل است. در صنعت حمل و نقل، خودرو و راه‌آهن و هواپیما و کشتی داریم. همه این‌ها را مهندسان مکانیک طرح می‌کنند. در عین حال در صنعت حمل و نقل مسائل مربوط به مدیریت ناوگان و مدیریت ترافیک و تعیین استراتژی حمل و نقل در سطح شرکت و شهر و کشور مطرح است که ربط مستقیمی به مهندسی مکانیک ندارد اما فناوری اطلاعات و ارتباطات(ICT) به فارسی فاوا مهمترین مقوله در این زمینه‌است. سید حامد خسروانی شریعتی، تعریفی دیگر از فناوری اطلاعات بیان می‌دارد که بیان از فرابخشی بودن این رشته دارد، به گفته ایشان: مهندسی فناوری اطلاعات دانشی ترکیبی از مهندسی نرم افزار، مهندسی صنایع و مارکتینگ می‌باشد که رویکردی تحلیلی، تجاری و باریک بینانه به تکنولوژی‌های نوین اطلاعاتی دارد. ایشان با ایجاد این رویکرد شکاف میان طراحان نرم افزار و تحلیل کنندگان سیستم و بازار هدف را حل کرده‌اند.
پیتر نورتون برنامه نویس و نویسنده مشهور آمریکایی مهندسی فناوری اطلاعات را به این صورت تعریف می کند: مهندسی فناوری اطلاعات بخشی از مهندسی است که به مطالعه و کاربرد داده ها و پردازش آنها، خرید خودکار، ذخیره سازی، مدیریت، کنترل، سوئیچینگ، مبادله، ارسال یا دریافت داده و توسعه و استفاده از سخت افزار، نرم افزار، میان افزار و پروسیجرهای مربوط به این فرایند اختصاص دارد.
دکتر ریچارد لاهیر استاد دانشگاه استنفورد نیز درباره علمِ مهندسی فناوری اطلاعات می گوید: "مهندسی فناوری اطلاعات عبارت است از جمع آوری, طبقه بندی, سازمان دهی, حفظ امنیت و نشر هرگونه اطلاعات اعم از صوتی, تصویری, متن و ... به وسیله ی ابزار کامپیوتر و تکنولوژی های جدید دیگر. مهمترین و محوري ترين دستاورد اين فناوري دسترسي سريع به اطلاعات و انجام امور بدون در نظر گرفتن فواصل جغرافيايي و فارغ از محدوديتهاي زماني است.”
بسیاری مفهوم فناوری اطلاعات را با کامپیوتر و انفورماتیک ادغام می‌کنند، این درحالیست که این‌ها ابزارهای فناوری اطلاعات می‌باشند نه تمامی آنچه که فناوری اطلاعات عرضه می‌کند. سید حامد خسروانی شریعتی در مقاله‌ای در همین زمینه آورده‌است که:" با فرض اینکه فناوری اطلاعات یک سیب باشد، کامپیوتر، شبکه، نرم افزار و دیگر ابزارهای مرتبط با این حوزه همانند دم سیب است که میوه توسط آن تغذیه می‌گردد، حال این خود سیب است که محصول اصلی است و هدف و نتیجه در آن خلاصه
می‌گردد. ”
 
عناصر کاملا اصلی:
فناوری اطلاعات متشکل از چهار عنصر اساسی انسان، ساز و کار، ابزار، ساختار است، به طوری که در این فناوری، اطلاعات از طریق زنجیره ارزشی که از بهم پیوستن این عناصر ایجاد می‌شود جریان یافته و پیوسته تعالی و تکامل سازمان را فراراه خود قرار می‌دهد:
انسان: منابع انسانی، مفاهیم و اندیشه، نوآوری
سازوکار: قوانین، مقررات و روشها، سازوکارهای بهبود و رشد، سازوکارهای ارزش گذاری و مالی
ابزار: نرم‌افزار، سخت‌افزار، شبکه و ارتباطات
ساختار: سازمانی، فراسازمانی مرتبط، جهانی
سازمان‌ها روز به روز بيشتر بر اهميت IT ، نه تنها در پشتيباني بلكه در توانمندسازي عمليات‌هاي تجاري واقف مي‌گردند.بعنوان مثال، دنيايIT خود را مواجه با چالش جديدي مي‌بيند كه در آن تجارت الكترونيك محرك سرمايه‌گذاري‌هاي ارزشمند و مهم IT و شيفت تقاضاهاي كيفيت بوده است. بدين معني كه:
بعنوان فعال‌كنده تحول تجاري مدنظر قرارداده شده و بنابراين يك جزء لاينفك از برنامه تحول تجاري خواهد بود.
با توجه به اعتبار، دسترس‌پذيري، ظرفيت و امنيت، تمركز بيشتري روي كيفيت IT  وجود دارد
عملكردIT بسيار مشهودتر بوده (مثلاً اينترنت)- قطعي‌ها و نارضايتي‌ها موردبحث هيأت رييسه ميباشند
سازمان‌هايIT خود را درموقعيتي مي‌بينند كه در آن نه تنها بايستي فناوري تواناسازي تجاري و سرويس‌هاي ارائه‌دهنده كيفيت موردتقاضاي سازمان را تحقق بخشيده بلكه بايد آن را نيز مديريت نمايند.
IT بايستي شروع به اثبات ارزش براي پول نمايد
IT در تجارت الكترونيك نه تنها فرآيندهاي تجاري ابتدايي را پشتيباني نموده بلكه بخشي از فرآيندهاي تجاري ابتدايي نيز مي‌باشد.
امروزه معنای اصطلاح «فناوری اطلاعات» بسیار گسترده شده‌است و بسیاری از جنبه‌های محاسباتی و فناوری را دربر می‌گیرد و نسبت به گذشته شناخت این اصطلاح آسان‌تر شده‌است. چتر فناوری اطلاعات تقریباً بزرگ است و بسیاری از زمینه‌ها را پوشش می‌دهد. متخصص فناوری اطلاعات وظایف گوناگونی دارد، از نصب برنامه‌های کاربردی تا طراحی شبکه‌های پیچیده رایانه‌ای و پایگاه داده‌های اطلاعاتی. چند نمونه از زمینه‌های فعالیت متخصصین فناوری اطلاعات می‌تواند موارد زیر باشند .
مدیریت اطلاعات
پیاده‌سازی شبکه‌های رایانه‌ای
مهندسی رایانه
طراحی سیستم‌های پایگاه داده
مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی
سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت
مدیریت سیستم‌ها
امنیت
مدیریت خدمات فناوری اطلاعات
 
مديريت خدمات فناوري اطلاعات (ITSM) :
در سالهاي اخير اهميت راهبردی فناوري اطلاعات به شدت افزايش يافته و فناوري اطلاعات تبدیل به خط کسب و کار سازمانها شده است. بسياري از سازمانها از فناوري اطلاعات به عنوان مزيت رقابتي خود نسبت به رقبا بهره برداري مي نمايند. در اين راستا، لازم است سازمانها به نحو مناسبي در حوزه پشتيباني، ارائه و مديريت خدمات و سيستمهاي فناوری اطلاعات و ارتباطات سرمايه گذاري نمايند. مديريت خدمات فناوري اطلاعات ابزاري است كه سازمانها را در نيل به اين هدف ياري مي نمايد. اين در حالي است كه بر اساس تحقيقات انجام شده ، تنها هفده درصد از سازمانها اعتقاد دارند كه مديريت خدمات فناوري اطلاعات
(IT Service Management)  در سازمانهاي آنها از اين نقش و جايگاه راهبردی بطور شايسته حمايت ميكند.
بزرگترين چالش شرکت ها و سازمان هاي سرويس دهنده خدمات فن آوري اطلاعات، صرف کمترين هزينه ممکن و ارائه بهترين کيفيت مي باشد . اين امر در بخش هاي مختلف سازمان نمود پيدا مي کند که از آن جمله مي توان به مواردي چون افزايش بهره وري نيروي انساني، استفاده بهينه از ظرفيت هاي موجود و ايجاد امکانات و ظرفيت هاي جديد منطبق بر نياز واقعي کسب و کار اشاره نمود. در اختيار داشتن تکنولوژي پيشرفته و نيروي انساني متخصص به تنهايي کارگشا نبوده و مساله بسيار مهمي بنام روال هاي مديريت سرويس مطرح مي گردد که در واقع حلقه مرتبط کننده تکنولوژي و افراد مي باشد .
 
اهداف ITSM:
اولين هدف مديريت سرويس تضمين هم راستايي سرويس‌هايIT با نيازهاي كسب و كار مي‌باشد.ضروري است تا سرويس‌هايIT از فرآيندهاي كسب وكار پشتيباني نموده و مهم‌تر از آن اينكهIT بايستي بعنوان عاملي براي تغيير درجهت تسهيل دگرسازي سازمان عمل نمايد.
بسياري از سازمان‌هايي كه ازIT بهره مي‌گيرند به آن وابسته خواهند بود. درصورتيكه فرآيندهايIT به شيوه مناسبي پياده‌سازي، مديريت و پشتيباني نشده باشند، احتمالاً سازمان بسته به درجه بحراني بودن سرويسIT براي سازمان، متحمل كاهش غيرقابل قبول ناشي از ساعات مولد،‌ هزينه‌هاي بالاتر، اتلاف درآمد يا حتي شايد ورشكستگي سازمان خواهد شد.
تدارك سرويسIT در تمامي سازمان‌ها بايستي منطبق بر تقاضاهاي جاري و دائماً درحال تغيير سازمان باشد. هدف، بهبود پيوسته و مقرون به صرفه كيفيت سرويس، هم‌تراز با نيازمندي‌هاي سازمان مي‌باشد.
 
براي نيل به اين هدف، بايستي سه زمينه را مدنظر قرار داد:
افراد داراي مهارت‌هاي صحيح، آموزش مناسب و فرهنگ صحيح سرويس
فرآيندهاي مؤثر و مديريت سرويس كارآمد
زيرساخت مناسبIT برحسب ابزارات و فناوري
تنها درصورتيكه اين سه زمينه با توجه به يك مكانيسم ساخت يافته و هوشيارانه نظم‌بخشي يا هدايت به سوي اهداف منسجم و متمركز تجاري درنظر گرفته شده باشند،تحقق اهداف را سهولت خواهند بخشيد.
 
شامل 140 اسلاید POWERPOINT

اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 9,500 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
ITIL_1743529_8304.zip7.1 MB

دانلود پاورپوینت تحلیل و طراحی زیر سیستم تخصیص منازل سازمانی به پرسنل برای سیستم اصلی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء

دانلود پاورپوینت تحلیل و طراحی زیر سیستم تخصیص منازل سازمانی به پرسنل برای سیستم اصلی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء نام درس :سیستمهای اطلاعاتی مدیریت فصل 1 : 1-1:حدود و مشخصات سیستم سیستم مورد نظر در سلسله مراتب فرماندهی سیستم دفاعی کشور به صورت ذیل میباشد   1-2:اهداف سیستم: اهداف سیستم مورد نظر(قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص))در دو بخش ذیل مورد: 1-در زمان صلح:انجام امور سازندگی مانند ساخت پل،جاده و... و حفظ آمادگی دفاعی 2-در زمان جنگ:حفاظت از مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی و در کل تامین امنیت ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,000 تومان

دانلود پاورپوینت انواع ارزشيابي

دانلود پاورپوینت انواع ارزشيابي انواع ارزشيابي: ارزشيابي سنتي(فعلي يا موجود) ارزشيابي توصيفي(كيفي يا بديل) اصطلاحات و مفاهيم مربوط به ارزشيابي: اندازه گيري آزمون آزمودن سنجش ارزشيابي ارزشيابي پيشرفت تحصيلي ارزشيابي سنتي و كاستي هاي آن: سطحي سنجي اعتبار و روايي اندك اندازه گيري كمّي و غير مستقيم مغالطه ي هدف و وسيله مغالطه ي جزء و كل اضطراب امتحان فشار نهادي براي كسب نمره ايجاد رقابت نا مطلوب امتحان ابزار تهد ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه